Jump to content
Sign in to follow this  
Amentys

Impozit Neplatit De 5 Ani

Recommended Posts

In urma cu cateva luni am cumparat o Leganza al carei impozit nu a fost platit din 2005. Acum, in loc sa fie de plata 750 ron (150x5), trebuie platita o suma de 1430 ron (cu tot cu penalitati).

Intrebarea ar fi daca exista vreo posibilitate sa pot plati doar impozitul (insa am mari indoieli).

Sau este posibil ca intreaga datorie sa poata fi prescrisa dupa 5 ani ? Am inteles ca se poate acest lucru, insa doar in cazul in care proprietarul nu a fost informat de catre stat ca are datorii.

Share this post


Link to post

Io stiu ca se prescrie la 10 ani. In orice caz exista o metoda mult mai simpla pentru a scapa de problema asta. Proprietarul da o declaratie pe propria raspundere la notar ca a vandut-o de acum 5 si i se vor taia impozitele alea. Cel mai pesimist caz este sa faci un contract de vanzare cumparare datat acum 5 ani si tu cand vei merge la fiscul tau sa o inregistrezi poti primi o amenda de 200 de lei. Mai poti baga un intermediar la mijloc care sa ti-o vanda tie acum o saptamana si poti scapa si de amenda asta ... Chestia asta e valabila in Craiova, ar trebui sa mearga si in localitatea ta ...

Share this post


Link to post

Pare destul de simplu. Sper sa mearga si sa nu ma incurce angajatii de la finante.

Share this post


Link to post

Esti sigur ca sunt penalitati?

Eu n-am putut s-o vand pe a mea sau mai exact sa-i scot certificat fi9scal pana ce nu am platit toate amenzile ce le aveam si impozitul la casa la zi!Eu zic sa mai verifici odata sa nu-i platesti fostului propietar si alte prostii. Imi pare cam mare suma.

 

Aviz si pentru altii: Nu cumparati masini SH fara certificatul fiscal al propietarului! Si daca masina este adusa din afara si inca neinmatriculata in Romania tot trebuie certificat fiscal al celui ce a adus-o! Am patit eu! Pana la urma am facut alte acte de Germania cum ca am adus-o eu.E o modalitate mascata de ai lua in evidenta pa cei ce se ocupa cu adusul masinilor SH neplatind impozit la stat.

Share this post


Link to post

Asa l-am intrebat si eu, daca nu are si amenzi neplatite. A zis ca el nu mai sta acolo de 5 ani, pentru ca a vandut apartamentul si a ramas doar masina inregistrata, insa nu are amenzi, ci doar impozitul + penalitatile aferente.

Tot in 2005, el a vandut si masina, insa cel care a cumparat-o (ieşean) nu i-a mai platit impozitul, cu atat mai mult cu cat masina a stat ultimii 2 ani cu cutia automata stricata.

 

Oricum, voi verifica exact din ce este formata aceasta suma, de 1400 ron, atunci cand merg in Galati (pt ca masina are numere de GL).

Share this post


Link to post

Eu n-am putut s-o vand pe a mea sau mai exact sa-i scot certificat fi9scal pana ce nu am platit toate amenzile ce le aveam si impozitul la casa la zi!Eu zic sa mai verifici odata sa nu-i platesti fostului propietar si alte prostii.

Este si asta o posibilitate.

@Amentys Daca ai posibilitatea, fuga la primarie si roaga sa-ti dea un extras de rol cu datoriile celui pe care figureaza inca masina. Datoriile mai vechi de 1 an, se executa silit de obicei in anul urmator deci nu prea are cum sa-i ramana o suma asa mare. Pe extrasul de rol, ai sa vezi toate datoriile defalcate in principiu.

 

E o modalitate mascata de ai lua in evidenta pa cei ce se ocupa cu adusul masinilor SH neplatind impozit la stat.

Gresit. In cazul de fata contractul de V-C se face intre 2 persoane cu domiciliul in Ro. Conform normelor in vigoare, vanzatorul trebuie sa faca faca dovada ca nu are datorii la impozit. De asemenea in speta, vanzatorul este obligat sa se treaca in evidentele primariei cu masina in 30 de zile de la data cumpararii. Partea cu mascarea...e frectie.

