Jump to content
Sign in to follow this  
raven84

Viata La Tara

Recommended Posts

Ma gandeam de ceva vreme sa pun pe hartie o intamplare petrecuta in vara asta, insa din lipsa de timp si chef am tot amanat pana acum. Ei bine, iata despre ce este vorba:

 

Unul din marile avantaje ale vietii de om casatorit sunt socrii, mai ales daca locuiesti in aceeasi curte cu ei. Nu, nu va speriati, nu am una dintre acele soacre care sta toata ziua cu bunghiul pe casa mea si sanctioneaza tot ce misca, dimpotriva, daca ar lasa-o toti in pace ar fi cel mai bine (si de obicei o lasa ca altfel se pune de-un scandal). Ea are o singura pasiune: animalele, asa ca la noi in curte isi au domiciliul stabil vreo opt caini si pisici…”fara numar, fara numar” ca sa parafrazez din clasici inca in viata.

Si ca veni vorba de animale, nu trebuie sa uit sa va zic de un specimen foarte interesant, un caine deosebit de frumos (vezi poza) dar cu o manie enervanta: sare garduri. Si aici nu vorbesc de gardulete de juma de metru ci de acelea care masoara vreo doi metri si ceva in inaltime. Da,007 (asa-l cheama =)) ) este un specimen aparte, as putea spune chiar ca este capul rautatilor pe la noi prin curte, motiv pentru care soacra-mea il tine mai tot timpul legat. Dar ce, credeti ca asta l-a oprit? Psihopatul a incercat sa sara gardul asa legat cu lantul. Sa il fi vazut ce frumos atarna “ in streang” de partea ailalta a gardului. Noroc ca l-a vazut cumnata-mea si l-a salvat, ca altfel…

Da, e o gospodarie aparte. A da, si sa nu uit, avem si niste matze inteligente foc. Jivinele daca raman bortzoase nu mai nasc pe la noi prin curte ca socru-meu s-a saturat de pui si de obicei ii arunca. Nuuu, mama lor de feline se duc si fata prin alte cotloane doar de ele stiute si dupa vreo doua saptamani le vezi cum vin cu cate un puradel in bot si il lasa plocon in fata lui soacra-mea =)) .

Ma rog, revenind la subiect. Dupa cum stiti, eu am Matiz, insa ceea ce nu stiti dar o sa va spun eu acum, este ca si socrii au tot Matiz. L-au cumparat la o saptamana dupa ce l-am luat eu pe al meu si sincer, pana de curand eram convins ca nu exista masina in stare mai buna ca a lor. Adica al meu e pe punctul sa faca 180.000 de km in timp ce al lor are 40.000 iar asta se cunoaste la o masina.

Buuun, uite asa, intr-o zi de iulie (sau august, nu mai tin minte) se pun socrii mei pe cearta, da’ asa urat tare de tot. Acuzatii, una-alta, ma rog, pana in pranz se plictisesc si se calmeaza singuri, dupa care incepe soacra-mea sa se roage de socru-meu sa o lase si pe ea sa conduca putin sa vada cum e. Hmmm, in mod ciudat socru-meu a acceptat si s-au dus (am aflat mai tarziu) pe un camp plat din afara satului unde doamna a dat de-a ture cu masina pana s-a plictisit :lavolan: . Oricum, cateva ore mai tarziu eram in casa intrebandu-ma ce sa fac sa treaca ziua mai repede. Si cand eram eu mai concetrat pe…nimic, intra cumnata-mea pe usa si ma striga: “Hai ca busit-o”. Hmmm, ma gandeam ca o fi facut socru-meu ceva cu Matizul si intr-adevar cand am ajuns in fata curtii….imaginea era apocaliptica =)) , masina lor era intrata pe jumatate in gradina, gardul evident ca era varza iar tata socru se chinuia de zor sa o dea jos de acolo ambaland motorul la greu. Insa nu el busise masina ci soacra-mea pe care domnul o lasase sa conduca si prin sat iar atunci cand a ajuns in fata portii s-a balbait putin si in loc de frana a apasat acceleratia, da asa...PANA LA PODEA :wallbanger: .

Ma uit eu pe dedesubt si vad ca masina era bine pusa pe marginea de beton a gardului, margine de vreo 20 de cm inaltime (oare cu cat a intrat de a reusit asemenea escalada??? Nici pana in ziua de azi nu am aflat) asa ca socru-meu 20 de ani putea sa dea pedala ca masina nu cobora de acolo.

Ii zic sa se opreasca, nu de alta dar omoara ambreiajul de aiurea si ii explic ce si cum. Dar pentru el lucrurile erau muuuuuult mai simple. “Hai baieti, trageti unul de-o aripa si unul de cealata (iesise si cumanta-meu) si hai sa il dam jos”. Asta (cumnatul adica) numai de ridicat masina nu avea chef si oricum ideea era suficient de geniala ca sa mai rupa si aripile putin. Ma rog, ii zic s-o lase balta, ma duc si iau si cricul de la masina mea, pun ambele cricuri de o parte si de alta, bag scanduri si dupa vreo juma de ora, timp in care ideea cu ridicatul de aripi a mai fost vehiculata de cateva ori, am dat jos cricurile, m-am urcat la volan si am dat-o jos pe rotile ei, brusc socru-meu nu a mai zis nimic.

