Jump to content
Sign in to follow this  
vladawd

Reglare Manuala Faruri Chevrolet Kalos / Aveo

Recommended Posts

Salutare.

 

Mi s-au ars ambele filamente pentru faza scurta, asa ca am inlocuit becurile. Problema aparuta este ca...farurile bat prea aproape de masina (sunt orientate prea mult in jos). Cum asta se intampla pe pozitia zero a sistemului electric care le ajusteaza, vin si intreb : cum se pot regla manual ? Un surub ceva...

Am cautat in manual, acolo ma invata doar cum sa schimb becurile.

 

Multumesc,

Vlad

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Daca ai fixat bine becurile in locasul lor trebuie sa lumineze la fel cu cele vechi. Mai exista posibilitatea sa fi cumparat niste chinezarii care au filamentul deplasat si sa nu focalizaze oglinda unde trebuie. Reglaj, altul decat cel electric, nu cred ca exista la faruri.

Share this post


Link to post

Desi posibil/probabil nu ai pus becurile cum trebuie... Exista o gaura in carcasa farului, in zona motorasului de reglaj, in care daca luminezi cu ceva o sa vezi ca un soi de roata dintata. Daca bagi o surubelnita nornala (dreapta) de dimensiuni potrivite, vei putea ca la fiecare rotatie sa misti cu 2 dinti. Inainte sa faci chestia asta, verifica macar la un far ca ai pus bine becul :)

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu prea vad cum ar putea fi montate prost, caci ar avea joc becul. Si sa le pun prost si pe amandoua... :)

Becurile sunt tot OSRAM, ca si cele originale.

 

O sa imi bag nasul pe unde mi-a recomandat AB.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...