Jump to content
Sign in to follow this  
ktmbull

Matiz Probleme Borne!

Recommended Posts

Am o problema cu bornele nu se mai strang! M-am dus la service Daewoo si mi-au spus ca trebuie schimbate si nu vin decat cu tot cu cabluri la 2000000 lei!

Exista si alte solutii sau mai ieftine? :drinkers:

Share this post


Link to post

da ...mai sunt si alte solutii!e simplu

nu tb sa da i2 mil pe kitul complet

poti cumpara o pereche de borne de la orice magazin de piese auto (ai grija sa fie bine facute ,mai robuste) si le montezi singur

e foarte simplu...iar o pereche de borne este pana in 100 000!

bafta

Share this post


Link to post

Sau cauti niste folii de plimb cu care invelesti bornele bateriei, sa fie mai groase... si atunci s-ar putea sa tina mai bine... :-?

Share this post


Link to post

problema poate sa fie de dimensiune , pt tico si matiz(parca) sant asimetrice + cu - si sant mai mici decat normal...

Share this post


Link to post
Am o problema cu bornele nu se mai strang!

Cum adica nu se mai string?!? :o

A ruginit piulitza din cap? Ia incearca sa dai cu WD40 pe piulitze, poate-si dau drumu'.

Share this post


Link to post

Sau le desfaci frumos din piulita, apoi tragi in sus de surub pana scoti cochilia aia. Daca sunt albe bornele (da cam rar la Matiz asta) atunci te duci si cumperi un plic de bicarbonat de sodiu, pui pe borne si apoi adaugi apa. Va intra in reactie si va rezulta un fel de spuma maronie. Cu restul de apa indepartezi spuma si vei avea bornele curate. Apoi iei cochilia aia si o cureti in acelasi mod. Apoi o strangi putin cat sa intre fortat pe borna.. dupa aceea montezi borna la loc. Bineinteles daca ai rugina o cureti la fel cum a spus NFS.

Merg bornele de Dacie la bateriile noastre? :-? Ca noi avem conurile muult mai mici.

Share this post


Link to post

Cred ca se refera la faptul ca s-au largit bornele si daca strangi la maxim piulita raman largi.

Daca este asa, incearca sa ingrosi cu ceva borna de la baterie, cu niste sarma de cupru, bagi sarmulitele paralele cu borna, vezi sa fie subtirele si pui mai multe pana simti ca strange putin.

SFATUL MEU: Incearca sa pastrezi bornele originale sa nu cumperi prostii de pe piata la 100K sunt proaste.

Share this post


Link to post

Incearca la Dl Nicu Barbu...Vezi daca te poate ajuta el..Nu recomand improvizatii iar sa iei borne de la alta masina e mai complicat: Conurile la Matiz sunt MULT maimici ca la alte masini. :thumbl:

Share this post


Link to post

Problema cu ele e ca nu se poate scoate piulita si nici nu se poate strange, cred ca s-a stricat filetul am reusit sa le infig mai bine acum, dar parca e o improvizatie!

Share this post


Link to post

Nu stiu cine este Dl Nicu Barbu si unde sa-l gasesc!

Edited by ktmbull

Share this post


Link to post
Problema cu ele e ca nu se poate scoate piulita si nici nu se poate strange, cred ca s-a stricat filetul am reusit sa le infig mai bine acum, dar parca e o improvizatie!

Nu s-a stricat filetul, surubul este prins in tabla pe o schema "dinti de soarece", tabla este slaba, a cedat, iar surubul se invarte o data cu piulitza. Daca te pricepi si ai rabdare, trebuie sa tai un shlitz cu o panza de bonfaier in varful surubului pentru a-l putea imobiliza cu o surubelnitza. Abia atunci poti strange sau desface piulitza. Borne pentru bateria de Matiz n-am gasit deoarece au dimensiune asiatica, iar in comertz se aduc doar borne cu dimensiune europeana, adica mult mai mari, care nu pot fi utilizate. Daca tu gasesti borne asiatice spune-ne si noua unde ai gasit, ramanem recunoscatori.

N-are rost sa cumperi cabluri cu 2 mil, sunt la fel de proaste bornele. Vezi ca la distribuitorii de piese Daewoo se gaseste piesa conica cu surub, ca piesa de schimb, la un pretz de zeci de mii. Cumpara mai multe, sa ai de rezerva.

Share this post


Link to post

multumesc! Am sa incerc sa rezolv eu problema ca am fost la service la daewoo si aia vroiau sa platesc piesa si mi-o comandau dupa, cand le-am spus ca bornele nu sunt de aceleasi dimensiuni se uitau lung la mine! Asa ca o sa vad cum o rezolv singur! multam tuturor!!! :drinkers:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...