Jump to content
Sign in to follow this  
Rott_Cora

Zgomot Roata Stanga.

Recommended Posts

Or fi.Eu eram complet afon cand am dat de forumul asta.Dar nici intr-un an am reusit sa-mi schimb singur o gramada pe la masina,si bascula si capul de planetara au fost printr-e cele mai simple operatiuni.Acum fiind element de directie nimeni nu poate sa-i spuna sa faca singur.Fiecare pe riscul lui.

Share this post


Link to post
@Rott_Cora - cauta un mecanic bun care lucreaza in afara programului, asa scapi de probleme

Asa ceva greu gasesti la mine in oras iar cei care fac acest lucru au preturile la fel ca la servisul unde lucreaza.

 

Omul a spus ca a pus osul la treaba si vrea sa-si repare masina cu mina lui (mi se pare corect),sa schimbi o bascula nu-i mare filozofie,ce face acel mecanic,pote face si el (si e gratis).Doar finalul ramine cu semnul intrebarii,geometria, daca vrea sau nu s-o faca,iar mecanicul nu-i poate fi de ajutor la fata locului (sa-i faca si geometria).

Exact viktor, toate lucrarile le voi face personal pentru ca nu am incredere in nimeni (sper sa nu am nevoie pe la motor) dar in rest nu cred ca exista ceva pe care sa nu il pot face si eu. De ex acum cand am schimbat bascula am dat 49 ron pe ea si am montat-o in 2 ore. Daca ma duce-am la service ma costa manopera peste 50 ron plus o zi pierduta de la servici si cine stie ce se mai ntampla.

 

Nu spune nimeni ca nu ar putea sa se bage singur dar ca in toate meseriile sunt si chichite.

Exact, si de aceea va stresez cu atatea intrebari :P

 

Or fi.Eu eram complet afon cand am dat de forumul asta.Dar nici intr-un an am reusit sa-mi schimb singur o gramada pe la masina,si bascula si capul de planetara au fost printr-e cele mai simple operatiuni.Acum fiind element de directie nimeni nu poate sa-i spuna sa faca singur.Fiecare pe riscul lui.

Den nu sunt chiar asa afon, plus ca de meserie sunt lacatus asa ca ma mai pricep cate putin...singurele operatiuni la care pot spune ca sunt afon sunt acelea la motor...dar in rest cu putina documentatie totul e floare la ureche.

Bun v-am raspuns pe rand la intrebari acum sa va spun noutatile.

Am schimbat duminica bascula si incredibil NU MAI SE AUDE NICI MUSCA :banana: Nu va pot descrie sentimentul cand am vazut ca merge masina ca noua. Geometria am observat ca nu sa schimbat deloc (dupa pozitia volanului, si nu trage in nici o parte) dar o sa urmaresc pe cauciucuri.

In sfarsit dupa 3 ani si jumatate de cand am buburuza nu se mai aude nici un trancanit sa bocanit la ea, acum pot spune ca este noua :P .

Sunt foarte fericit si cu partea mecanica am cam terminat, ne apucam de infrumusetare dar asta tot cu ajutorul vostru.O sa va tin la curent cu urmatoarele operatiuni.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Felicitari Rott_Cora pentru reusita.

Mai sus se punea o intrebare referitor la un fasait (fashait). Ei bine la mine este asa; la roata dreapta cand se merge cu viteza mica si foarte mica. Am 66.000 km si n-am schimbat niciodata placutele de frana (urmeaza sa fac aceasta operatiune-stiu ca este tarziu dar am vrut sa mi le schimb singur si m-am tot documentat). Sa fie oare de la placute? ...

Orice parere, sfat este binevenit.

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Nu chiar de la placute, care in mod normal sunt oarecum pe liber. Daca exista un inceput de blocare a franei, se poate ca doar la turatii mari placutele sa fie departate. De vazut daca discul respectiv e mai cald sau mai lustruit ca cel simetric. Sau, pe cric, la mana, vazut daca si ce freaca. Eventual un mester.

Share this post


Link to post
Nu chiar de la placute, care in mod normal sunt oarecum pe liber. Daca exista un inceput de blocare a franei, se poate ca doar la turatii mari placutele sa fie departate. De vazut daca discul respectiv e mai cald sau mai lustruit ca cel simetric. Sau, pe cric, la mana, vazut daca si ce freaca. Eventual un mester.

 

 

Multumesc. Cum imi fac vreme o sa ma uit atent sa vad mai exact ce se intampla. Voie buna!

Share this post


Link to post
Salutare tuturor. Felicitari Rott_Cora pentru reusita.

Mai sus se punea o intrebare referitor la un fasait (fashait). Ei bine la mine este asa; la roata dreapta cand se merge cu viteza mica si foarte mica. Am 66.000 km si n-am schimbat niciodata placutele de frana (urmeaza sa fac aceasta operatiune-stiu ca este tarziu dar am vrut sa mi le schimb singur si m-am tot documentat). Sa fie oare de la placute? ...

Orice parere, sfat este binevenit.

Va multumesc anticipat.

 

Vezi ca mai poate sa fie si rulmentul de vina. De fapt cred ca asta si este cauza fashaitului.

Uite cum procedezi (daca gresesc cu ceva rog sa fiu corectat).

- ridici masina pe cric.

- demontezi roata.

- masori placutele de frana si discul cu un subler si vezi daca au masurile corespunzatoare.

- daca sunt bune dai placutele jos

- lasi masina pe liber si rotesti de roata, daca acel fasait se aude atunci sigur ai rulmenti defecti.

P.S daca nu ai inteles ceva imi spui si iti explic, poti masura placutele si tamburi de pe spate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...