Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Mi Se Desumfla O Roata

Recommended Posts

Roata stanga fatza se lasa usor usor pana pe la 1.7...Ce naiba are? Ca janta nu e lovita si cauciucul e nou. Am doar 7000km cu ea.

Exista posibilitatea sa aiba vre-un por? Stie cineva unde se poate rezolva problema?

Share this post


Link to post

S-ar putea sa se fi dezlipit un pic cauciucul de pe janta, mai ales daca a ruginit janta in vreun loc... sau intr-adevar sa aiba un por... trage o fuga la o vulcanizare, ei sunt meseriashii...

Share this post


Link to post

Pai o fi nou cauciucul... da' daca ai luat un cuisor care s-a infipt si sta acolo, scapa foarte incet.

Eu am luat odata o caia (cui cu care se prind potcoavele de cai). Nu a fost atit de lunga cit sa strapunga anvelopa din prima, asa ca am mers cu ea bine mersi. Incet incet, insa, tot calcind pe ea, a inceput sa inainteze in carnea anvelopei si la un moment dat a strapuns si am inceput sa pierd incetisor presiune. S-a rezolvat la vulcanizare.

Share this post


Link to post

si al mine stinga fata e mereu cu presiunea scazuta. Am inversat rotile (in X) si acum pe spate nu mai pierde dar pe fata tot asa. e de la subsemnatu :D roata e ok

Share this post


Link to post

Am avut aceeasi problema, nimeni nu i-a dat de cap. Si m-am dus la o vulcanizare simpla (ca sa nu zic mai mult...) si mi-au gasit un rest minuscul de cui... Scos, pus ce trebuie acolo si gata roata!

Share this post


Link to post

Si eu aveam problema asta de multe ori, mai ales pe fata si simteam ca nu mai trage masina. De multe ori m-am dus pe la vulcanizari ca sa-mi refaca adezivul cu care e lipita roata si tot la fel pierdea presiune. Acu depinde ce bafta ai. De cand am scapat de montana pe fata si am strainezele nu mai am probleme cu presiunea, o verific odata la 3 saptamani si atunci nu gasesc mai mult de 0.2 bari lipsa. Inainte faceam la 4-5 zile si era mai rau.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

:(

Lunar trebuie si este indicat sa se faca o verificare a presiunii rotilor. Constat ca roata stanga spate are tendinta de a se desumfla (dezumfla) cu regularitate, motiv pentru care voi face o vizita (prima) la vulcanizare.

Share this post


Link to post

Du-te la vulcanizare, sa-ti dea jos pneul si o sa gaseasca un cui mic acolo, pe interior. Altfel e greu de gasit, prin cufundare in apa.

Share this post


Link to post

Nu trebuie exclus nici faptul ca este posibil sa ai un mic por. Asa am patit eu si am rezolvat cu jumatate de spray special (se gasesc in comert). Ce are inauntru arata ca o spuma si miroase a prenandez, dar la mine a facut minuni. In cazul in care cei de la vulcanizare nu gasesc nimic la roata si nici cauciucul nu este dezlipit de pe janta incearca cu un spray din asta. Nu iti pot spune cum se numeste asta pt ca mama l-a adus din finlanda.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...