Jump to content
Sign in to follow this  
mortymer

Cutie Viteze Matiz E/ac

Recommended Posts

am un matiz E/AC. in treapta 3 tremura levierul foarete tare. nu intotdeauna. trebuie sa scot din viteva si sa bag iar 3. de cele mai multe ori merge. dar e naspa cand vrei sa accelerezi si ai coloana in spate. pana scoti si pana bagi iar, te claxoneaza de nu mai stii ce viteza sa-i dai. buburuza are 15.000. de pe la 5.000 face asa. multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

probabil e timoneria slabita, dar nu sunt sigur. vezi ca schimbatorul de viteze la matiz e prin cablu. deschide capota la motor si vezi ca in stanga bateriei vin prinse cele doua cabluri (destul de groase) pe un fel de pivot, ma rog, te prinzi tu. cupleaza in viteza cu probleme si apoi apuca de pivotul ala cu cablurile si vezi daca are joc sau nu. daca are joc inseamna ca nu e prins bine si ca trea sa vizitezi service-ul sa ti-l stranga. daca e prins bine inseamna ca e din cutie, si aici nu stiu. Dar spui ca ai 15 k km, ai garantie, nu? oricum nu ai cum sa scapi de service la probleme dintr-astea. si sa nu te pacaleasca cu asa face toate ca pe la noi esti primul cu problema asta.

Share this post


Link to post

multumesc de sfat. am garantie. problema e ca am cumparat masina de la un dealer din alexandria. si din ce am citit pe forum, astia de la service nu prea te baga in seama daca nu ai luat masina de la ei. si inca ceva. dace e chestia aia slabita(io sunt nul in mecanica auto), nu ar face urat in toate vitezele? si cum am spus daca scot si bag iar 3, nu mai tremura??? asta e problema. daca ma grabesc, intra si tremura, daca o caut un pic, intra si nu tremure. si inca ceva, am o pozitie la levier, care nu e nici 4 nici mers inapoi, pur si simplu e o pozitie inte ele. a mai patit cineva asa ceva, ca io am mai auzit inca o persoana care "gaseste pozitia asta". multumesc.

Share this post


Link to post

Oricum asta nu e o problema de rezolvat in fata blocului. Nu conteaza de unde ai cumparat masina, daca este service autorizat Daewoo sa faca reparatii in garantie (mai corect il gasesti in manualul de service al masinii) ESTE OBLIGAT sa te primeasca. Daca ai dubii, inainte de a pleca la service treci si pe aici si innarmeaza-te cu numerele respective. Merge intotdeauna. Mult succes.

P.S.: eu am luat masina de la un dealer din Galati si mi-am schimbat bateria in garantie la Iasi. Gandeste-te ce s-ar intampla daca te-ar lasa masina la Baia Mare de exemplu. doar n-o s-o tractezi pana la service-ul de acasa ca asa e politica lor. Asistenta tehnica gratuita trebuie sa primesti la orice dealer din Romania.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

multumesc. sper sa mearga. totusi un service mai serios ???

Share this post


Link to post

daca ai spune si de unde esti, asa n-avem ce sa-ti recomandam.

Share this post


Link to post

ieri am gasit forumul, azi m-am inregistrat, asa ca nu prea sunt prea cunoscator in asta, imi cer scuze. din bucuresti.

Share this post


Link to post

Baietii din Bucuresti recomanda Autonet Giulesti :thumbl:

Share this post


Link to post
... si din ce am citit pe forum, astia de la service nu prea te baga in seama daca nu ai luat masina de la ei. ...

...daca este service autorizat Daewoo sa faca reparatii in garantie (mai corect il gasesti in manualul de service al masinii) ESTE OBLIGAT sa te primeasca. Daca ai dubii, inainte de a pleca la service treci si pe aici si innarmeaza-te cu numerele respective. Merge intotdeauna. Mult succes.

Iar daca tot mai ai dubii incearca cu o suta, doua, de mii.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...