Jump to content
Sign in to follow this  
zack

Intretinerea Unei Masini

Recommended Posts

As vrea ca acest topic sa fie despre intretinerea masinilor in general.

Ce fel de detergenti folositi cand spalati masina [pentru cei care o spala acasa]

Ce operatii faceti pentru intretinerea masinii...in general.

 

Eu de exemplu...cand spal masina la tara. Mai nou am descoperit depuneri masive de pamant in oala din dreapta spate, la conducta care duce de la usita de umplere a rezervorului catre rezervor, am gasit depuneri de pamant in aripi fata.

ps: As vrea sa specificati si cu ce spalati, ungeti, etc. Maine o sa vin cu mai multe detalii despre ce am facut pana acum la masina ca sa o "mentin" cat mai bine.

Edited by zack

Share this post


Link to post

Timpurile s-au schimbat,masinile sunt mai comerciale acu,nu mai tinem o masina cum a tinut tata Renault-ul 16 ,25 de ani.

Si nici macar nu ia bagat ulei in praguri cum faceau altii la Dacii. Spalat la spalatorie ,iarna mai des din cauza sarii, si in rest ce o vrea Dumnezeu! Cea mai buna intretinere este schimbatul uleiului la timp si de calitate,benzina(motorina) buna si fara accidente!

Share this post


Link to post

Reviziile la timp, cu schimbat de ulei, filtre, verificat suspensie, directie, lumini, frane si urme de coroziune, remediat intotdeauna orice defect aparut, apoi o curatare interior-exterior odata la 2 saptamani, spalat masina pe dedesubt la fiecare iesire din iarna.

Share this post


Link to post

Cel mai bun ulei schimbat la mult sub 10.000, WD-40 ca si lubrefiant general, spalare doar cu buretele fara perii, sampon cu ceara 2 in 1, filtre la timp, benzina buna, ceara solida la 2 luni, polish anual, curatare temeinica in and out, si cam atat. Evident, remedierea oricarui defect din timp, indiferent de costuri sau alte piedici.

De fapt, toata intretinerea se reduce la cat de mult inseamna masina pt tine.

Share this post


Link to post

Uleiul, daca il folosesti pe cel recomandat de constructor, e suficient sa il tii cat scrie in carte. Eu tin elf-ul 15000 de km in motor si stiu ca pana la 200 de mii de km minim nu voi avea probleme. E bine sa intretinem masinile, dar nici sa bagam mai multi decat trebuie nu are rost.

Share this post


Link to post
De fapt, toata intretinerea se reduce la cat de mult inseamna masina pt tine.

Da' să ştii că, din ce-am observat eu, maşinile "de firmă", alergate de cine le prinde şi cu reviziile făcute când îşi mai aduce aminte careva, n-au nici pe dracu' mulţi km.

Parcă cele bibilite şi duse în service la cel mai mic zgomot auzit de proprietar sunt şi cele mai fiţoase. Nu zic şi nu sunt adeptul principiului "las-o, bă, că merge-aşa", dar nu-s de acord nici cu grija şi întreţinerea excesivă :D

Share this post


Link to post
Da' să ştii că, din ce-am observat eu, maşinile "de firmă", alergate de cine le prinde şi cu reviziile făcute când îşi mai aduce aminte careva, n-au nici pe dracu' mulţi km.

In respectivele masini se baga bani de te sperii. Iti spun din proprie experienta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...