Jump to content
Sign in to follow this  
Deril

Rotiile De La Matiz Se Potrivesc Pe Un Tico

Recommended Posts

Treaba ii urmatorul,nu mi gasesc anvelope de iarna pe tico.Cu firme mari am discutat si cand au auzit de 12 inch pff :) ) Si mam gandit la o smecherie de genu sa fac un schimb de pe un Matiz.Si vreau sa stiu ca careva a mai incercat treaba asta?

Share this post


Link to post

Se potrivesc fara probleme !

Share this post


Link to post

intr-adevar se mai gasesc foarte greu pe 12.

eu am gasit in Autovit ( Bucuresti ) si am luat 4 bucati Debica Allseason.

nu prea ma incanta marca Debica dar nu ma duc la raliuri cu ticolino.

Share this post


Link to post

Se gasesc fara mari probleme ,replica cu "nu se mai gasesc "i-am dat-o mlitianului cand s-a uitat la ale mele de 13(de Suzuki Alto) ,probabil daca aveam de tabla de Matiz nici nu observa diferenta !!!

Share this post


Link to post

Bun,daca se gasesc,vreau si eu de iarna sau allseason ,inaltimea 80,(sr80).Sunt de negasit...

Daca imi iau jenti de matiz,cam ce talon imi trebuie pe 13 ca sa vin la acelasi nivel cu ce am acum? De exemplu acum am 145 80 r12.

Share this post


Link to post

MArimea standard de Matiz, 155/65/13, difera cu maxim 1 % fata ce ai tu .

Share this post


Link to post

Cum sa faca? Merg perfect cele de Matiz, pastrandu-se aproximativ acelasi diametru total al rotii, deci nu sunt afectate reprizele ,franarea, sau vitezometrul, doar consumul poate creste putin datorita latimii si a greutatii ceva mai mari al rotii.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Am masurat practic cu o ruleta,raza si diametrul la un matiz echipat standard.Pierd cam 2 cm inaltime.Imi pare cam mult .

Share this post


Link to post

Bun,daca se gasesc,vreau si eu de iarna sau allseason ,inaltimea 80,(sr80).Sunt de negasit...

 

Se gasesc (nu la magazin bineinteles). Intra la bursa si contacteaza-l pe AnduDTM, pe mine m-a servit foarte prompt cu 4 cauciucuri all season 12/135/80.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...