Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Stopuri Fumurii

Recommended Posts

Stiu ca s-a mai discutat dar eu nu sunt lamurit exact ce sa folosesc. Ma gandeam sa iau un spray de facut chestia asta. Dar nu mi-e clar ce sa cer.

Stiu ca andreib si-a facut-o cu spray asa ca sunt tare curios exact ce a folosit. Nu ma simt in stare sa ma duc cu stopurile in service doar ca sa-mi satisfac un moft pe bani multi cand pot sa mi-l satisfac si cu mana mea. Am nevoie doar de informatii asa ca va rog frumos, cat mai multe informatii la obiect. Ma intereseaza:

1. materiale folosite (cu denumiri, firme, nuante, coduri, locuri de cumparat, tot)

2. mod de aplicare

3. sfaturi utile la cumparare/aplicare

4. orice informatie obiectiva utila

 

 

Merci.

Share this post


Link to post

Pai hai sa incepem:

1. Se demonteaza triplele de pe masina

2. Se curata cu grija, se degreseaza cu diluant

3. Se cauta un loc curat, fara praf(preferabil deschis ca sa nu te intoxici cu miros de diluant :D )

4. Se pulverizeaza in mod gazat (de la circa 30 cm distanta) facandu-se treceri lente peste tripla (nu pulverizezi dintr-un singur loc-faci cum se face la vopsitorie daca ai vazut, numai ca de la o distanta mai mare)

5. Straturile pe care le dai trebuie sa fie uniforme pe toata suprafata.

6 Se face o pauza de 3-5 min intre vopsirea straturilor

7. Se dau atatea straturi cate te tine inima sa fie de negre. NU RECOMAND SA LE FACETI NEGRE DE SA NU SE VADA NIMIC PRIN ELE. La mine sunt usor fumurii si nu afecteaza in mod puternic vizibilitatea stopurilor. Trebuie sa luati in considerare ca pe masina dupa ce se usuca(1/2 ora - o ora) sunt o idee mai inchise.

8. Daca vreti puteti acoperi zona becului de marche-arierre cu un colant ca sa raman alba si sa se vada mai bine noaptea la parcare.

 

Stiu ca exista spray-uri diferite culori(am vazut si gri metalizat, negru mat). Eu am optat pentru LAC FUMURIU. Nu stiu cum se numeste exact produsul, stiu doar ca avea pe eticheta un BMW cu faruri/triple usor fumurii. Pretul era de cca 100-150k. Daca gasesc spray-ul (putin probabil) il pozez si il postez pe forum.

 

PS: Fiecare face aceasta operatiune pe cont propriu, eu nu va incurajez spre asa ceva. Eu am fost luat o singura data la intrebari legat de triple si m-am scos. La ITP ma prezint ori cu spaga ori cu triple imprumutate :P .

 

PPS: Daca vreti sa vedeti rezultatele sunt poze postate in galeria proprie de pe forum.

Edited by andreib

Share this post


Link to post
4. orice informatie obiectiva utila

Din ...sa fie echipata în fata cu lumina de culoare alba sau

galbena, iar în spate cu lumina de culoare rosie ...

Share this post


Link to post

"Haide bre, de regulamente ne arde noua aici, in Romania ? Pai, ele n-au facut pa noi sau noi pa ele ?"

Share this post


Link to post

Eu am precizat ca nu recomand, nu este in conformitate cu codul rutier. Daca eu am facut am facut pe barba mea si pe responsabilitatea mea. Lumina tot alba/rosie/galbena e chiar daca tripla pare neagra, singurul lucru care nu e in conformitate cu regulamentul e ca diminueaza (intr-o oarecare masura) luminozitatea luminii. :) >- . Daca considerati ca e inoportun subiectul puteti sa il stergeti, dar eu am precizat pentru a ma feri de alte discutii :o fftopic: .

Share this post


Link to post

Eu unul m-i le-am facut la un nene vopsitor si m-au costat o cola la juma'

 

S-au dat triplele jos de pe buburuza si sau degresat.

Pus vopsea negru mat in pistolul de vopsit si cand nu batea vantul dat de la distanta uniform pe toata tripla gaze de vopsea.

Au iesit superb si se vad in proportie de 90% fata de cele nevopsite, amvrut si eu sa-mi iau spray de vopsea dar noroc ca ma luat un prieten si ma dus la nenea asta pt. ca se vad mult mai bine prin ele decat prin cele vopsite cu spray.

 

Asa ca iti trebe' una bucata vopsitor cat de cat priceput si te intelegi cu el :D

 

Bafta!!!!

Share this post


Link to post

Asa ceva (ce zice Maniaku) am vazut si eu un Matiz din ala verde ca broasca care avea triplele si semnalizatoarele "stropite" in culoarea masinii, cu "decupaje" rotunde in tripla pentru marsarier si ceata. Arata foarte interesant pentru un Kermit.

Share this post


Link to post

Adica daca eu am maty gri,n-as putea sa gazez triplele cu vopsea gri?

A facut cineva asa ceva?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...