Jump to content
Sign in to follow this  
poe

Far Tico

Recommended Posts

Salutare,

Cazul meu este relativ simplu, cineva a dat cu spatele mi-a lovit masina in fata si mi s-a crapat farul. M-am dus la magazin mi-a dat prima oara un far l-am studiat mergea cam greu parghia de reglare care se ataseaza la motoras, am cerut altul, asta mergea bine dar difera, avea suportul pentru bec de plastic fata de celalalt care avea suportul pt bec metalic. In fine l-am luat pe asta de plastic m-am dus acasa l-am montat, cand l-am aprins stupoare, face un mare cerc pe perete in loc sa faca o linie cum face celalalt, am incercat alt bec face la fel, adica imprastie lumina. Adica un far nou e varza, orbeste de nu se mai poate face o lumina imprastiata. A mai patit cineva? Chiar asa se vand toate mizeriile prin magazine ca m-am saturat de Romania asta! Dupa ce m-am chinuit vreo juma de ora sa demontez cele 4 suruburi si sa-l montez pe cel nou constat ca e construit prost banuiesc, o sa mai incerc diseara sa modific pozitia becului in far dar nu stiu ce sa mai cred, becul l-am montat asa cum trebuie asta se poate vedea si dupa pozitia mufei care intra in bec. Cumva "palaria" aceea din fata becului care este in far are vreo influenta?

Share this post


Link to post

Tu ce crezi, are vreo influenta in dispersia luminii sau e degeaba pusa acolo?

Share this post


Link to post

In mod normal ar trebui sa aiba influenta, el practic ajuta acea vopsea neagra care este deja existenta pe varful becului, am vazut faruri cu H4 care nu au acea palarie in fata becului. Pai si care ar fi solutia sa ma apuc sa indoi de tabla aia pana se rezolva?

Share this post


Link to post

Farul are palaria normal, ma gandesc ca o fi indoita aiurea, m-am uitat, nu parea sa aiba vreo pozitie nefireasca. Am probat si cu alt bec, aceeasi poveste am zis ca poate s-o fi indoit suportul filamentului din becul vechi, dar degeaba nu e de vina becul. Am incercat sa si reglez farul sus-jos, nici o imbunatatire, el practic nu focalizeaza lumina cum ar trebui.

Share this post


Link to post
Salutare,

Cazul meu este relativ simplu, cineva a dat cu spatele mi-a lovit masina in fata si mi s-a crapat farul. M-am dus la magazin mi-a dat prima oara un far l-am studiat mergea cam greu parghia de reglare care se ataseaza la motoras, am cerut altul, asta mergea bine dar difera, avea suportul pentru bec de plastic fata de celalalt care avea suportul pt bec metalic. In fine l-am luat pe asta de plastic m-am dus acasa l-am montat, cand l-am aprins stupoare, face un mare cerc pe perete in loc sa faca o linie cum face celalalt, am incercat alt bec face la fel, adica imprastie lumina. Adica un far nou e varza, orbeste de nu se mai poate face o lumina imprastiata. A mai patit cineva? Chiar asa se vand toate mizeriile prin magazine ca m-am saturat de Romania asta! Dupa ce m-am chinuit vreo juma de ora sa demontez cele 4 suruburi si sa-l montez pe cel nou constat ca e construit prost banuiesc, o sa mai incerc diseara sa modific pozitia becului in far dar nu stiu ce sa mai cred, becul l-am montat asa cum trebuie asta se poate vedea si dupa pozitia mufei care intra in bec. Cumva "palaria" aceea din fata becului care este in far are vreo influenta?

 

Ai facut foarte rau ca l-ai luat pe ala cu "suport" de plastic. Ala are de fapt toata oglinda din plastic si el insusi e de foarte proasta calitate, de fapt nici nu e facut de Daewoo si poti sa te dai si peste cap ca n-o sa bata frumos ca cel original. Asa am patit si eu cu ceva timp in urma, am luat un far din asta de care zici si care a fost 70 ron de unde l-am luat eu si apoi in scurt timp l-am aruncat si am luat unul original de Daewoo care insa a fost 180 ron, dar este absolut identic din orice punct de vedere cu ala pe care l-a avut masina inainte. In concluzie ... de: scumpul mai mult pagubeste.

 

P.S. Cred ca forma oglinzii e de fapt problema.

