Jump to content
Sign in to follow this  
mario38

Cruise Control ( Pilot Automat ) Nubira 2

Recommended Posts

daca are cineva montat asa ceva pe masina , sunt curios daca este multumit , si de unde pot cumpara si eu

Share this post


Link to post

Are abramburel montat unul universal pe Kalos... Ar fi o idee sa ne bagam la un group buy :) .

Share this post


Link to post

Face exact lucrul pentru care l-am luat: tine viteza constanta :) In concluzie sunt multumit, cu toate ca nu apuc sa-l folosesc prea des.

Ca bonus, m-a ajutat sa depistez ca s-a nasolit... contactorul de frana. Primul simptom a fost ca nu mai decupla atunci cand apasam pedala. Nu am realizat prea bine ce s-a intamplat. Am crezut ca a luat-o jucaria in rambleu. Dupa o vreme am vazut intamplator in oglinda ca nu mi se aprinde stopul suplimentar :( Au fost vreo 2 saptamani stresante, stateam numai cu ochii in oglinda, pana am ajuns la service sa-mi cumpar un contactor nou.

"Universalitatea" e relativa, existand cateva particularitati:

- sistemul de fixare a unitatii de control (al meu era de "cutie automata", motiv pentru care l-am prin asa mai artizanal)

- sistemul de cuplare la mecanismul clapetei (asta s-a potrivit la fix)

- parte din cablaraie: pentru cuplarea la pedala de frana e cu conectori, pentru restul trebuie belite diverse fire, dar exista in kit chestii speciale pentru legarea in "derivatie"

Exista si un produs universal. Fabricantul e Rostra (il gasiti cu Google), iar de cuparat e pe la diversii comersanti on-line.

Share this post


Link to post
... sunt multumit, cu toate ca nu apuc sa-l folosesc prea des ...

In lipsa drumurilor lungi pe o autostrada fara blocaje, dispozitivul este bun de pus la semnatura de pe un forum auto.

Share this post


Link to post

Pe mine ma ajuta, asta vara i-am simtit f tare lipsa in excursia prin iuropa.

@Abramaburel: Tu de unde l-ai luat? Au acceptat sa trimita in ro?

Share this post


Link to post

Mi l-a luat un prieten de la "ei". Cred ca de aici: http://www.thecruisecontrolstore.com/.

Β 

Utilitatea nu se rezuma la mersul intins pe autostrada. E simpatic de mers cu el si prin localitati. Daca ar fi adaptiv, ar fi si mai interesant in cazul asta :)

E nasol la deal. "Apasa" pe pedala intr-o veselie :(

Share this post


Link to post

Daca ar fi adaptiv, ar fi si mai interesant in cazul asta

Β 

Ce inseamna "adaptiv" ?

Share this post


Link to post

Incetineste daca "vede" vehicul in fata masinii si mai apoi accelereaza pentru a ajunge iar la viteza presetata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...