Jump to content
Sign in to follow this  
cristian.matiz

Usa Blocata

Recommended Posts

Manerul exterior al usii din spate stanga nu mai merge.usa se deschidea doar din interior.cineva cand am cumparat masina a pus siguranta aia de copii tot pe aceeasi usa

acuma nu mai merge sa o deschid nici din interior.aveti idee cum sa o deschid.am dat si balamalele de pe stalp jos am miscat usa si tot nu vrea sa iasa.help pls

Share this post


Link to post

incearca sa dai jos panoul interior al usii si apoi, cu o lanterna, uitandu-te la mecanismele broastei, actioneaza cu o surubelnita dreapta mare sau chiar cu mana dreapta, parghia manerului exterior.

bafta si spor la treaba! :thumbl:

Share this post


Link to post

incearca sa dai jos panoul interior al usii si apoi, cu o lanterna, uitandu-te la mecanismele broastei, actioneaza cu o surubelnita dreapta mare sau chiar cu mana dreapta, parghia manerului exterior.

bafta si spor la treaba! :thumbl:

 

nu se poate da jos panoul interior ptr ca asa un surub exact langa siguranta aia de copii.eu am fete de usi pline.

Share this post


Link to post

nu se poate da jos panoul interior ptr ca asa un surub exact langa siguranta aia de copii.eu am fete de usi pline.

 

Dap, nasol... Mai intai, probabil ai yala defecta, pentru ca siguranta pentru copii se poate pune doar pe usile din spate pentru a nu putea fi deschise de la interior. Daca te uiti atent la cealalta usa de pe spate ai sa vezi siguranta, undeva sub incuietoare, este un butonas mic, alb, pe care il poti muta sus/jos. Daca usa se deschidea doar din interior, inseamna ca problema nu era de la siguranta pentru copii. Acum, ca nu se mai deschide deloc, e posibil sa nu mai poti debloca usa de la botonul de deblocare din interior. Orice ar fi, trebuie sa ajungi la yala. Daca nu poti scoate panoul interior, iti sugerez sa cobori geamul jos, sa scoti chederele stg/dr de la geam si cu un electrod sau o sarma otelita (tare) sa incerci sa ajungi la parghia de deblocare yala si apoi sa incerci sa deschizi usa de la manerul interior (care zici ca mergea inainte) sau daca nu, tot sarma deh... (vezi fig. atasata).

post-21601-044646200 1295441898_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Incearca sa demontezi manerul din interior . :) >-(poate a iesit sarma din colierul de plastic)

Share this post


Link to post

am rezolvat azi usa.se deschide.am dat fata de usa jos dar prima data am scos chederul

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...