Oricum roata dreapta fata era franjuri asa ca am inlocuit-o cu rezerva si cand sa vreau sa o bag in curte sa vad ce mai era pe la bot si ce se putea indrepta, socru-meu zice ca cica el vrea sa o ia la drive test :wallbanger: . Bai frate, asta era chiar enervant, asa ca ii explica ca poate mai e bulit ceva pe acolo si hai sa o bagam in curte sa ne uitam.

Buuun, o bag eu in curte, ii desfac tot buclierul fata, ii indrept traversa aia de dedesubt si dupa vreo trei ore bune de munca ma apuc sa pun totul la loc, moment in care apare socru-meu, proaspat trezit din somn si incepe sa ma frece la cap ca el vrea sa plece la peste. Ahhhhh, imi venea sa….nu mai zic ce. Oricum, vreme de o ora si ceva m-a tot tinut din 10 in 10 minute ca e gata? De ce nu e gata? Cand e gata? Mai apuca el sa ajunga la peste? Nu-I dau masina mea?.....Ooooo, pauza (cu scartaituri chiar), cum adica sa ii dau masina mea la peste, neeee, nici nu se pune in discutie. Parca nu stiu eu ce drumuri sunt pe la peste pe la el. Asa ca l-am tot amanat pana am pus totul la loc, si dupa aceea l-am chemat sa isi ia rabla in primire. Da stai sa vezi ca alta belea, nu mai mergea telecomanda la alarma ca se terminase bateria si cum scosesem minusul de la borna bateriei masinii, alarma s-a resetat si de cate ori puneam borna incepea sa urle, asa ca iar a inceput cu apropourile sa ii dau masina. Baaaaaiiii frateee, NU O DAU!!! Si m-am dus si am adus din casa un transformator din acela reglabil pe 3,6,9,12 V si ce o mai fi, si cu ala am ponit telecomanda si am dezactivat alarma. Gata, si-a luat masina si a plecat. Puteam rasufla si eu usurat.

Din pacate masina arata rau acum, pentru ca traversa superioara in care se fixeaza capota este stramba in partea stanga unde a fost lovita si sincer nu cred ca se rezolva decat prin inlocuire, iar piesa aceea este sudata acolo, deci nu aveam ce sa fac. Pacat de masina oricum, insa ceea ce m-a mirat cand am desfacut buclierul este faptul ca Matizul lor mai fusese lovit la fostul proprietar insa reparatiile, cu exceptia vopsitului fusesera facute exemplar. Oricum, acum nu mai conteaza :drinkers: .

post-20399-1254357180_thumb.jpg

Edited by raven84

Share this post


Link to post

www.blogger.com

www.wordpress.com

 

Nu de alta, dar astfel de povestiri trebuie sa ramana undeva.

Share this post


Link to post

Uite ce propu:

 

Fa un credit, cumpara o Tatra 6x6 ( caseaza astia de la Ratb autocamioanele Tatra care tracteaza autobuzele) si tu ramai cu doua Matizuri.

 

Hihi...Ce zici?

 

 

Ps. e simpatic catelusul...avem si eu asa ceva pe strada..

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca va place? Nu de alta dar chiar am parte de chestii din astea ( nu neaparat de matiz in gard dar oricum...) in fiecare zi :) )

Share this post


Link to post

Ai incercat sa suni la primaRv pt un Reality-show? :) )

Share this post


Link to post
Ai incercat sa suni la primaRv pt un Reality-show? :) )

 

Nu, dar sunt sigur ca la OTV, un reality show din asta l-ar detrona pe Diaconescu cu directele-i in reluare :mrgreen:

 

Uite ce propu:

 

Fa un credit, cumpara o Tatra 6x6 ( caseaza astia de la Ratb autocamioanele Tatra care tracteaza autobuzele) si tu ramai cu doua Matizuri.

 

Partea nasoala la ideea ta e ca Tatra nu se mai opreste in gard ci direct in casa si nu vreau sa se mute tot familionul la mine ca dupa aceea ma mut eu in masina si masina o mut din sat :mrgreen: .

Share this post


Link to post
Ai incercat sa suni la primaRv pt un Reality-show? :) )

Din partea mea sa dea faliment reality-show-urile astea, ca m-am saturat de ele, n-ai ce sa vezi la posturile romanesti.

Share this post


Link to post
Din partea mea sa dea faliment reality-show-urile astea, ca m-am saturat de ele, n-ai ce sa vezi la posturile romanesti.

 

Ba da, first hand commercials :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...