Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Schimbare Simering Caseta Directie

Recommended Posts

Simptom : scurgeri mici de ulei servodirectie in interiorul masinii, in dreptul axului volanului . ( pe langa pedala de frana)

 

Cercetand formul, nu am gasit informatia care ma interesa, dar am gasit in schimb un coleg danieltanasa care mi-a dat pe PM toate explicatiile necesare operatiunii de schimbare a simeringului casetei de directie.

Cu voia sa, voi transcrie aici tutorialul sau care poate fi folositor multora:

 

 

" Am rezolvat problema schimband simeringul.

Am cautat foarte mult pe la magazinele auto dar nu au avut asa ceva.

Asa ca a trebuit sa caut la un magazin cu specialitate de organe de masini, de exemplu unde au rulmenti , simeringuri , inele etc , nu neaparat pentru espero.

Simeringul e tot simering indiferent unde este folosit.

In caz ca o sa scoti tu simeringul si il bulesti iti dau cotele pentru care sati cauti '' 20 -40 -7'u conteaza daca are o buza sau doua. "

 

Apoi :

"S-a dat caseta jos?"

 

"Nu s-a dat caseta jos.

S-a lucrat din masina , nu am demontat nimic ,dar vezi ca o sa fie cam greu cu pozitia :) eu am stat cu capu in jos si am dat scaunu in spate de tot , de prferat e sa-l scoti , acum tu alegi.

Iti mai trebuie un spit ca are o siguranta, si eventual daca te incurca acel burduf poti sa-l tai sau rupi, bineinteles ca nu-l mai poti reface dar , ai putea sa lipesti un material ceva.

era sa uit trebuie sa demontezi volanul cu totu , vezi ca are o articulatie flexibila chiar acolo jos un face legatura dintre caseta de directie si volan, vezi si manualul de reparatii te va ajuta sa intelegi mai bine,

Volanu e cam greu de dat jos mai ales ca are vro 3 suruburi care sunt prinse sub bord si nu prea ai loc.

tre sa ai si niste tubulare chei fixe etc cu cat mai multe ca sa te ajute la desurubarea si insurubarea suruburilor.

E greu ca nu prea ai loc dar asta e . e bine ca costul total al reparatiei este de 4 lei :) cat am dat pe un simering. "

 

" Este la vedere simeringul respectiv, accesibil?"

"Da este la vedere. prima oara trebuie sa iti faci loc de acel burduf , il tai , rupi sau orice altceva, apoi este o siguranta de tip ''C'' , ca sa scoti siguranta de tip c , iti trebuie un spit , dupa ce ai scot siguranta , scoti o saiba ''antipraf'' vezi ca acea saiba nu este fixa ea joaca,

putin asa ca o so scoti usor , partea ce-a mai grea este sa scoti simeringul , pe simering poti sa-l scoti cu o daltita subtire si ciocanu , vezi sa lovesti foarte usor incat sa nu spargi rulmentu de sub simering, nu este greu doar ca treaba trebuie facuta incet si cu grija.

dupa ce ai scos simeringul il inlocuesti cu altul nou , apoi pui saiba anti praf si siguranta .

 

Siguranta , saiba ''anti praf'' , simering , rulment , cam aste este ordinea din caseta de directie , partea care se afla in cabina.

Ma bucur ca te-am putut ajuta , spor la munca "

Edited by Englishman
  • Like 3

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...