Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Layout Tico

Recommended Posts

cum maine cred ca scap de break si iau un tico raman si fara muzica ... si daca tot dau iarasi bani pe alta sonorizare as vrea sa o fac odata sa nu mai am treaba cu ea ...

 

un mp3 alpine cu fata electrica... nu e prob se monteaza... boxe pe fata infinity de 16.5 90w rms plus tweeter se monteaza am inteles cu un inel de pal mochetat pe cant.

 

despre portbagaj m-am gandit la o pereche de boxe jbl de 25 cm diametru ... pe care as vrea sa le montez in niste incinte din pal mochetate... sa e construiesc nu ar fi problema are cine sa ma ajute ... ma gandesc la o prisma difuzoarele sa fie orientata inspre haion in sus la 45 de grade si usor spre centru ... nu ma prea fac inteles cred dar revin cu un desen.

 

acum intrebare am loc in portbagaju` de tico sa el pun in pozitia asta ... si mai ales ce naiba fac cu roata de rezerva ??? parca e sub portbagaj ... oi avea loc sa ii las in mijloc???

 

sa stiu ce planuri imi fac.

 

multumesc anticipat :)

Share this post


Link to post

Da se poate ce vrei tu daca am inteles bine, dar pentru Tico, tinand cont de spatiul mic, pentru a avea si performante in domeniul audio e recomandata folosirea unor incinte dedicate numai pt bass. Nu stiu cum sunt difuzoarele alea de 25cm, daca sunt ovale...mai greu de obtinut bass. Tine cont ca bancheta e inclinata si incintele pe o latura va trebui sa le faci tot inclinate ca sa nu pierzi volumul ala!

Share this post


Link to post

pai da spatele incintei va urmarii profilul banchetei ... boxele alea jbl sunt boxe rotunde de 10 inch. ma orientez spre 4 boxe si un cass atat pt. ca bugetu` e limitat la 20 de mil ... si treaba ma duce al 18 plus pal si mocheta si ce o mai trebui ca sa construiesc incintele.

 

boxe spate adica pt. astea asvrea sa fac incintele

http://international.jbl.com/car/product.a...anguage=ENGLISH

 

si pe fata http://www.magazinultau.ro/product.php?pro...ory=Electronice

 

pt. mine bassu va fi suficient intr-un tico ... acum pe ditamai breaku am pe spate infinity ovale 100 w si pe fata niste vdo modeste de 25 si e ok.

 

alta intrebare: e bine sa ai boxele ambele perechi aceiasi marca???

Share this post


Link to post

mai bine iti construiesti din nou capacul care separa portbagajul de habitaculu, cu tot cu sistemul de fixare si etansezi bancheta din spate si portbagajul il folosesti ca incinta.

Share this post


Link to post

vroiamn chiar sa refac tablia aia si sa construiesc 2 incinte atarnate da pe langa faptu ca o sa se vada aiurea cand deschizi haionu nici nu cred ca are latime 25 cm :) tablia si spatiu in sine trebuie montate mai jos cnad se mai castiga spatiu si prin montarea inclinata si prin bancheta care este inclinata :)

Edited by steph

Share this post


Link to post
vroiamn chiar sa refac tablia aia si sa construiesc 2 incinte atarnate da pe langa faptu ca o sa se vada aiurea cand deschizi haionu nici nu cred ca are latime 25 cm :) tablia si spatiu in sine trebuie montate mai jos cnad se mai castiga spatiu si prin montarea inclinata si prin bancheta care este inclinata :)

 

asa se pare ca teoria pt. boxele alea cu incinte cu antifonat e gata ... acuma alt problema pe care nu am luat-o in calcul cum incintele vor fi in portbagaj bassu va iesi dar mediile si inatele se estompeaza din cauza policioarei de deasupra ... aveti idee unde gasesc o plasa asemanatoare cu plasa din care sunt facute capacele de boxe?? din care voi realiza policioara cu un cadru de pal si mocheta neagra.

 

deci imi trebuie o plasa fina nu cu gauri imense cum sunt cele din spoilere...

Share this post


Link to post

Gasesti in vitan si cu gaurele de nu poti sa bagi acu' prin ele-Cauta si vei gasi!!!!

Share this post


Link to post

thx dabea astept sa pun in practica planurile :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...