Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Scartait Puternic

Recommended Posts

Cand afara ploua masina mea scoate un scartait infernal la anumite turatii, in general la decelerare. Eu banuiesc ca e o curea neintinsa bine dar asa face de noua(au verificat astia odata) dar acum e jale. Nu e un zgomot subtil in nici un caz ci un zgomot de toata lumea intoarce capul sa vada ce se intampla. A mai patit cineva ca sa stiu ce sa le cer la astia din service. :mda:

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Inclin sa cred ca este cureaua de la alternator. Aceeasi problema o am si eu si am mai patit odata la fel. SI cand am fost in service au verificat naietii si au mai strans-o unpic. La inceput scartaitul apara doar pe umezeala ca apoi, in tim, sa apara si pe timp uscat.

Share this post


Link to post

Mey Andrei, de ce nu m-ai intrebat ?? Mie imi scartaie cureaua de alternator mai tot timpul cand ploua si e motorul rece. Trebuie doar intinsa, atata tot.

Fa un test: mergi noaptea pe drumuri cu balti si, atunci cand incepe sa scartaie, baga un oki la tabloul de bord. Daca ti se pare slabita lumina atunci asta este. Calca mai puternic acceleratia atunci, va creste eventual sunetul dar la un moment dat va tacea cureaua. Daca atunci cand va tacea va creste intensitatea luminilor din bord vei fi foarte sigur ca e cureaua de alternator de vina. Atunci cand scartaie, nu mai da turatie suficienta alternatorului ca acesta sa functioneze normal.

Vezi si aici

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Guest Mecmar
Cand afara ploua masina mea scoate un scartait infernal la anumite turatii

Cand am fost in service si eu am reclamat faptul ca imi scartaie ceva pe la motor si am crezut ca nu este intinsa cureaua de la alternator. Mecanicul a luat un spray si a dat pe fulie si un pic si pe curea si mi-a spus ca acesta este motivul scartaielilor.

Share this post


Link to post

Azi am observat ca scartaie si ,,pe uscat''. Se pare ca Laurentiu avea dreptate. Maine sun sa-mi fac programare la service ca si asa mai am nishte pb de rezolvat (ei habar nu au de ce trancane masina mea, atrebuit sa apelez la un instructor auto sa-mi spuna ca e o flansa de amortizor si etrierii :wallbanger: fara sa o ridice de 10X pe elevator).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...