Jump to content
Sign in to follow this  
Dr.Medic

Reglare Oglinda Farului La Kalos

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Am o problema pe care sper sa o rezolv cu ajutorul vostru. Unul dintre faruri bate mai sus decat celalalt dupa ce a fost inlocuit la service. Pe loc nu am observat, insa acum as vrea sa rezolv asta. Nu vreau sa ma duc inapoi la service, vreau sa il reglez singur, insa nu stiu unde gasesc surubul de relare al oglinii sau ceva asemanator. Daca le reglez din interior, se ridica si se coboara ambele la fel, deci nu ma ajuta.

Modelul de far este de Kalos 2005 cu semnalizatorul separat.

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde gasesc "surubul" magic de reglare a oglinzii farului?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Atata timp cat te pot intalni noaptea din fata, mai bine mergi la un reglaj pe aparate.

Share this post


Link to post

Oricum nu cred ca te deranjej daca ne intalnim, le tin pe minim in jos cam de un an de cand am schimbat farul.

De reglaj stii sa imi zici ceva? Am zis ca nu ma duc la service.

Share this post


Link to post
... Am zis ca nu ma duc la service.

Atunci nu-ti spun.

Share this post


Link to post

Salut

Daca este ca si la Aveo, trebuie sa fie doua suruburi pe fiecare far (metalice cu un fel de saiba) in spatele farului in interiorul zonei motor. Unul in stinga de care reglezi interior-exterior, iar unul in dreapta de care reglezi sus-jos.

Sper sa te ajute, daca nu iti fac niste poze.

Spor la surubarit

Share this post


Link to post

Nu e mai usor sa te duci la un service? Eu am fost la un service unde se facea ITP si mi-a rezolvat problema cu 10 RON.

 

 

Share this post


Link to post

Salut

Daca este ca si la Aveo, trebuie sa fie doua suruburi pe fiecare far (metalice cu un fel de saiba) in spatele farului in interiorul zonei motor. Unul in stinga de care reglezi interior-exterior, iar unul in dreapta de care reglezi sus-jos.

Sper sa te ajute, daca nu iti fac niste poze.

Spor la surubarit

Mulumesc de sugestie, azi m-am uitat pe acolo, am vazut un singur surub c un fel de puilita zimtata la capat dar mi s-a parut ca nu se acolo se poate regla. Altceva de unde as putea regla nu am obervat.

Share this post


Link to post

Dr.Medic, acela este surubul de reglaj, chiar azi mi-am reglat farul din stinga, batea prea pe centru. Pune masina cu fata la un perete la vreo 1,5-2 m de el, si incearca sa vezi ce iese.

Clar, ca si la service nu il vei face.

 

 

Share this post


Link to post

Incerc reglajul maine seara, multumesc mult. Sunt de acord ca nu iese ca pe aparate, dar pana imi fac timp sa ma duc la service este o varianta.

Share this post


Link to post

Atasaez un exemplu de cum ar trebui sa vezi fasciculul de lumina, asta pentru a putea da ochii, cu noi ceilalti 24000000.gif

post-23581-127473272088_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu am inteles desenul, dar sigur imi dau seama cum e bine sa fie :)

Share this post


Link to post

Redflame, nu prea e asa. E cam asa ceva:

post-9742-127475435721_thumb.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...