Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Karaoke

Recommended Posts

Astazi de Sf. Ana nevasta-mea a luat o chinezarie de caraoche ( jucarie ) pentru fetita si a tinut cat a costat.

Ea mai canta dar microfonul ba.

Asadar, intrucat am vazut ca ii place sa oracaie, m-am gandit sa fac ceva ca lumea pe partea asta.

Statia din dotare nu are intrare de microfon, evident are intrade de AUX.

Calculatorul are intrade de mic ( la fel de evident ) numai ca nu vreau sa ma dea afara si de aici ( la televizor de 5 zile ruleaza 18/24 pe reteap Shrek in romana ; daca vreau sa ma uit la televizor trebuie sa ma duc in bucatarie sau in dormitor ).

Ce solutii exista ?

Aparate relativ ieftine care sa intermedieze spatiul de la MIC la sistemul 5.1 ( Logitech Z5500 ) sau la statie ( preferabil la statie , Denon PMA 560 ) .

MICul e relativ usor de cumparat de la Muzica dar habar nu am prin ce sa il trec sa poata rula pe unul din echipamentele de mai sus.

Sau vre-un echipament karaoke relativ micut ca si dimensiuni care sa cante anumite melodii si deasupra carora sa se poata auzii vocea.

 

Un sfat ?

 

 

Multumesc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Microfoanele , mai ales cele dinamice , au un semnal destul de redus , de aceea trebuie un PREAMPLIFICATOR care sa aduca semnalul de 0,5 - 5 mV dat de microfon pana la o valoare de 500 - 1000 mV necesari atacarii amplificatorului.

Exista 2 variante:

1) daca amplificatorul tau are intrare de pickup magnetic (MM PHONO) , microfonul descris va merge fara probleme. Dozele magnetice de pickup dau tot cam 0,5 - 5 mV.

 

2) Daca nu are componenta de la pct 1 , se poate cumpara un preamplificator de microfon de la unul din magazinele de pe Maica Domnului sau Academiei, asamblate gata sau chiar carcasate. Preturile nu le stiu.

 

www.conexelectronic.ro aici poti gasi. Si aici. www.adelaida.ro

 

Share this post


Link to post

Poate doar daca vrei sa-ti bagi vecinii in sperieti ca suna sirena lui Vasile Roaita (in limbaj mai tehnic microfonie).

Uite aici un ceva de o faci pe fiica-ta Madonna: http://www.spot.ro/produs.php?idprod=4664

Dai coltul (atentie, maine e miercuri) la Leu si gasesti sediul Spot pe dreapta inainte de stopul de bifurcatie Academie-Golden Blitz.

Share this post


Link to post

Pai "jmecheria" e ca vreau ca in acelasi timp sa rulez melodia X ( sau coloana sonora de la un film sau orice ) si vocea fiica-mii peste sau gramada acolo. Inca nu deosebeste ea ca e sau nu vocea ei principala sau nu.

Am vazut pe net echipamente speciale karaoke ( gen statii ) pe la 300 euro. Cam mult pentru proiectul actual.

Share this post


Link to post

Daca statia nu are Mic mixing, pui si tu melodia pe Logitech si pe Madonna pe statie :) Si sa te tii muzica...

Share this post


Link to post

U Have no ideea !

O sa o inregistrez cu siguranta.

Youtube, esti mic copil !

10x Abram pt idee si sfaturi !

Share this post


Link to post

Da o prastie de dvd player cu doua intrari mic pentru Karaoke nu te gandesti sa iei? Are un prieten un weswood, doua intrari mic in, cu volum. Ii poti face si dvd-uri si o expediezi in alta camera si ramai singur cu pc-ul si statia. Playerul te ajunge cam 1 mil.

Share this post


Link to post

Si eu care am donat westwoodul :P . Acum am un Orion care nu stie MIC.

Oricum am inteles ideea, o pun in practica si va raportez !

Share this post


Link to post

Iti trebe microfon cu baterie (nu merge deamplificat, parca). Gasesti la preturi bune la magazinele de electronice. Pendtru distractie maxima, ia-i unul wireless.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...