Jump to content
Sign in to follow this  
crystygye

Schimb Ulei Tico

Recommended Posts

Buna seara!

M-am decis ca sambata sau duminica sa schimb uleiul, filtrul de ulei si cele 3 bujii ale tico-ului nou achizionat.

Modelul de Tico este SL si este an 2000.

 

Am cateva intrebari:

1.Cu ce cheie (numar si tip de cheie) pot deschide busonul de la ulei ca sa scot uleiul vechi?

2.Cat ulei trebuie pus exact cu filtru nou de ulei? Am vazut intr-o carte de service 2.5 litri fara filtru si 2.7 litri cu filtru.Este corect?

3.Am inteles bujiile bune sunt cele Bosch.Deci asta imi recomandati sa cumpar?

4.Conteaza firma filtrului de ulei achizionat sau ceva in gen la el? Sau cel mai ieftin sau ala care il are magazinul?

 

Multumesc frumos!

Astept raspuns la oricare din intrebari.

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Mai, tu ai citit cate ceva de pe forumul asta? Fara misto.

Share this post


Link to post

Am dat search asa "schimb ulei".Au fost gasite 19 pagini.Pe fiecare pagina au cautat cuvantul ulei.Pentru tico am gasit doar cum se completeaza uleiul din cutia de viteze.

Imi este greu sa citesc tot forumul.Nu am 2 ani la dispozitie.Am pus niste intrebari.Daca se poate sa se raspunda bine, daca nu asta e.Imi voi pierde timpul 2-3 ore in plus ca nu m-a ajutat nimeni si gata, dar am incercat si nu cred ca am deranjat pe cineva.E forum, asta se face,se posteaza,cere ajutor,discuta,etc. Nu am injurat si nu am facut nici un rau.Nu sunt asa destept ca voi si nu exista un tutorial pe aicea care sa ma ajute sa ma descurc mai bine pe forum.

Imi cer scuze.Se poate inchide si promit ca nu mai voi posta.Voi cere ajutor in alta parte.

Multumesc oricum si imi cer scuze inca o data

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

1) Cheia de 17 (sau 19 :-? ) preferabil inelara ,oricum cred ca ai o trusa de chei nu ?

2) 2,7 litri vezi ca sunt doua feluri de filtre ,cauta Texaco care este mai mare ,daca ai AC asta nu merge !

3) Bujii iti recomand NGK iridium BPR5EIX-11 sunt the best !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...