Jump to content
Sign in to follow this  
Nos

Schimbator Tico

Recommended Posts

Salut!

 

Vreau sa stiu daca vi s-a intamplat si voua?! La turatii un pic mai mari schimbatorul de viteza vibreaza destul de tare si produce o tacaneala enervanta din cauza vibratiei... nu stiu ce sa-i fac... am incercat sa-i pun niste vaselina in nuca, dar se pare ca nu a incetat!

Vreau sugestii!!! :-W

Share this post


Link to post

vezi unde are joc si schimba piessele uzate!!!

sau mai e o vaselina la spray pt lanturi. se face ca o miere - o gasesti la Augsburg

Share this post


Link to post

La mine s-a rezolvat cu vaselina. Dar am inteles ca e de la timonerie. Pana la urma tot la schmb de piese cred ca o sa ajungem :(

Share this post


Link to post

si la mine face la fel, am fost la magazin cica sunt vreo 6 bucse din teflon care fac vreo 112k dar le aduc dupa paste. pana atunci am pus un arc de acceleratie/schimbator de dacie si nu mai face...

Share this post


Link to post

Timoneria are mai multe bucsi care trebuiesc gresate periodic. Binenteles ca nu am mai auzit nici un mecanic pana acum sa pomeneasca de asta. :(

Nu am desfacut pana acum timoneria dar stiu de la un prieten ca la BMW merge sa fortezi cu o saiba bucsile vechi ca sa scapi de jocul din timonerie. Maine oricum urc masina pe capre ca sa schimb amortizoarele spate si o sa ma uit si la asta.

Share this post


Link to post

salut ! si eu am o problema asemanatoare cu levierul de la schimbator, trepideaza cam tare si la turatii daca tin mana pe schimbator cam hurui intr-o anumita pozitie

Share this post


Link to post

subscriu si eu problemei, unii membri alesi ai clubului au si experimentat chestia asta la mine in masina.

eu m-am cam impacat cu ideea. daca gasiti solutie... dati si la mine un semn.

Share this post


Link to post

schimbati timoneria...si nu mai face zgomot.

Share this post


Link to post

Problema e aproape sigur la una, mai multe (in functie de uzura) sau toate piesele indicate (cu rosu). Mai probabil la semibucsele indicate cu sageti negre.

Din cauza uzurii lor, schimbatorul se "balangane" de la trepidatiile normale ale blocului motor-ambreiaj-cutie de viteze. Se poate constata usor uzura prin cursa mare stanga-dreapta a manetei schimbatorului aflat in orice treapta de viteza (cu siguranta era mult mai "strans" acum un an sau mai mult). S-ar putea sa fie si doar de la slabirea suruburilor care tin aceste articulatii, dar daca va bagati la ele (pe dedesubt obligatoriu), verificati oricum si bucsaraia.

 

Nota: nu ca as avea Tico sau Matiz, dar si la Nova mea e cam acelasi sistem si aveam aceeasi problema... pana asta vara cand i-am dat de cap. Si, ca veni vorba, desenul e totusi de Tico.

post-482-1115492107_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Bine bine, hai sa zicem ca as rezolva vibratiile pt turatii mari ... dar eu am un super zgomot si cand e masina subturata... sa zicem intr-a treia la 25Km/h, daca e sa o calc, incepe si face zgomot... dispare pe la 40-45 Km/H, iar la 55 incep vibratiile ... am inceput deja sa fiu "meseriash" in a conduce cat mai silentios posibil ... Cred ca o sa trec pe la Radacini cel mai bine ...

Share this post


Link to post

Am desfacut toate suruburile la timonerie, am gresat toate bucsile si suruburile care prind crucile si a disparut zbarnaitul.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am fost la Radacini. 400K lei ... au schimbat numai o parte din bucsile care trebuiau schimbate ... Acum zbarnaie mai incet dar tot zbarnaie ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Schimbatorul meu de viteze,are un joc cam mare!Atunci cand este la relanti motorul se aude un zgomot ciudat!Un troncanit asa!Dupa ce tin motorul un pic mai turat,dispare acel zgomot!Banuiesc ca e din cauza schimbatorului! :lavolan:

Share this post


Link to post

Banuiesti bine ,exista doua randuri de bucsi grafitate (de plastic) la capetele tijei ce face legatura dintre maneta si cutie, care sunt uzate ! Apa ,praful ,timpul si kilometrii si nu in ultimul rand lipsa vaselinei si-a spus cuvantul ! Bucsile se gasesc sunt ieftine aprox 4 Ron si cred ca ar fi bine sa iei si suruburile (bolturile ) de legatura ,(adica cele care intra in interiorul bucsilor )care pot prezenta uzura avansata ! :thumbl:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...