Jump to content
Sign in to follow this  
miborion

Stop Central Ars

Recommended Posts

Buna,

Doresc sa stiu daca se poate schimba stopul central (cel de pe hayon) sau se poate repara.

Am fost la Itp si norocul meu ca nu a vazut ca stopul central si cel dreapta erau arse :D , dar totusi as vrea sa le rezolv.

Stiti cumva ce tip de bec imi trebuie pentru stopuri? Eventual unde pot gasi cel central pentru hayon?

 

Mersi

Share this post


Link to post

Stopul central nu e nevoie sa fie inlocuit sau reparat. Are inauntru un bec de 12V / 21W care trebuie schimbat daca e ars. Se desface cu surubelnita.

Stopurile spate au bec dublu 12V / 8W + 28W, care este si pentru pozitie. Stiu aia la magazin... Pentru schimbare trebuie demontat tot stopul lateral de pe masina.

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Stopul central nu e nevoie sa fie inlocuit sau reparat. Are inauntru un bec de 12V / 21W care trebuie schimbat daca e ars. Se desface cu surubelnita.

Stopurile spate au bec dublu 12V / 8W + 28W, care este si pentru pozitie. Stiu aia la magazin... Pentru schimbare trebuie demontat tot stopul lateral de pe masina.

 

mersi pentru hint, dar am o problema: pentru stopul central am desfacut cele 2 holsuruburi insa nu am reusit sa-l desfac desi m-am chinuit mai bine de juma' de ora; trebuie desfacute si cele 4 suruburi de prindere in hayon?

pentru stop cum se da jos? am dat cele 2 holsuruburi insa nu a iesit, am mai dat si cele 2 suruburi de la masca de jos dar tot fara noroc...

Any hints?

 

Mersi

Share this post


Link to post

pentru a inlocui becul de la stopul central se desfac doar cele 2 holsuruburi si pe urma trebuie declipsata partea care iese si ai acces la bec.e un pic complicat ,trebuie apasat pe plastic si apoi tras ca sa iasa,insa o sa fii nevoit sa repeti de cateva ori procedeul de declipsare pana o sa-ti reuseasca.pentru stop se desfac cele 2 holsuruburi si se trage de stop spre tine,de partea din care ai desfacut holsuruburile.stopul e prins cu 2 holsuruburi iar pe partea opusa are 2 tije bombate la capat ,care se infig in 2 locasuri.sper sa fii inteles ceva din explicatii.succes.

Share this post


Link to post

Cel mai simplu ar fi să scoţi cele 4 şuruburi care ţin stopul pe hayon. Găseşti acolo un conector, îl decuplezi, iei lampa în casă şi o demontezi la căldură.

Cu ocazia aceasta vei putea şterge praful, la care altfel nu ai cum să ajungi.

Share this post


Link to post

 

Stopurile spate au bec dublu 12V / 8W + 28W, care este si pentru pozitie.

 

Becul este P21/5W adica bec cu dublu filament de 21 watt pe frana respectiv 5 watt pe pozitie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...