Jump to content
Sign in to follow this  
Saint666

Chevrolet Kalos

Recommended Posts

Salutari tuturor !

Intai sa va spun cum mi-am luat masina, si mai apoi ceva despre ea.

Imi trebuia o masina <4000E , destul de noua ( neaparat >2000 ) si care sa fie si destul de spatioasa/mare, care sa se intretina usor si sa fie fiabila.

Am cochetat destul timp cu ideea de loganeala, insa dupa ce nu am gasit unul multumitor, in stare buna si cu 1.6 am cautat si in alte parti.

Google chevy kalos -> masina fiabila . Hai sa vad ce se gaseste pe piata. L-am gasit fix pe cel mai mare site cu anunturi din rromania, cel plin de samsari si tepe (cica). L-am vazut, am mers cu el, ne-am inteles la pret si iata-ma proprietar de Kalos 1.4 16v SX din 2005.

 

Are 102k Km.

Ca dotari avem asa :

- motor 1.4 16v 94hp

- A/C (un must pt traficul din Buc. )

- 4 geamuri electrice

- servodirectie

- ABS

- CD player Blaupunkt stock

- Inchidere centralizata de pe cheie

Si cam atat, nu imi vin in cap alte dotari; consider ca sunt de ajuns pentru un incepator al covrigului.

 

Ca orice masina luata la mana a 2-a, are si ceva problemute, pe care o sa le scriu mai tarziu in speranta ca o sa primesc ajutor. Pana atunci, pun singura poza pe care o am cu ea.

post-23907-1252215223_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bine ai venit ! Sa te poarte sanatos.

Nu fi zgarcit cu pozele, mai pune si ceva interior, exterior spate , eventual imbunatatiri. Pretul de achizitie cat a fost mai exact?

WELCOME! :thumbl:

Share this post


Link to post

Salut tizule!

Pretul a fost 3800E, alte poze o sa pun zilele urmatoare, ca la ce vreme e afara...

Am uitat o dotare, comenzile pe volan. Sunt foarte utile.

 

Hai sa bag si probleme acum :

Nu am cric + coarba ; am de gand sa ma duc zilele astea in targ vitan sa iau de acolo.

Cauciucurile sunt PRAF, Kumho, nu au DOT pe ele si sunt un fel de sanie, am senzatia ca sunt cele originale...100k km . Nu am curaj sa ies din oras cu ele, si nici nu am de gand. Ori imi iau direct de iarna in noiembrie, ori caut acum un set de vara pana atunci. Inca nu sunt decis.

Geamul oglinzii de pe partea soferului nu e original, unde gasesc unul original? Imi schimba mult perceptia distantei.

Burduful de la amortizor pe partea dreapta e cazut si rupt; idei unde gasesc?

post-23907-1252226482_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos.La cati mai multi km.

Share this post


Link to post

Azi am luat cric, stingator si trusa medicala.

A, si breloc.

Total 95 ron. Sursa : autovit.

post-23907-1252405060_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumoasa masinuta, sa te poarte multi km. Imi place foarte mult Kalosul, are ceva deosebit, comparativ cu Aveo.

Share this post


Link to post

merci

 

acu am prima problema cu ea ( acu o ora)

mergeam ( oras,30kmh, coada) si s-a auzit un poc si a inceput sa iasa fum de sub capota

am oprit motoru si am impins-o pana acasa ( din fericire eram la 300m de casa)

s-a rupt racordul de cauciuc dintre pompa de apa si radiator si am pierdut tot lichidu de racire

ce-i fac?

Share this post


Link to post

am luat racordul, este cel care contine si termostatul

GTT 120 lei

il montez azi

Share this post


Link to post

Bravo!

Totusi nu prea pot sa inteleg cum de a crapat racordul acela de unul singur, asa pe nepusa masa... Era in vreun loc deja ciupit sau uzat prin frecare de ceva? Masina totusi are doar 4 ani si 100k km. Am avut masini cu mult mai batrane si mai alergate si aveau racordurile originale la sistemul de racire. Si n-am avut vreodata probleme de acest gen sau auzit pe la altii. Mi se pare putin cam ciudat. Incearca totusi sa verifici si supapa de suprapresiune a vasului de expansiune.

Edited by root

Share this post


Link to post

A crapat dintr-o combinatie de ghinion si nesansa. Cel mai probabil a fost un defect de material. La imbinarea celor 2 parti din plastic se vedeau urme de adeziv tip poxipol, si nu cred ca erau cele din fabrica.

 

Lectia pe care am invatat-o : cauta piesa si in alta parte in afara de reprezentanta. Sper sa nu fiu nevoit sa o aplic.

post-23907-1252598321_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Te-ai dus si tu la GTT care se stie ca nu e chiar cel mai ieftin service GM.

Share this post


Link to post

M-am dus acolo fiindca era cel mai aproape de mine, si am luat piesa, montand-o in spatele blocului.

Share this post


Link to post

Azi i-am pus alte cauciucuri pe fata, si parca s-a schimbat in bine masina. O sa merg asa pana la iarna, cand urmeaza un set de 4 cauciucuri de iarna.

Share this post


Link to post

Sa pun si eu niste poze, ca tot am ramas dator de mult.

post-23907-1253987874_thumb.jpg

post-23907-1253987885_thumb.jpg

post-23907-1253987891_thumb.jpg

post-23907-1253987898_thumb.jpg

post-23907-1253987907_thumb.jpg

Edited by Saint666

Share this post


Link to post

primu plin

consum 12.5% exclusiv bucuresti, partial ore de varf, partial mers tare, A/C ocazional

Share this post


Link to post

L-am incaltat de iarna cu 4 cauciucuri vredestein snowtrack 2 175/65R14. Astept zapada :rolleyes: .

 

Inca un plin numai in bucuresti... tot 12.5 %, nu mai imi fac sperante sa scada...

 

Am scos-o acum din oras, ~300km, merge frumos in afara :mrgreen: .

 

Ma plictiseam acum vreo saptamana si i-am pus prostia asta. Ma gandesc sa o dau jos ca n-arata nici bine nici rau ( dupa mine ), dar pana la urma cred ca ramane.post-23907-125701159652_thumb.jpg

Share this post


Link to post

N-am mai scris nimic de foarte, foarte mult timp. Am facut o mica revizie la masina, filtre, ulei, discuri, placute, bujii. Discurile le-am schimbat fara vreun motiv bun, mai aveau putin sub 1mm, dar am zis ca la cat de ieftine sunt nu-i problema. Ieri i-am facut un mic facelift la masina, momentan o las asa, deoarece imi place cum arata. Am blocat EGR-ul acu vreo 2 luni. Nu am motive sa ma plang de ea si sper sa ramana asa.

Ma rog, nu-i zic inca problema. Ieri cand parcam am auzit un zgomot in timpul actionarii ambreajului, aproape de sfarsitul cursei. Fasait metal pe metal, camasa de cablu, bucsa neunsa, dupa mine ceva de genu ala. Azi nu a mai facut.

post-23907-038903900 1281036653_thumb.jpg

Edited by Saint666

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...