Jump to content
Sign in to follow this  
Gica

Acte Pt. Calatorie In Spania

Recommended Posts

Am auzit ieri la radio ca sunt necesare o groaza de hartii pentru a intra pe teritoriu Iberic. De la invitatii si bilete de cazare pana la bani si multe altele. Din pacate nu am auzit prea bine, nu eram atent si va intreb daca stiti ceva. Eu intentionam sa vizitez un prieten care sta acolo si ma las pagubas daca tre' sa obtin 100 de hartii.

 

Intre tarile UE stiam ca nu prea mai exista granita. Sa inteleg ca spaniolii au pastrat-o ? Ca vreau merg cu masina. Sau au repus-o de cand cu afluenta de connationali de-ai nostri... ?

 

Sunteti careva la curent cu aceste reglementari ?

Share this post


Link to post

Si eu am auzit la fel. Iti trebuie invitatie de la un cetatean spaniol (!) in care sa certifice ca nu te duci la munca (!!!) si ca ai cu ce sa te intretii acolo pe perioada vizitei! Bine, asta exceptand cei 100EUR/zi pe care trebuie sa-i arati la vama!

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa, iti trebuie fie o invitatie, fie o suma de bani insotita de documentele de cazare (voucher sau rezervare) pentru toata perioada de sedere.

 

Vezi aici

Share this post


Link to post

Si eu ma pregatesc sa merg la sfarsitul lui mai in Spania la cineva, cu autocarul. Am aflat ca ai nevoie de invitatie de la un cetatean spaniol inregistrata la primaria orasului unde mergi, plus rezrvare la un hotel din orasul respectiv, plus o suma de bani, am inteles ca nu ar trebui chiar 100E/zi.

Ce am inteles este ca acum la intrare in Spania, incepand cu luna mai, ti-ar pune pe pasaport o stampila prin care tu nu mai ceri sedere in Spania, acte de resedinta sau ceva de genu asta...

Share this post


Link to post

Am fost saptamana aceasta la Barcelona ( m-am intors asta noapte ) si nu m-a intrebat nimeni nimic. Am fost cu avionul si am facut escala la Munchen, nici acolo nu m-a intrebat nimeni nimic. La Barcelona in prima etapa am iesit intr-o alta zona si politia nici nu m-a bagat in seama, cand am reintrat in aeroport dupa bagaj m-au intrebat de unde vin si s-au uitat in pasaport, dar atata fara sa ma intrebe ceva.

Asa ca sfatul meu este daca vreti sa plecati mergeti cu avionul si alegi o ruta ocolitoare, ca sa nu veniti direct de la Bucuresti.

Share this post


Link to post

cred ca in general, daca circuli cu avionul, "securitatea" este mult mai slaba decat daca mergi cu autocarul. am zis "securitatea" intre ghilimele pt ca se refera la infractorii marunti, "tigani".

Share this post


Link to post
Am auzit ieri la radio ca sunt necesare o groaza de hartii pentru a intra pe teritoriu Iberic. De la invitatii si bilete de cazare pana la bani si multe altele.

Eu am fost in Tenerife cu escala in Madrid - am avut timp sa ma si plimb prin oras. Avion, bilete cazare (da' nu mi le-a cerut nimeni), bani (aveam da' iar n-a interesat pe nimeni).

Pasaport sa ai!

Share this post


Link to post

Cand ai fost ? In ultimele luni, de cand s-au "nasolit" treburile ? Si daca zici de escala banuiesc ca ai fost cu avionul... treaba e ca eu as vrea cu masina. Oricum se pare ca voi avea biletul de hotel la mine si sper sa nu fie nici o pb. Sau poate ma razgandesc si zbor...

Share this post


Link to post
Cand ai fost ? In ultimele luni, de cand s-au "nasolit" treburile ?

De Pasti!

 

Si daca zici de escala banuiesc ca ai fost cu avionul... treaba e ca eu as vrea cu masina.

Ba am zis chiar si de avion, nu numai de escala! :P

Share this post


Link to post

Mai baieti, anul trecut cand, am mers in Franta, nu m-a intrebat nimeni nici de invitatie nici macar de bani. M-a intrebat vamesul roman unde ma duc, si ala austriac (ca intre Ungaria si Austria mai exista inca contol - nu stiu cum mai este acum) daca am ceva de declarat (alcool, tigari etc). Eu oricum aveam si invitatie si bani.

In 20 iulie plec in Belgia si apoi in Olanda, am si acum invitatie - sa vedem ce o fi acum. Dar atunci (07.08.2004) nu m-au intrebat prea multe.

Si vreau sa ma intelegeti foarte bine, dupa intrarea in Austria, mergand spre vest granitele sunt pur formale, mai exista acele ghiseuri ale vamesilor dar nu prea mai este nimeni pe acolo.

Edited by pojandragos

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...