Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Bucurestiul Vechi

Recommended Posts

Am gasit pe siteul asta mai multe fotografii vechi cu Bucurestiul.

 

Ce ma nedumireste pe mine, in legatura cu vreo doua poze cu pasajul Bucur Obor ( http://www.orasul.ro/expozitii/2009expo/tr...e/slides/7.html si http://www.orasul.ro/expozitii/2009expo/tr...ona%20obor.html ): in era prevideliana si prebasesciana, tramvaiul mergea pe margine, pe deasupra, pe bretele iar in pozele de aici trece prin mijloc, cam ca acum, numai ca pe dedesubt. Ce i-a facut sa traga un perete pe acolo si sa mute tramvaiul pe sus?

Si, daca va uitati cu atentie, in una din poze se poate observa ca exista un nene care a parcat in pasaj, intre linia de tramvai si calea de rulare a masinilor, deci e obicei vechi asta...

 

PS: Pentru clubberi: http://www.orasul.ro/expozitii/2009expo/tr...0Floreasca.html . :D

Share this post


Link to post

Probabil că odată cu construirea staţiei de metrou au mutat şi linia de tramvai, în ideea de a reduce presiunea exercitată asupra staţiei. Idee la care se pare că au renunţat recent...

Share this post


Link to post

Ma gandesc ca, mutarea a fost necesara, cel putin temporar, pentru a se lucra. Continui, nu stiu daca asa o fi, dar ma gandesc ca, acolo sub pamant, ar trebui construita o statie sanatoasa de tranzit. Daca vor vrea vreodata cu adevarat sa mai lucreze la metroul asta, atunci cu necesitate trebuie sa traga linia ce vine din Drumul Taberei, de la Universitate, pe Mosilor, pe Colentina. Poate asa o fi, habar n-am :)

Share this post


Link to post

Arata tare bune Bucurestiul, parca era din alta lume, cat de liber, cat de putine masini :D

Share this post


Link to post

Ceva poze cu Bucureştiul de altădată, găsiţi şi aici :)

Share this post


Link to post

Vreau sa imi exprim entuziasmul vizavi de acest topic. Chiar este interesant. Desi poate par nostalgic, sa stiti ca in amintirile mele din copilarie se regaseste Magazinul Unirea, fara laterale, Hala Unirea...

 

Puteti sa vedeti si alte poze AICI si AICI.

 

Pentru cei care vor sa reinvie din senzatiile si amintirile acelor vremuri, puteti vizita si ACEST LINK

 

Va salut cu nostalgie... =D> =D>

Share this post


Link to post

In legatura cu mutarea liniilor de tramvai din subteran pe bretelele de deasupra, s-a intamplat inca pe vremea lu' Ceashka. Pe vremea aia tramvaiul avea statie chiar acolo in subteran. Tin minte ca la un moment dat (eram prin clasa a IX-a sau a X-a, deci prin '86-'87) am auzit niste zvonuri ca ar fi fost niste violuri sau crime in acel pasaj. La scurta vreme dupa aceea statia din subteran s-a desfiintat!

Dupa inca ceva timp, au mutat liniile si au inchis pasajul... ori pt renovare ori pt a lucra la metrou, nu mai stiu exact...

Share this post


Link to post

Acum 109 ani

harta_bucuresti_1900.jpg

Share this post


Link to post

Ca sa va lamuresc cu statia de la Bucur Obor din pasaj, multi dintre voi inca o mai folosesc...cand merg cu metroul. Acesta a fost motivul transformarii si eliminarii liniei de tramvai din pasaj: o venit metrou'.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...