Jump to content
Sign in to follow this  
BAD_MF

Daewoo Damas

Recommended Posts

De tunat.. am spus niste jante, probabil un xenon si cam atat. Am seat=ul in care bag bani, sunt la seat cheltuieli care nu se mai opresc :D

O sa vedem pe zapada, probabil o sa umblu cu sacii de nisip in masina sa plec de pe loc.

Share this post


Link to post

Stai linistit ca nu are cuplu asa de mare ca sa nu poti pleca de pe loc in siguranta. :)

Share this post


Link to post

Problema e ca nu pleaca deloc ;) , e prea usor spatele.

Share this post


Link to post

Misto masinuta ,am cochetat si eu cu ideea intr-o perioada cauta poate gasesti fimuletul de pe MTV (Pimp my raid) cand au tunat unul (cred ca era Suzuki ) !

Motorul este de Tico dar are caluti mai putini cred ca 37 insa cuplul ceva mai jos si altfel de carburator (cu soc manual )! :thumbl:

Share this post


Link to post

Da la pimp my ride e suzuki dar modelul mai jos. Insa este si model suzuki identic cu damasul. Am vazut niste anunturi din Japonia.

Share this post


Link to post
Motorul este de Tico dar are caluti mai putini cred ca 37 insa cuplul ceva mai jos si altfel de carburator (cu soc manual )! :thumbl:

 

Cel pe care l-am condus eu avea tot soc manual. Pe frig nu pleca de pe loc decat cu socul tras, altfel se oprea motorul.

Share this post


Link to post
Prietene, hiperbolizeaza cu cine vrei tu, nu cu mine. Avem pareri diferite, asta e, nici tu nu ma convingi pe mine, nici eu pe tine, si nici nu am chef de o discutie in contradictoriu, am spus clar asta. Am spus ca fac mai mult rau decat bine, nu ca nu fac nimic. Poate am hiperbolizat, cine stie. Poate experienta mea este diferita de a ta si m-a adus la concluzia asta. Ai condus tu in locul meu 10 ani ca sa stii ce mi s-a intamplat mie in astia 10 ani ?! Intamplari care poate m-au adus la concluziile astea ? Stii tu cumva ce mi s-a intamplat mie sau unei persoane dragi in astia 10 ani din cauza idiotilor care mergeau cu 200 la ora ca de, ei aveau "erbeg" si "abeseu", da ala pe care il fac praf poate e intr-o Dacie ? E parerea mea si cu asta basta si nu permit unui oarecare sa o califice drept inepta, idioata sau tampita. Clar ?

 

 

Ai dreptate , nu o vom scoate la capat . Nu contest ca este si chestie de marketing , dar tare mult ma intreb daca chiar toate firmele producatoare de masini din lume au la conducere oameni tampiti care baga milioane de euro anual in dezvoltarea acestor sisteme. Cred ca pentru toti inginerii care se ocupa de proiectarea si realizarea acestor sisteme ar fi mai usor daca si-ar face cont pe daewooclub si ar citi posturile tale . " A zis unu ca nu sunt bune , da-le dracu de sisteme ca o sti el ce zice , noi suntem prosti ca pierdem timp si bani pentru ele . Gataaaaa de maine le scoatem , toate masinile or sa fie tabla si motor . "

Vezi ca mai erau unii acum ceva timp care aveau o parere foarte proasta si despre centurile de siguranta , si uite ca ele salveaza vieti cu nemiluita . Sau nici alea nu sunt bune ?

 

Nici persoanele apropiate mie nu au avut accidente grave cu masina , dar asta nu inseamna ca ele nu se intampla .

Numai bine. sper sa nu ai nevoie niciodata de acele sisteme inutile de siguranta.

 

Si cu asta am incheiat offtopicul .

Share this post


Link to post

Salut !

Cum ti se pare pana acum Damasul, as vrea si eu sa imi iau unl. Am avut Tico si am fost multumit. Am mers o singura data cu un Damas Super...dar asta acum de mult timp. Este ok masinuta?

Share this post


Link to post

Salutare

 

Mi se pare o masina super ok. Depinde pentru ce o iei. De mers prin excursii si plimbari nu prea o recomand, este o masina cu care sa iti faci treaba, sa cari diverse lucruri. Nu e chiar o masina confortabila la condus. Ca fiabilitate mi se pare ok, nu am avut probleme si in general nu prea au probleme.

Share this post


Link to post

Salut !

Mersi de informatii. Daca iau imi iau pt carat. Dar mai spune-mi te rog ceva...ai soc automat sau e manual ca la vechile dacii ? Eu am vazut ceva de vanzare si erau cu soc manual si am observat ca erau si non euro.

Share this post


Link to post

E "soc" manual ca la dacia de pe vremea raposatului si e non euro.

