Jump to content
Sign in to follow this  
qwertyro

Problema Punte Spate

Recommended Posts

Salut,

 

Am luat un matiz din 2001 acum 2 saptamani. Are 140K Km la bord. A fost masina de firma si l-am luat foarte ieftin. Am schimbat distributia, fise, bujii, placute frana, etc. Am schimbat si toate amortizoarele dar nu am schimbat arcurile.

 

Si acum problema : Cand dau in denivelari,gropi sare foarte ciudat spatele. Adica sare intr-o parte si nu pot sa va zic daca sare mereu in aceiasi parte. Cel mai rau am simtit cand am trecut peste chestiile alea inaintea trecerilor de pietoni(5-6 ridicaturi mici), atunci aveam 50 la ora si mi s-a parut ca sarit vre-o 10 20 de centimetrii in dreapta fundul masinii...

 

Poate sa fie de la arcuri? M-am uitat sa vad daca e vre-o roata stramba (am parcat langa alt matiz si am incercat sa vad la ochi) dar nu mi s-a parut ca vad ceva diferit.

 

Daca las liber volanul in timpul mersului nu trage deloc.

 

Va multumesc si astept pareri.

Share this post


Link to post

Este prea mult 50 la ora pt matiz la acele denivelari.Bien ,acum depinde si cat de mari erau.Verifica amortizoarele,probabil unul din ele este terminat.

Share this post


Link to post

verifica ca suruburile de la bara stabilizatoare sa fie bine strinse cele patru din fata

Edited by adimannu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...