Jump to content
Sign in to follow this  
crystygye

Probleme "Bucsa"

Recommended Posts

Am si eu o problema (again). De ceva vreme, la orice groapa mica, denivelari de limitarea vitezei, etc. se aude pe partea mea (soferului) la roata, cum ca ar lovi fier pe fier.

Cred ca de vina este o bucsa care trebuie inlocuita. Aveti idee care poate fii si daca as putea schimba-o singur in "fata blocului"?

Sau cum as putea afla care bucsa este de vina?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Verifica bratul si flansa la amortizor, da ca nu-i de acolo, nu cumva sa fie de la caseta de directie.

Sa ma iertati daca gresesc :osanale:

Share this post


Link to post

Da mai cauta si tu pe forum ca s-a scris in draci de zgomotele astea pacatoase. Capat de bara,bucsa ghidaj caseta directie sau lonjeron fisurat.

Share this post


Link to post

Din cate tin minte, ca fost posesor de ticozaur, zgomotul provenit de la bucsa de la caseta de directie este localizat la roata dreapta...vezi sa nu ai un cap de bara dus sau bucsa aia de la bara stabilizatoare...

Share this post


Link to post

Astazi am lucrat la masina...Defapt demontat.

Am gasit problema: brat cu pivot. Pivotul este dus complet si bucsa din partea opusa, juca de cativa mm (bine ca nu am patit-o in mers). Trebuie sa schimb bratul cu totul. :(

 

45542015.jpg

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

O intrebare am.

Ca sa schimb bratul, trebuie neaparat sa dau jos bara stabilizatoare si sa o pun dupa ce prind bratul in caroserie?

Normal daca bag bara stabilizatoare in brat, si incerc sa prin bratul cu surubul acela lung in caroserie, n-am sincer nici o sansa.Am incercat 2 ore.

A trebuit sa dau bara jos de sub motor din cele 2 bucse, si apoi sa ma chinui 1 ora sa reusesc sa bag bara stabilizatoare la loc.

 

Trebuie sa fie o smecherie ceva ca sa schimb cumva mai usor si celalalt brat. Stie cineva?

Share this post


Link to post

parca eu am desfacut bara din cele doua bucsi fata,am tras bine de ea pana a iesit din brat,desfacut suruburi...etc,pus la loc.Chestia e ca singur nu prea merge.Eu cand am tras a venit masina gramada peste mine :) )

Share this post


Link to post

Deci trebuie mereu sa dau bara stabilizatoare jos ca sa schimb bratul?

Pff :(

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Poate tu reusesti fara sa dai bara jos.

Share this post


Link to post

Nu cred ca mai reusesc nimica...Dupa rulmenti de la fuzeta stricati, s-a dus bratul cu pivot si acum planetara mare (nu capul, planetara in sine)...Cred ca imi i-au adio de la masina.. :(

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Ridica masina si din partea cealalta si slabeste bara stabilizatoare din cele doua bucsi o sa fie mult mai usor .Sprijina masina pe doua capre sau butuci de lemn e mai sigur asa pt ca o sa fortezi umpica si sa nu cada masina pe tine.

Share this post


Link to post

Mult succes la montajul bucsilor centrale de la bara stabilizatoare :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...