Jump to content
Sign in to follow this  
raskala

Sms-uri

Recommended Posts

Am primit un SMS de la cineva iar la expeditor in locul numarului de telefon scria un nume(probabil porecla respectivului). Cum se face asta?

Share this post


Link to post

Nu dar astazi am primit spam pe telefonul FIX.

Zic : alo

Zice : acesta este un mesaj inregistrat din partea Doamnei nu stiu cum, bla bla bla, ceva de campanie electorala.

M-a bufnit rasu si am inchis crucindu-ma !

Share this post


Link to post

Stiam ca se poate trimite sms cu anonim doar de pe Orange! Era ceva de genul cum e cand suni cu nr anonim (#31#), numai ca nu mai stiu combinatia de nr si cifre (ceva cu r si 4). Poate stie careva mai mult?

Share this post


Link to post

Pe orange era *ri# inainte de mesaj (nu in numar !!!!!). Fara pauza intre prefix si mesaj. Se adauga *ri# inainte de a incepe textul, si apoi scriai . Daca lasi pauza s-ar putea sa te depisteze. Nu stiu daca mai e acuma asa.

 

Porecla...nu cumva cu PORECLA il aveai trecut in memoria telefonului? Era SMS sau MMS?

Share this post


Link to post

Da ai dreptate! Se scrie aia inainte de sms , nu in numar! Asta am omis :P

Share this post


Link to post

Am primit odata apel de la un nr de genul 1111111. Venea de pe skype. O fi v'un serviciu de genul asta si pentru sms.

Share this post


Link to post
Nu dar astazi am primit spam pe telefonul FIX.

Zic : alo

Zice : acesta este un mesaj inregistrat din partea Doamnei nu stiu cum, bla bla bla, ceva de campanie electorala.

M-a bufnit rasu si am inchis crucindu-ma !

 

Este interzisa apelarea de catre un robot in Romania.

Share this post


Link to post

*ri# nu mai functioneaza de mult. Stiu ca fosta prietena mi-a trimis mai demult un mesaj "neplacut" care s-ar fi vrut sa fie ascuns, dar a aparut *ri# la inceputul sms-ului (deci l-a luat ca text). Dupa aceea am incercat si eu sa-mi trimit mesaj ascuns de pe un telefon pe altul, si nu a functionat nici la mine.

Share this post


Link to post

Pai eu stiam ca functioneaza doar de pe Orange sa trimiti sms anonim.

Share this post


Link to post

Ideea e ca nu mai functioneaza de mult nici de pe Orange (eu numai de pe Orange am incercat).

Share this post


Link to post

Asa-i, nu mai functioneaza.

Share this post


Link to post

Uitati cum sta treaba, dupa mesaj imi apare:

 

Expeditor:

(lipsa nume)

fanesticla

 

Receptionat:

16:38:36

11/11/2008

 

La celelalte mesaje apare asa:

 

Expeditor:

(lipsa nume)-in caz ca nu il am salvat

07xxxxxxxxx

 

Receptionat:

16:38:36

11/11/2008

Share this post


Link to post

La centru de mesaje scrise ce apare?

Share this post


Link to post
Este interzisa apelarea de catre un robot in Romania.

Un temei legal, ceva?

 

Am primit un SMS de la cineva iar la expeditor in locul numarului de telefon scria un nume(probabil porecla respectivului). Cum se face asta?

Cel mai simplu se face prin expediarea SMS-ului de pe un site specializat în aşa ceva.

"fanesticla" este probabil user-name-ul cu care respectivul s-a logat la acel site.

De regulă, astfel de mesaje sunt însoţite şi de un material "publicitar" în coadă (reclamă fie chiar la site, fie la altceva).

Uite aici un astfel de site.

Share this post


Link to post

Acum cativa ani faceam pacaleli de 1 aprilie de pe un site de genul asta. Ca sa te inregistrezi, iti trebuia un numar de mobil pe care ti se trimitea un sms cu un cod. In urma crearii contului puteai sa trimiti un sms de genul celui descris mai sus. Mesajul care il trimiteai tu nu continea reclama. Nu mai tin minte insa numele site-ului.

Share this post


Link to post
Un temei legal, ceva?

 

Nu stiu cum sa raspund la asta decat "da, prin lege" :D

Nu stiu care este acea lege, dar promit sa ma interesez.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...