Jump to content
Sign in to follow this  
rac

Furtun Vacuum Si Vas Spalare Parbriz?

Recommended Posts

Salut. Imi spune si mie cineva cum se schimba vasul pentru lichid parbriz la un matiz 2007 euro 4?

Si altceva, ce furtun este cel din partea superioara a compartimentului motor, cam de 20 cm

facand legatura intre o piesa neagra cilindrica si un fel de filtru cu stut mic. Scuze pentru descriere dar nu pot pune foto.

Furtunul e rupt intr-o parte si scapa din stut. M-ar interesa denumirea lui. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Vasul pentru lichid de parbriz se schimba prin demontarea aripii dreapta si a pasajului de plastic de la roara iar furtunul acela presupun ca este un furtun de la canistra de carbon de recuperare vapori combustibil.

Share this post


Link to post

Nu este nevoie de demontarea aripii, accesul este suficient de bun doar prin demontarea rotii si a contra-aripii dreapta. De mentionat si ca rezervorul are 3 suruburi de prindere si ca acesta se fixeaza (daca mai tin eu minte bine) direct pe lonjeron.

Ar fi bine totusi sa nu deschizi un topic pentru fiecare problema pe care o ai fara sa cauti pe forum, deoarece si altii poate au avut aceleasi probleme si un topic duplicat ocupa mult loc inutil.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Multumesc, am rezolvat. Garnitura de la gatul rezervorului era pusa aiurea si in timp a pierdut lichid iar furtunul l-am lipit cu picatura!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...