Edited by Tetea

Share this post


Link to post

Dupa cum am scris, l-am ales pe cel de plastic pentru ca tija aceea care se ataseaza la motoras culisa frumos, fata de cea de la cel metalic care intampina rezistenta. In afara de asta ele arata identic chiar si pe sticla scrie la ambele made in korea. Chiar nu aveam de unde sa stiu care e bun si care e rau, ambele costau 86 ron oricum, macar daca ala era mai scump il luam pe ala.

Share this post


Link to post

Cred ca problema nu este calitatea farului ci modul in care s-a conectat actuatorul. Din cite stiu eu pina si cele mai chinezesti faruri reusesc sa aiba un fascicul corect. Cercul de lumina indica faptul ca tija pt actuator nu a fost montata corect sau a sarit de la locul ei.

Share this post


Link to post
Cred ca problema nu este calitatea farului ci modul in care s-a conectat actuatorul. ...

 

 

Nu. Pentru ca becul e prins de oglinda si tija misca oglinda cu bec cu tot. Tija nu influenteaza focalizarea ci numai directia fascicolului in plan vertical prin miscarea oglinzii. Eu farul ala de plastic inainte de a-l arunca l-am si taiat, de exasperare, ca sa ma uit in el sa vad ce dracu' are. Si avea o oglinda de rahat, nu se putea compara cu cea metalica din farul original. Am pus pe urma in loc oglinda de la farul vechi si l-am lipit la loc. Totul a fost OK, lumina bine ... pana cand am spalat masina si a intrat apa in el si nu m-am mai complicat ca deja imi pierdusem rabdarea, l-am aruncat si am luat unul original.

Totusi o posibilitate poate ca ar fi ca becul sa stea prea introdus in far sau poate prea in afara, adica sa nu aibe pozitia corecta pe axa oglinzii. Sau poate ca striatiile de pe sticla farului, care ar trebui sa constituie o lentila Fresnell, nu sunt bine facute la facaturile astea.

Edited by Tetea

Share this post


Link to post

Si eu ma gandeam sa-l dau jos si sa schimb doar geamul de la farul nou sa-l pun la cel vechi, sa-nteleg ca geamul este si lipit pe langa clemele pe care le are? Eu am la un ford mai vechi cleme la geamul de la far pe care daca le dau jos iese sticla relativ usor, are o garnitura foarte moale care etanseaza, nu e lipit, la tico e si lipit? La ce mai folosesc atunci celemele alea? Si eu ma gandesc ca pozitionare becului ar fi cauza, prea in inerior sau in afara, daca stau sa ma gandesc cum functionau lanternele alea chinezesti, cand se facea un cerc mare becul era cel mai aproape de geam, deci probabil ca becul sa fie prea la interior, am sa incerc sa scot clema de fixare a becului cu el aprins sa misc de bec. Va tin la curent. Nu ma gandeam vreodata sa ajung in asemenea situatii, far nou sa bata in copaci si pun in pericol siguranta circulatiei cu el, ar trebui sa prezint cazul la RAR sa le retraga de pe piata mizeriile astea.

Share this post


Link to post

Si eu am incercat sa dezlipesc geamul dar e lipit beton cu o chestie alba si foarte dura si n-am putut, nu stiu la ce-i mai trebuie si clemele, deci am taiat in final cutia cu o freza foarte subtire cam la 2 cm de geam. Poate daca mai dadeam cu niscaiva silicon pana la urma rezolvam si intratul apei dar am renuntat.

Edited by Tetea

Share this post


Link to post

Confirm si eu, farurile ieftine de Tico sunt de slaba calitate, se ingalbenesc in cateva luni si nici nu fac focalizare corecta. Acum doi ani am avut nevoie de unul si mai bine il luam sh la 30ron decat 90 de nou, din magazin, caci producea o baie de lumina si dupa cateva luni de la montare a inceput sa arate mai rau decat cel original, vechi de 8 ani pe atunci :(

In concluzie, luati numai piesa de origine, noua sau sh (in functie de buzunare)!

Edited by Senna

Share this post


Link to post

De unde stiu eu care e piesa de origine, pe amandoua scria made in korea pe cutia de karton, difereau cutiile un pic. Farul pe care l-am schimbat avea 6 luni si i se ingalbenise geamul de la partea de pozitie intr-adevar, cand l-am demontat acum avea burdufelul ala de la tija motoras crapat-copt tot, si ala avea oglinda metalica, deci nici ala nu e original, cu toate ca focaliza bine, acum nici asta cu oglinda de plastic nu ebun, atunci care mama naibii e original??

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...