Jump to content
Sign in to follow this  
marianrovs1983

Aplicare Consola Gps Pe Matiz

Recommended Posts

Salutare!

 

De cateva saptamani ma framant cu o idee de tunning, la bordul matizului meu.

 

Detin un PNA LN550, pe care il folosesc destul de rar. As dori sa-l incorporez in bordul masinii si sa scap astfel de neplacerea de al monta si demonta de fiecare data cand vreau sa-l folosesc. 

 

Va provoc in continuare la gasirea celei mai bune solutii de montare a acestuia, avand urmatoarele cerinte:

 

- sa fie vizibil soferului, astfel incat sa nu dauneze procesului de conducere a masinii;

 

- in acelasi timp sa nu fie vizibil hotilor (ca o solutie personala, ar fi incorporarea lui in bord, in locul ceasului digital, sau in alte locuri);

 

- sa aiba un aspect "original" (sa fie dezmembrat gps-ul, ecranul lui sa fie montat intr-o rama in ton cu bordul, iar restul aparatului fixat undeva in spatele bordului, aici problema cea mai mare ar fi gasirea ramei).

 

 

 

In speranta "dotarii" matizului cu gps "din fabrica" astept cu solutii constructive!

 

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Solutia pentru Matiz este un Double DIN productie china care are si gps si dvd player si mp3 si TV cu tuner etc eventual bluetooth si care se poate integra foarte frumos in bord modificand cu ceva fibra consola centrala.

Share this post


Link to post

Soran si pentru Cielo care model crezi ca s-ar integra mai bine?... in locul casetofonului si a cutiei, unde se pun tigarile :)

Share this post


Link to post

Tot un double DIN pentru navigatie ca sa aiba ecran mare. Cred ca la Cielo treaba este si mai simpla, trebuie vazut insa cat loc e in spate ca acolo mai apar probleme.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

@SORAN, ai ceva recomandari, pentru aceste navigatii 'double din' , sincer si pe mine m-ar interesa.

Merci !

Edited by Jorj

Share this post


Link to post

Luati legatura cu userul BogdanG. Au aparut f multe modele pe piata, insa unele arata urat la finisaje, butoane cu bavuri, iluminare neuniforma etc.

Share this post


Link to post

Greu frate, ai incercat in locul capacului de la airbag din dreapta?

Share this post


Link to post

Nu e cam departe de sofer daca se monteaza in locul capacului de airbag din dreapta?? Eventual daca se orienteaza display-ul spre sofer, dar nu cred ca ar arata bine.

Share this post


Link to post

Pai de acolo, fara sa "iasa" un pic din bord, ca sa vada soferul, nu prea cred ca se poate face ok. Si in caz de accident, nu stiu ce o sa zica pasagerul din dreapta, in caz ca nu poarta centura. Poate plezneste un cap de gps, si dupa ai pasager cu gps incorporat, ceea ce nu e bine...deloc.

 

Poate ceva pe volan? Dar la fel, in caz de accident o sa aiba probabil alta rezistenta. Cea mai buna solutie e data de soran. Scumpa, dar buna.

Share this post


Link to post

Ideea lui "soran" nu e rea, dar avand in vedere costurile si expunerea unui aparat scump la hoti (tentant sa spunem), inclin sa merg pe folosirea unui aparat mai ieftin (avand in vedere ca si matizul e o masina ieftina si nu chiar atat de sigura la furturi).

 

In ce priveste ideea lui "aiptek", am vrut sa o incerc si eu mai demult, dar am avut aceleasi retineri pe care le-ati expus si voi (siguranta pasagerului, neestetic, neaccesibil soferului).

 

Vin cu o solutie (pentru cei care deja au gps-uri), pe care am mai expus-o si pe care o dezvolt acum, de incorporare in bord a aparatului, in dreptul ceasului digital (sau langa pentru cei care au deja) asa cum este prezentat in imagine (am prelucrat-o in photoshop). Chiar sta foarte bine inacel loc, avand in vedere ca e la vedere (cei drept mai putin accesibil din mers). Acum singura problema e o rama confectionata in ton cu culoare si forma bordului, in care sa se incadreze destul de elegant aparatul gps (sau daca nu ecranul acestuia, dupa dezmembrarea gps-ului, si fixarea placii de baza undeva in spatele bordului. 

 

 

 

Astept in continuare metode de actiune la aceasta idee, si de ce nu, alte ideii constructive (si mai putin costisitoare) care sunt bine venite.

 

 

 

Multumesc!

 

Spor...!

post-13294-1229681421_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si daca vrei sa configurezi ceva sau sa setezi in timp ce te deplasezi(sper sa nu inceapa acum lupii moralisti cu...morala) cum ajungi la el?

 

Eu cred ca cea mai buna solutie este tot cea normala: gps-ul montat in suportul sau. In acest fel este vizibil, la indemana, etc.

Nu mi se pare cine stie ce afacere sa scap de "corvoada" de a-l pune in suport dar sa cheltuiesti bani(si nu putini), sa tai prin bord, eventual sa te lipsesti de niste spatii de depozitare(cum este sertarasul de sub casetofon). Dar ma rog, asta este parerea mea. Eu unul nu as face asa ceva.

Share this post


Link to post

indicat e sa nu accesezi gps-ul in timpul mersului. in ceea ce priveste cheltuiala nu cred ca e prea mare (doar o gaura si o rama confectionata). si totusi de ce insist sa pun definitiv gps-ul in bord. pentru ca ma scapa de cabluri inestetice, manipularea continua si in cele din urma, ideea acestui topic, TUNING-UL matizului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...