Jump to content
Sign in to follow this  
Alex.T

Ford Focus Turnier

Recommended Posts

Astazi la 169.292 km i-am schimbat uleiul, filtrul de ulei, filtrul de motorina, placutele spate si lichidul de frana.

 

Cost total piese si manopera 505 RON.

In continuare masina merge fara probleme si sunt foarte multumit de ea.

Un alt lucru care imi place foarte mult este ca la rabatarea banchetei se face un spatiu drept unde se poate dormi fara probleme. probabil voi experimenta acest lucru anul asta la mare,

 

Ultimul consum mixt efectuat a fost 6.25 l/100 km.

Consumul urban se situeaza intre 7.5 si 8 l/100 km, functie de cum merg. Consumul de 8 l-am scos cand am mers mai agresiv cu ea.

Urmeaza sa-i schimb boxele si casetofonul de fabrica.

Share this post


Link to post

Multi km inainte fara incidente iti doresc! Frumoasa masina si din cate observ intretinerea nu e foarte scumpa!

Share this post


Link to post

Multumesc.

Faza cu intretinerea mi-a placut si mie. La Aveo m-a costat revizia aproape 600 RON si nu au schimbat mare lucru.

La Ford o revizie normala ma costa undeva la 450 RON cu tot cu manopera.

Share this post


Link to post

450 ron unde? Ca ma cam indoiesc ca e la o reprezentanta Ford...

Asa si la Chevy, daca iti faci revizia in regie proprie te costa 300 ron.

Share this post


Link to post

Normal ca nu la Ford. :)

Insa nici la reprezentanta locala Ford nu sunt preturi mari. Un coleg de serviciu mi-a zis ca a dat in jur de 500 RON pentru o revizie facuta la ei.

Piesele pentru o revizie ma costa in jur de 330-340 RON si manopera la service este 60 RON. Deci cu 400 RON scap de o revizie. Pretul mi se pare mai mult decat acceptabil.

Edited by Alex.T

Share this post


Link to post

Buna masina! Sa o stapanesti fara probleme.

 

Am o cunostinta de familie care si-a adus din gemania un TDDI din 2001, 124k km si de asemenea este extrem de multumit de masina si mai ales de fiabilitate si consum redus. Merge mai "loganeste" si scoate 5-5.5, din spusele lui. Mi-a spus si am vazut ca baga numei ulei FORD, 5w40.

 

Multa bafta!

Share this post


Link to post

A trecut mult timp de cand nu am mai postat in acest topic. Aproape ca uitasem de el...

 

S-a facut aproape un an de cand masina este in proprietatea mea.

 

Probleme nu au fost, merge in continuare foarte bine. Nu am schimbat nici o piesa la ea.

 

Si pentru ca "a fost cuminte" i-am (si mi-am) facut si cateva cadouri: anvelope Pirelli allseason, CD-Player si subwoofer (nu se putea fara subwoofer :D ), xenon pe faza scurta de 35W si 6000K si un set de jante Fondmetal de 14" (facute in Italia, sh, achizitionate astazi). Maine sper sa le si montez si sa va arat si voua poze.

Acum va atasez doar doua poze cu jantele (din pacate sunt facute cu telefonul, in casa si nu se vad bine...):

post-14502-125882399645_thumb.jpg

post-14502-125882401422_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am reusit sa montez si jantele. Schimba foarte mult aspectul masinii.

post-14502-125890920295_thumb.jpg

post-14502-125890922924_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata bine jantele, si masina. Sa o stapanesti sanatos si fara probleme in continuare.

Initial tot focus vroiam sa-mi iau, insa m-am ales cu kalosu...

Share this post


Link to post

Multumesc pentru urari.

Eu sunt foarte multumit de ea. Este fiabila, bine inchegata si intretinerea este ieftina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...