Jump to content
Sign in to follow this  
skara0

Blocare Semnalizare.nu Maneta Semnalizare

Recommended Posts

salut,am un ticalos din 2000 si cand are el chef se blocheaza cand semnalizez,adica dau sa semnalizez si ramane becul din bord blocat si stopurile de afara la fel,nu se mai aprind intermitent ci raman aprinse.Am crezut initial ca e de la maneta dar cand dau pe avarii face la fel.Ramane in bord aprins si stopurile la fel.Dupa un timp isi revine dar e destul de enervant.Care ar fi problema?multumesc.

Share this post


Link to post

Un bec ars sau releul termic semnalizator stricat.

Share this post


Link to post

becurile merg toate...nu stiu ce sa zic...faza e ca dupa un timp isi revine,si nu ar face la fel si la avarii daca ar fi numai semnalizatorul stricat nu? zic si eu,is la furat total dar dau cu presupusul :-B

Share this post


Link to post

am mai vazut la ticouri prin oras asa ceva.Din cate am vazut releu nu stie ca becu e ars am scos odata un bec si clipea in acelasi ritm ,nu sa blocat ,sau sa inceapa a palpaii mai ritmatic.

Sigur e releu invechit si se blocheaza :) schimbal

Share this post


Link to post

Langa tabloul de sigurante sub volan (stanga jos) e releul de semnalizare (negru) cu trei pini. Scoate-l din lacas, desfa-i carcasa si verifica in interior lamela mobila (atrasa de un arculet) sa nu fie blocata (de la condens sau chiar pastilele de contact lipite). Curata contactele si daca tot nu clipeste, dute la un magazin de piese Dw si cumpara altul. Uite codul lui: 94583207.

Share this post


Link to post

Salut,

Subscriu la ceea ce a spus @cris06. Am patit la fel, si se curata foarte usor contactele din acel releu.

Spor la treaba!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...