Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Ambreiaj Tico

Recommended Posts

am in minte o experienta petrecuta acum vro 3-4 ani cand am spart placa de presiune de la o dacie 110 care avea diametrul de 165mm si negasind alta am modofocat ambreiajul cu unul de dacie 1300 de 175 mm si deja era alta masina: ea de obicei nu lua scartz avand tractiune spate, dar dupa operatie facea pana si burnout! si asa ma gandesc daca nu cumva merge adaptat ambreiajul de damas daca e mai mare, pt ca ma gandesc ca ar trebui sa fie avand in vedere ca e vehicul de marfa...

 

stie cineva niste date? poate chiar nicubarbu ar putea sa ne ajute deoarece are mai multe informatii despre piesele acestor doua autovehicule...

Share this post


Link to post

Pai aia nu-ti pleca cu scartz pentru ca era ambreiajul uzat si daca schimbai cu unul nou acelasi model probabil s-ar fi vazut diferenta...nu stiu ce sa zic dar nu prea as vedea mare diferenta!

Share this post


Link to post

ambreiajul era in stare perfecta, placa s-a spart cand am tras un cielo dintr-un sant de am rupt un lant si o sufa pana l-am tras de-acolo... crede-ma ca se cunoaste o mare diferenta in modul in care trage masina... al meu a cam obosit de la scartz si burn si cerculete si se cunoaste... am vazut nishte kit-uri valeo, dar nu stiu cat de buni sunt in ambreiaje...

Share this post


Link to post

Ma faci sa ma duc sa studiez ambreiaju :) ) Al meu are 98.000km dar eu umblu mai cu grija, mai rar scartz.

Share this post


Link to post

ambreiaju de ce e raglat bine, prinde bine si repede;

1. Cursa libera la tija, 2-3mm

2. Cursa libera pedala 2cm

3. Ambreiaju tre sa prinda intre 5-6cm de podea . Altfel e dus el sau cablul sau e reglat prost

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...