Jump to content
Sign in to follow this  
balky

Un Mic Capriciu

Recommended Posts

De ceva timp ma bate un gand . Acela de a cumpara o masina cu care sa calaresc munti si vai . O masina ieftina la care sa mai adug eu una alta pentru a o face folosibila . Concret , ma refer la achizitionarea unui isuzu , patrol ,daihatsu , sau orice alta masina din aceeasi categorie . Suma pe care sunt dispus sa o dau este sa zicem undeva la 2000-2500 de euro . Gasesc ceva bun in banii astia ?Cati bani mai trebuie sa mai bag intr-o astfel de masina ( amortizoare , cauciucuri etc ) pentru a-mi sadisface o dambla ? Se gasesc piese pentru masini de genul asta ?

Nu e nimic batut in cuie , doar o dorinta care in functie si de parerile voastre si de buget poate deveni sau nu realitate .

Share this post


Link to post

Pentru ce vrei tu iti zic un singur model : Lada Niva !

NU stiu daca la banii aia dar e cel mai bun offroader posibil la cea mai mica suma. Si e offroader nu gluma. Absolut infecta din toate punctele de vedere mai putin capacitatiel offroad la banii aia.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

E prea scumpa . Eu ma gandeam la daihatsu feroza ,isuzu trooper , suzuki vitara sau samurai etc . Chestii ieftine si cat mai functionale . Optic nu prea conteaza.

Share this post


Link to post

Afara gasesti unle bune ( seria veche ) bune adica la ce vrei tu pe la 1000 E maxim.

Daca la pretul asta gasesti ceva mai bun, il mananc.

Iar inscrierea e modica tinand cont de an.

Repet, masina e urata in dracii aia mari, nu e buna la mai nimic decat la mers pe offroad.

Acum sincer la banii nostrii / tai / banii aia, nu cred ca o sa ajungi sa iti satisfaci pasiunea.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Mai facem un drum ca sa luam o niva ? :) )

Nici nu am zic ca e sigur 100 % . Cand am fost sigur ai vazut ca am rezolvat-o repede . Vineri am vandut cielo , miercuri eram inapoi in tara cu masina cumparata . Acum nu sunt asa de sigur .

Share this post


Link to post

Dar la un Aro nu te gandesti? :)

Poate un Aro 10...

Share this post


Link to post

Aro 10...e de belea, repari una se strica alta...

 

Samurai e ideal , si gasesti tot felul de kituri, suficiente sa faci ce vrei din ea. Am vazut unul in teren si se descurca de minune.Problema ar fi ca sunt cam veki si cu carburator...dar le gasesti functionale la 500eu+1000kit suspendie(special off) +500eu kit RK motor .Transmisia sa o nimeresti buna.

Share this post


Link to post

daca nu esti mai voluminos samuraiul e ce-ti trebuie ... masina pe sasiu .. punti fixe si fata si spate, kituri de inaltare si blocante la preturi decente, etc

 

mai multe info cred ca o sa obtii la www.club4x4.ro

 

daca esti mai voluminos ... atunci merge si un aro ... dar cautata atent, in principiu nu sunt chiar masini prapastioase dar majoritatea au avut parte de stapani tarani ptr care conceptul de intretinere a unei masini este cu totul si cu totul depasit. Ptr aro gasesti info la www.aro4x4.net

Share this post


Link to post

La banii astia eu zic sa-ti rezervi bani si de o platforma, ca nu prea vei gasi ceva cu care sa iei si ITP-ul ca sa poti merge pe drumurile publice.

Share this post


Link to post

Pentru Samurai (si nu numai, plus ceva modificari) arunca o privire si pe aici

Share this post


Link to post

@Alex.T - aro sunt foarte proaste , atat ca stare tehnica cat si ca proiect in sine .

@tarzy - nu sunt voluminos din fericire .

@john - interesant site, multam

@naylui - preturile nu sunt asa de mari , problema e ca mereu va pica cate ceva datorita varstei masinii .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...