Share this post


Link to post

E soc manual. Iar faza cu non-euro nu prea vad cu ce te afecteaza. Motorul e 0.8 deci taxele nu au cum sa sara prea tare.

Share this post


Link to post
bai nu mai fiti asa rautaciosi eu am condus un damas 3 ani jumate...si nu m-am rasturnat decat o data :P ...tot ce pot sa spun despre damas este ca in cei 3 ani in afara de revizii nu i-am schimbat decat amortizoarele si sincronul de a 2-a..ce mi-a placut la ea a fost faptul ca in oras era al naibii de manevrabila ma bagam prin cele mai stramte locuri si chiar prin gropi adanci fiind destul de inalta...ce nu mi-a placut, in afara de stabilitate care nu s-a inventat la damas, a fost faptul ca imi lipsea treapa a V-a care nu era decat pe modelul deluxe, caldura lipsea cu desavarsire si cam atat la o scurta rasfoire prin amintiri..

 

te-ai rasturnat cumva la iesirea din Bucuresti spre Ploiesti? eu acolo am vazut asa ceva

Share this post


Link to post

Cei din giurgiu ar trebui sa le stie mai bine :) care cum s-au rasturnat cu ele... acum cativa ani se facea maxi taxi bucuresti giurgiu bucuresti cu asa ceva :) era o adevarata placere sincer :uff:

am condus si eu asa ceva dar de marfa... i-am dat pana la 120 blana :) ! cu vant din spate...cand se simtea ca batea vantul din fata cobora singura la 100 maxim 110. in schimb topaie ca o capra neagra! Iarna era o adevarata problema...plus ca daca ramaneai undeva blocat sau te hotarai sa o iei in sensul opus in 2 oameni o invarteai in loc! tare rau masinuta, din partea mea tot respectul!

Share this post


Link to post

daca numarul era cu 04 sigur faceai ravagii la semafoare :)

Share this post


Link to post

:drinkers: Salz, mi-am luat si eu damas,van pt diverse,i-am adaugat eu o bancheta spate..fiind doar 2 locuri,sunt multumit de masina si nu o am decat de o saptamana,m-am dat cu ea, maxim 120 km/h pe autostrada bucuresti-pitesti.., si cerea a-5-a fiind doar in 4 trepte, intrebarea este...Mai ai masina??!? Poti posta poze cu noile jante?? stima

Edited by Angel69
Nu mai folosi limbaj IRC si mai pune si tu cate o majuscula pe unde se cere!

Share this post


Link to post

socul este semiautomat...il tragi manual, se retrage singur

Share this post


Link to post

mi am luat un damas ,de persoane an 99 :) am facut revizia: ulei motor, cutie, diferential, frana fata_spate, filtrele, toata bucsaria fata spate, telescop spate, am schimbat toate becurile din bord pe leduri(daca tot am demontat sa nu mai am probleme) ... luni rar ,si transcrierea. pe urma mai vedem. am un tico modificat , nu scapa nici damasul :) pareri despre masina?

 

post-28153-002996900 1285788086_thumb.jpg

 

ps: daca e ,, de luxe,, de ce nu are aer conditionat si geam electric???

Share this post


Link to post

sal. 1200 euro. are 80.ooo km la bord si dupa cum arata cred ca real. toltul era original. am facut a revizie completa acum a transcriu. pe urma vad ce modificari fac. am incercat unul de marfa, era instabil, zgomotos. aceasta insa este asemanator cu ticoul meu. pana 80 sta bine in curbe. v max 110 . poate mai mergea dar imi era mila de masina :) e foarte practic rabatatul scaunelor. e foarte ok. ca are usi laterale pe ambele parti.

 

:)

 

e modelul cu 5 viteze, are stergator stropitor dezaburizator spate, incalzire suplimentara spate. nu are insa geam electric si ac. vreau sa i montez ulterior. unde gasesc unul bun de dezmembrat??

post-28153-015031000 1286007926_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@v drums

am rugămintea să îţi deschizi propriul topic, dacă eşti doritor să-ţi prezinţi achiziţia.

Share this post


Link to post

Si eu am luat unul recent si i-am spart motorul. Merge cel de Tico? Daca nu merge, ce ar trebui modificat? De unde se pot lua piese pentru el (evident SH)?

Masinuta e super. Am mers cu ea 250 km aproape neintrerupt (pana am zobit motorul). Mi s-a parut comoda la condus.

Share this post


Link to post

Si eu am luat unul recent si i-am spart motorul. Merge cel de Tico? Daca nu merge, ce ar trebui modificat? De unde se pot lua piese pentru el (evident SH)?

Masinuta e super. Am mers cu ea 250 km aproape neintrerupt (pana am zobit motorul). Mi s-a parut comoda la condus.

 

 

merge cel de tico, cu mici modificari, doar blocul, chjuloasa si baia raman de damas, eu l-am schjmbat acum 2 ani :) daca mai vrei amanunte da un pm

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...