Jump to content
Sign in to follow this  
gghetu

Ajutor - Zgomot Suspect Stanga Fata Matiz

Recommended Posts

Salutare,

 

Am o problema cu Matizul meu din 2004 , 43.000 km. L-am dus acum o luna la Radacini Plevnei pentru revizie, inainte de a pleca din concediu, pentru revizie - nu scotea nici un zgomot, nu avea nici o problema evidenta. I-am facut revizia si mi s-a recomandat printre altele sa schimb si placutele. Zis si facut. Le-am schimbat si am plecat in concediu. Pe drum am observat un miros puternic de incins. Se incingea roata de pe stanga fata ingrozitor. M-am intors din concediu dupa cca 500 km si am mers inapoi la Radacini. Mi s-a s[us ca de vina este etrierul stanga. L-am schimbat, roata nu s-a mai incins, in schimb se aude un pacanit. Am revenit in service si au luat-o la plimbare sa vada cum face. Mi-au zis ca e de la rugina de pe disc (discul stanga era ceva mai ruginit) si ca o sa treaca.

 

Dar nu a trecut. Pacanitul apare cand infig piciorul in acceleratie si o conduc mai sportiv. Nu imi dau seama de unde se poate auzi dar am dedus logic sa provine de la o piesa care se roteste pentru ca in frana se aude din ce in ce mai rar pana se opreste roata, iar in mers nici nu il sesizezi din cauza vitezei. E un sunet destul de puternic care creste in intensitate atunci cand franez si trag de volan in stanga sau dreapta pentru a parca de exemplu. Rotile nu se incing, etrierul nu atinge janta. Se aude si se simte cam ca atunci cand invarti roata la o bicicleta si tii un carton pe spite...ca un parait care se aude la fel de puternic dar din ce in ce mai rar pana se opreste roata.

 

Are cineva vreo idee ? Ca am nevoie de masina, am un drum destul de lung de facut si vreau sa stiu daca risc sa plec cu ea asa sau ma intorc in service...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...