Jump to content
Sign in to follow this  
tribunul

Colierul De La Burduful De La Planetara

Recommended Posts

STIE CINEVA CUM SE STRANGE COLIERUL DE LA BURDUFUL PLANETAREI?

 

M-am uitat un pic pe sub masina si colierul (cel dinspre cutie) de la burduful planetarei de pe partea soferului era slabit si am pierdut si putina vaselina.

L-am inlocuit cu unul romanesc care se strange prin infiletare cu surubelnita, dar vreau sa pun tot unul din acelasi model, dar nu stiu cum se strange, are un alt sistem de prindere, cu doua cleme si apoi se strange (cam asa aceva, cred eu). Vrea sa va zic ca cel original dupa ce l-am spalat nu avea pic de rugina pe el, cel romanesc cred ca in 2 luni cade singur.

Share this post


Link to post

Colierul care-l am eu arata ca un cerc intersectat cu un trapez mic, pe baza mica a trapezului. Daca ai d'asta se stinge cu un cleste cu cioc, prin micsorarea sectorului de cerc (baza mica a trapezului). Daca nu e d'asta posteaza o schita si ii da cineva de cap ;)

 

Succes!

Share this post


Link to post

da, cred ca asta e, se strange pur si simplu ?

Share this post


Link to post

Se trage de colier . el se strange si "trapezul" ala cum zice Shenk il tine tensionat. Completeaza neaparat cu vaselina de calitate!

Share this post


Link to post
Completeaza neaparat cu vaselina de calitate!

 

Multumesc pt sfat.

Dar vreau sa va mai intreb cum pot sa completez vaselina fara sa desfac si celalat colier (cel de langa roata).

Share this post


Link to post

Pai teoretic cu o pompa de vaselina nu stiu insa daca detii asa ceva!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...