Jump to content
Sign in to follow this  
cristian_ciubotariu

Probleme Esc/Abs Epica

Recommended Posts

Am probleme cu o Epica cumparata in octombrie 2009.

Are 14000 de km si zilele trecute mi s-au aprins simultat becurile ABS si ESP(cel cu cheia langa el).

Ba s-au aprins ba s-au stins de-a lungul a 500 km.

Am fost la Gold & Platin insa nu s-au murdarit pe maini.

De regula se mai curata senzorii. Au verificat pe calculator au facut o testare la drum si nu au o explicatie logica.

Asa ca m-au programat pentru schimbarea modulului Abs cu tot tacamul (cabluri etc)

 

Problema e ca nu am incredere in service-ul romanesc, si nu as vrea sa se apuce deja de schimbat piese la ea daca nu e cazul.

 

Am si un Iveco Daily din 2008 si se mai aprindea ABS-ul la el, iar soferul a spalat cu turbojetul rotile si s-a stins martorul.

 

Am incercat si eu, insa de atunci se aprinde doar dimineata in timpul primei curse. Dupa aceea se stinge si ramane stins toata ziua.

 

Astept parerile voastre

Share this post


Link to post

Daca masina este in garantie, si schimbarea pieselor se face gratuit de ce nu? Ori ca desface ficare piesa/mufa sa verifice ori ca le schimba tot umbla...

Share this post


Link to post

Daca se aprinde in mers inseamna ca ar trebui sa fie niste coduri de eroare stocate in memoria unitatii de control. Care sunt alea ?

Share this post


Link to post

Am patit acelasi lucru cu Epica mea de doua ori:

prima data in vara lui 2009, la cca. o luna dupa achizitie, mergeam pe autostrada si m-a prins o ploaie torentiala. mergand prin apa abundenta s-au aprins ambii martori, am continuat sa merg si am ajuns la destinatie dupa 30 de min. Dupa ce mi-am facut treaba si am plecat din nou nu s-au mai aprins pana asta iarna in feb. cand dupa vreo' saptamana de mers prin zapada prin oras s-au aprins iar. Nu mai mergea ABSul si antipatinajul. La service mi-au spus ca trebuie schimbat senzorul ABS, l-au comandat urmand sa il inlocuiasca. Intre timp nu se mai aprind de loc. Urmeaza sa ajung sapt asta la service sa vad se mai zic, daca mai schimba senzorul sau nu. Tu cum ai rezolvat problema pana la urma?39000000.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...