Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Becurile Din Spoiler + Cuple Pe Fire - Tico

Recommended Posts

Am dat jos tot spoilerul azi si l-am urcat in casa pentru mici remedieri. In primul rand era spart si l-am lipit frumushel cu un adeziv de la Bison si cu intaritura pe partea interioara (plastic de la o veche carcasa de caseta video ca sa fie ceva mai moale sa nu se sparga la prima vibratie).

 

Mai aveam o problemutza si anume lampa de ceatza care nu functiona desi contactorul din bord era ok, becul era ok. Evident problema era soclul care coclise si mancase firele DE TOT. Am purces la a descompune acel socul si am ramas cu o parte metalica cilindrica, in ea se afla un tzumburush cu arc pentru plus despartit printr-un disc de plastic. Firele trec prin niste dopuri de cauciuc pentru protectie la apa. Totul este frumos asezat intr-o carcasa de plastic care, la randul ei se infileteaza un sfert de tura pe cutia lampii. Eu va recomand sa verificati acest soclu cat mai des, mai ales dupa perioade umede. La mine era ruginit complet, firele coclite si intrerupte. E evident ca acea garnitura nu era chiar cea mai eficienta. Am curatat frumos cilindrul de metal, am taiat firul de masa mai din scurt si am dezgolit niste fir de cupru neatins din interior. Am refacut toata instalatia si acum merge. Totusi ca sa preveniti astfel de situatii neplacute va recomand sa verificati starea acestor parti metalice pentru ca nu sunt chiar atat de protejate pe cat ati crede.

 

Un alt punct de interes sunt cuplele care sunt pe firele din spoiler si ma refer aici la cuplele pentru lampa ceatza, lampa marsharier si lampi numar. Eu am fost nevoit sa renunt la acestea avand in vedere ca erau si ele coclite pana la refuz, lamelele erau sudate si firele tot asa topite. Va recomand, deci, sa verificati, cand aveti posibilitatea, si starea acestor cuple care sunt direct expuse apei neavand absolut nici o garnitura sau alt element de protectie. Eu acum am facut innadituri invelite in izolator si ma gandesc sa caut prin magazine ceva cuple mai rezistente la apa. Nu va recomand sa cositoriti firele pentru ca poate veti mai dori sa le dati jos. Incercati totusi sa aplicati ceva vaselina pe partile expuse sa le prelungiti putin viata in apa.

 

Avand in vedere ca am dat jos spoilerul si l-am facut bucati apoi l-am recompus va pot sta la dispozitie cu umila mea experienta in caz ca aveti intrebari la care v-as putea raspunde.

Share this post


Link to post

Da nu spui cine ti-a vandut pontu cu cauza problemei. Ideea e sa dati cu un strat de vaselina pe partile metalice :)

Share this post


Link to post

am avut si eu probleme cu semnalizatoarele din fata, dar le-am desfacut, curatat si etansat cu silicon.

Share this post


Link to post

E drept, SORAN mi-a dat informatiile esentiale. Eu am dat cu vaselina siliconica din spray pe la partile expuse.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...