Jump to content
Sign in to follow this  
lalexis

Nu Stiu Ce Sa Aleg...

Recommended Posts

Mi s-a pus pata. Rau de tot. Dar sa incepem cu inceputul. Am o alergie nasoala de tot la praf. Daca stau in praf, in special din ala statut, incep sa stranut fara oprire, imi curge nasul si daca insist ajung pana la criza de astm. Asa m-am hotarat sa-mi schimb aspiratorul. Am disponibili pentru asta vreo 10 mil. lei. La Metro am gasit Philips Triathlon si De Longhi Aqualand. Eu vreau Aqualand, cu filtrare prin apa. Nu scapa fir de praf. In rest nu stiu daca face altceva. Nevasta-mea vrea Triathlon, pentru ca spala covoare, parchet, geamuri. Dar...e cu punga de praf. Voi ce ziceti?

 

PS: Schimbatul nevestei nu este o solutie, m-am gandit la asta si am hotarat sa o mai tin :D

Share this post


Link to post

Din cate stiam eu, aspiratoarele cu apa au o mica problema. Scapa vapori de apa foarte fini care se combina cu praful si fac o pelicula fina pe toate obiectele din casa. Acum depinde si cat de performante sunt filtrele de iesire.

Share this post


Link to post

Si eu am alergie la praf si aspiratorul cu apa mi-a facut mai mult rau. Am inteles de la medic ca cea mai buna solutie sa faci criza, in afara de praf, este umezeala cu praf.

Anyway, cea mai buna metoda este sa fumezi :) ) pentru ca scade sensibilitatea la praf. Sau mai bine trateaza-ti alergia. Se poate sau asa am inteles.

Share this post


Link to post

HAHA, misto... La asta nu m-am gandit. Bine ca acuma spui. Si m-am chinuit 3 luni sa ma las de fumat. Pe 1 martie fac un an fara tigara. :banana:

 

Ce aspirator cu apa ai?

Edited by lalexis

Share this post


Link to post

Pai nu am. Am imprumutat unul acum ceva timp... Cred ca era Philips dar mai multe nu stiu sa iti spun.

Ah, si am mai incercat ceva: pe la Olanesti, nu stiu ce fel de inhalatii. Nu au facut decat sa imi dubleze sensibilitatea.

Practic, daca nu fumez o zi stranut de ma apuca dracii. Daca nu fumez 2 zile la rand deja incep simtomele asmatice... Life is good, no?

Share this post


Link to post

Bey si atunci de ce scrie pe toate pachetele de tigari ca cica tutunul dauneaza grav sanatatii? :-?

Share this post


Link to post

...ca sa ramina pentru noi, fumatorii, mai multe tigari :banana:

Share this post


Link to post

...pentru ca dauneaza, probabil. Adica sigur. Dar nu scrie niciunde ca nu are absolut niciun efect benefic, nu?

Share this post


Link to post

Are un efect benefic mai mult ca sigur, adica nu mai mori mos, mori mai tanar, si stiti cum e bine sa te retragi dintr-o cariera pt. a te tine minte lumea ca pe un Campion nu? in culmea gloriei. Glumeam, sunt fumator.

Share this post


Link to post

Eu am Philips Triathlon cam de 3 ani... punga de praf e doar pentru cand aspiri praf. Cand speli/aspiri lichide se scoate sacul si se fac niste schimbari pe acolo, astfel incat curge in plasticul ala de la jumate in jos.

Desi a fost cumparat tot pentru multiplele lui intrebuintari, e foarte greoi si fff rar il folosesc la astceva decat aspirat, e cu adevar incomod sa te plimbi cu el. + ca atunci cand il echipezi pentru spalat zici ca "se transforma" atat ai de surubarit la el.

Acu am luat si un Panasonic de 1400w care il face un pic pe Philips la cat poate sa aspire da se incalzeste si are sacul foarte mic.

 

In concluzie eu mi-as lua (daca as vrea sa arunc niste bani) LG-ul ala fara sac la 12 mil.

 

Bafta

Share this post


Link to post

Iti recomand daca iti permite buzunarul cleanSY de la Zepter. Este cu apa (deci scapi de chinul si disconfortul de a goli sacul de praf), poate "aspira" si lichide si curata foarte bine covoarele (parca dupa ce aspiri cu el ai alt covor :D si inainte de acesta am avut un Goldstar (LG) deci fac comparatie cu un model cat de cat bun). Cat despre praful aruncat in atmosfera nici nu se poate pune problema.

Oricum recomandarea mea este de a-ti cumpara un aspirator cu filtrare prin apa

Share this post


Link to post

Cele mai bune aspiratoare, pe care le cunosc eu si care ar corespunde nevoilor tale, sunt Cleansy (Zepter), Rainbow si Kirby. Daca primul este scump, celelalte doua au niste preturi de-a dreptul nerusinate si nu se comercializeaza decat prin reteaua proprie (cu demonstratie la domiciliu) . Daca insa nu doresti sa faci un imprumut la banca pt. cumpararea unui aspirator, cred ca orice aspirator cu filtrare prin apa ar fi mai bun decat un model clasic.

Share this post


Link to post

Dar de De Longhi Aqualand ce parere aveti? Face ceva in plus?

Share this post


Link to post

Cleansy Max are si sora mea, si are (ca si mine) una bucata problema imensa cu sinusurile, + alergie la praf etc. De cand il are, a scapat de griji. A dat ceva bani pe el, dar se pare ca merita, de vreme ce l-a luat cu ea peste ocean!!! Si nu cred ca nu l-ar fi putut vinde aici fara probleme...

 

Si se pare ca e chiar placut sa-l folosesti (cel putin asa vad la nepotzelul meu...):

post-65-1108725973_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Confirm, Zepter Cleansy este super bun, am acasa una bucata...Scump ca orice produs Zepter dar face banii...

Share this post


Link to post

Cit costa si de unde pot sa-l iau?

Share this post


Link to post

Intreb in cateva minute si iti scriu aici. Am o prietena foarte buna, imi e si vecina (de la ei cumparam produse Zepter) si poate iese si de un discount, ceva.

Share this post


Link to post

700E cand l-a cumparat mama. Acum cred ca s-a mai ieftinit.

Share this post


Link to post

Da, pe astia de la Zepter trebuie sa ii urmaresti cand au reduceri sau altceva. De exemplu la mine a fost 500, si dupa vreo luna s-a facut 300 :wallbanger: . Poti sa ti-l iei si in rate dar sistemul e cretin, iti dau produsul doar dupa ce platesti toate ratele. :-W

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...