Jump to content
Sign in to follow this  
popoviciu

Tico Nemiscat Peste Iarna - Zgomot La Roti

Recommended Posts

Salut

 

TICOlino-ul meu a stat 6 luni pe dreapta nemiscat. Peste weekend l-am pus in functiune. Problema e ca se aude la rulare

un zgomot de la roti, un harsait si am impresia ca la 15km/h se si zguduie usor masina in ritmul zgomotului. Zgomotul se aude la rotile din fata.

Am facut o plimbare de 14 KM si tot se mai aude. Un pic mai slab dar tot se aude.

Ciudat e ca se aude parca mai mult din masina decat afara cand trece masina pe langa tine.

 

Ceva idei? de ce mai rulez masina trece?

Edited by popoviciu

Share this post


Link to post

Scoate una dintre rotile de pe fata si vezi daca nu a ramas urma de rugina pe disc in forma placutei de frana.

Daca este asa iti recomand fie sa rectifici discurile, fie sa le rectifici.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Anvelopele au de suferit dupa o asa de lunga "pauza". E posibil sa existe si un dezechilibru la roti, datorita depunerilor de nisip/namol pe o anumita zona a jantelor, pe interior.

Share this post


Link to post

Daca ai urme de rugina nu-i bai, se curata singura, problema e sa ai frana, ai ?dacă e cilindru blocat e mai de rau. Cand pui frana brusc, simti usoare batai in pedala? daca da, trebuie rectificate discurile de frană si asta daca mai ai ce rectifica, adica sub 0.8 cm nu se mai rectifica, se schimba.

Edited by gelumitu

Share this post


Link to post

Multumesc frumos de raspunsuri.

Nu bate nimic la pedala. O sa o mai invart 20 km sa vad poate dispare.

Anvelopele erau oricum varza si o sa le schimb cu un all season ca sa ma incadrez si dupa 15 Noiembrie dupa legea

noua cu anvelopele de iarna. Cand da zapada o las iara pe dreapta.

 

Am mai multe de rezolvat la ea, o sa va tin la curent.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...