 

P.S. @Amentys Unde s-a mutat fostul proprietar?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Fostul proprietar s-a mutat tot in orasul Galati.

Share this post


Link to post

In acest caz iti recomand sa vezi cu ochii tai despre ce datorii este vorba. In ideea ca au un sistem informatizat de gestiune, trebuia ca pana acum sa i se execute datoriile. Faptul ca s-a mutat de la adresa nu ar trebui sa constituie scuza pentru neplata impozitului. Cu atat mai mult faptul ca cel din Iasi trebuia sa-i plateasca impozitul mi se pare de-a dreptul penibil.

Share this post


Link to post

Somatiile de plata le-a primit cel care sta la adresa respectiva in prezent. Timpul a trecut, fostul proprietar din Iasi l-a purtat cu vorba pe cel din GL, iar suma s-a tot marit.

 

@ smailmiami- inafara de declaratie la notar, mai este necesar vreun act? Eu deja ma astept ca angajatii de la finante sa nu cunoasca aceasta procedura si sa respinga total aceasta varianta. Adica, "domle', nu vrei sa platesti impozitul pe care il datorezi statului de cinci ani? Dar nu se poate asa ceva !! Trebuie sa platiti !". Cred ca e ff posibil sa primesc acest raspuns.

Daca stii vreun articol de lege in acest sens, te rog sa mi-l indici.

 

Sau sa zicem ca voi putea sterge datoriile din Galati, iar cand vin in Neamţ, cu contractul de vanzare-cumparare datat in urma cu 5 ani, e posibil sa "scap" doar cu o amenda de 200 ron ?

Share this post


Link to post

Este perfect legal ce-ti explic eu. Ce, iti inchipui ca toata lumea inmatriculeaza masina imediat ce o cumpara ? De exemplu, eu am cumparat un Matiz de la Galati acu 4 ani si nu l-am inmatriculat pe Dolj nici pana astazi. Ca am fost eu de buna credinta si i-am pus pe card respctivului banii e alta poveste. Dar daca nu i-a fi trimis respectivului banii si respectivul nu mai poate da de mine, nu trebuie sa se poata scadea cumva cu masina aia sa nu raman toata viata cu ea ? Ba da, dand o declaratie pe propria raspundere ca i-a vandut-o lui smailmaiami acu 4 ani. si orice functionar stie chestiile astea, ca nu le spun ei este partea a doua. sincer sa fiu, si pe mine tot un inspector de la primarie m-a invatat ce sa fac, recunosc ca nu mi-a traznit mie prin cap chestia asta.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Ca nu o inmatriculeaza imediat e problema lui, eu cand am vandut dacia prima grija a fost sa o scad de la fisc.

Mai frumos a fost ca de la fisc am scazut-o fara ca sa fie nici vechiul proprietar (maica-mea) si nici actualul (un coleg de la munca), de fata.

In stilul asta asa pot sa-mi scad si maine clio-ul de la fisc si sa ramana inregistrat doar la politie, ca sa scap de impozite.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Maine ajung in Galati si sper sa rezolv situatia. Inainte de toate, trebuie sa trec pe la RAR pentru o omologare, si, in functie de rezultat, voi vedea ce fac cu impozitul.

 

Ce-i drept, asa cum spunea si un coleg de forum, cu declaratia la notar nu e 100% sigur ca pot "sterge" datoriile. Ma gandesc ca nu va actiona retroactiv, ci doar din momentul in care respectiva declaratie e depusa la financiar. Insa cu un contract de vanzare-cumparare ca back-up, ar mai fi ceva sanse.

Share this post


Link to post

Ce-i drept, asa cum spunea si un coleg de forum, cu declaratia la notar nu e 100% sigur ca pot "sterge" datoriile.

E 100% sigur. Daca in declaratie spui ca ai vandut-o acu' 4 ani, ti se sterg datoriile de acu' 4 ani incoace. Verificat de mine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...