Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Parbriz Zgariat

Recommended Posts

asta mai lipsea...sa imi zgarii parbrizul cu propriile stergatoare.

Desi sunt atent la maxim, si nu dau cu nimic pe parbriz pana se incalzeste bine, pana la urma tot mie mi s-a intamplat.

Am stropit geamul care era oricum cald deja, am dat drumu la stergatoare si gata...mi-au tras vreo 4 dungi pe parbriz.

Stie cineva cum se poate repara daca se poate? Si stie cineva care e cauza? Parbrizul e de proasta calitate?

Edited by ediblue

Share this post


Link to post

Eu am uitat de 2 ori sa pun stergatoarele si exact atunci am actionat stergerea geamurilor, o data intr-o benzinarie cand vb si la tel si faceam manevre inainte-inapoi si a doua oara intr-o mica intersectie cand l-am evitat pe unu.

De fiecare data am observat niste dungi fine pe traiectoria stergatoarelor. Parbrizul a fost curat, deci nu era de la praf. Dupa cateva saptamani am verificat din nou (tot cu parbrizul curat) si nu se mai vede absolut nimic.

Eu zic ca e ok parbrizul dpdv calitativ, si nu vad cum ai putut tu sa il zgarii cu lamelele de cauciuc, la mine nu se vede acum nimic dupa ce le-am finisat cu bratele alea de fier.

Edited by akaionut

Share this post


Link to post

Cred ca depinde si de cit de pretetios esti! Pina la urma poti sa gasesti si nod in papura!

In opinia mea, parbrizul meu e ok, dar la intalnire, mi-a aratat nu mai stiu cine, niste dungutze foarte fine pe traiectoria stergatoarelor. Eu nu le vazusem niciodata!

Share this post


Link to post

Cred ca eu ti le-am aratat. Dungile respetive nu te vor deranja mult timp de acum incolo, dar nu cred ca la cele de genul asta se refera ediblue.

Eu am patit-o anul trecut la mare. Pe o mica furtuna am actionat stergatoarele la maxim la dacie. A doua zi am observat ca cel din dreapta sapase un sant in parbriz; datorita unghiului de inclinare foarte mare (nu stiu cum a ajuns asa) prinderea stergatorului atingea parbrizul.

Asa l-am lasat.

Share this post


Link to post

Dungile sunt foarte fine intr-adevar, dar ma deranjeaza. Le-am vazut, stiu ca sunt acolo si mi-au facut un sant pe creier. Imi place ca parbrizul sa fie impecabil , altfel zgarieturile pot provoca dispersia luminii pe timp de noapte si vizibilitatea si confortul se duc naibii

Share this post


Link to post

(***) si Casco.

Share this post


Link to post

Eu am tot asa niste zgarieturi muuult mai obscene, dar asta le am din cauza de bucati de noroi ramase pe stergatoare. Singura reparatie posibila: schimbarea pe (fara)CASCO. Dar mi-e lene si m-am obisnuit sa privesc printre ele de un an de zile de cand le am.

Share this post


Link to post

Auzisem de o firma care le scote...acum mai conteaza si pretul.

Totusi nu mi se pare normal ca un geam sa se zgarie atat de usor. Ar trebui sa dai cu un cui inrosit in foc eventual sa provoci o zgarietura nu cu lama aia de cauciuc de la stergatoare...

Share this post


Link to post

...luativa stergatoare BOSCH cu banda silicon... :) >-

Share this post


Link to post

Am descoperit o chestie si mai interesanta.

Mi-am tras niste zgarieturi cu stergatorul mare (de la sofer), aproape de varful lamei.

Evident ca era vorba de praf/noroi, chestia interesanta a fost alta. Studiind putin lama am constatat 2 lucruri:

- are un profil foarte jos (inaltimea lamei active)

- e marcata mai peste tot cu fel de fel de inscriptii in relief

Din combinatia celor doua lucruri iese ceva ce poate da zgarieturi intr-o veselie.

Chestia este ca praful stropit cu spor se formeaza noroi si ramane in scrisul respectiv. Daca bratul inainte sa se opreasca face o mica revenire (ceea ce se mai intampla cateodata), atunci lama se culca pe parbriz in postura de stergere pe cursa directa. lasi masina si-ti vezi de treaba. Vine o vantulet si salta cu spor praful din jur. Vii si tu si dai cu apa, dar o parte din praf ramane prin cifrele si literele alea, se face noroi si cand dai drumul la stergator, gata.

Ce s-ar putea face:

- spalat cu grija stergatoarele cat mai des

- inlocuit lamele de cauciuc cu unele mai "inalte" si fara scris.

Daca ati luat zgarieturi, ar trebui polishat parbrizul cat mai repede, altfel ele se vor accentua.

Share this post


Link to post

Salut, Unde se poate polisha parbrizul in Bucuresti?

Share this post


Link to post

@ediblue:

Vezi aici. Cica la Iovita e expertul in polishare geamuri.

Share this post


Link to post

La Iovita spal eu masina de un an de zile, da nu au nimic de reparat gemurile acolo...Nici nu am intrebat dar sigur nu acolo polisheza sau mai stiu eu ce. e o spalatorie chioara ISO 9001 si atat

Share this post


Link to post

Pai si tu ce vrei sa fie, uzina?

Mai bine fa o intrebare cand speli masina data viitoare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...