Jump to content
Sign in to follow this  
vasco

Minere Portiere

Recommended Posts

...ma intreb: se pot vopsi minerele de la portiere de la matiz in culoarea caroseriei daca spoilerele se pot vopsi? si daca da? cum se desfac?....si nu in ultimul rind am voie sa fac asta?.....imi cer scuze pentru deschiderea unui nou topic...apreciez intelegerea si astept raspunsurile...

Share this post


Link to post

NU cred ca o sa reziste la uzura.

Eu am vopsit galeria de admisie aer de la motor cu spray de etriere si a tinut foarte bine luni bune in ciuda imensei cantitati de caldura ce se juca pe acolo.

Acum insa a inceput sa se decojeasca. Si asta fara nici un fel de actiune mecanica gen unghii, inele, carpe de sters samd.

Share this post


Link to post

atunci cum iti explici ca spoilerele sint din acelasi material si totusi tin destul?

Share this post


Link to post

Era vorba de actiunea factorului uman in deprecierea cu timpul , a vopselei de pe maner , nu de actiunea musculitelor ce se latesc de spoilere... ;)

Share this post


Link to post
atunci cum iti explici ca spoilerele sint din acelasi material si totusi tin destul?

 

Pai e simplu, eu pun mana pe manerul de la usa mea de cel putin 20 ori / zi.

Poti observa la ORICE masina cu mai mult de 3 luni vechime urme de unghii sub manere.

Spoilerul insa DACA il ating 1 data / saptamana la spalare si atunci oricum am grija sa nu am verigheta si bratari sau alte d-astea si sa nu apas tare ca sa nu zgarii.

Fa cum vrei, iti zic, nu o sa tina. La fel cum nu tine plasticul din interior vopsit. Tine un timp pana nu esti atent si mesteresti ceva si dau cu o surubelnita pe el.

Share this post


Link to post

faceti-ma sa inteleg: de ce la matiz nu e ok si la alte masini da? e plasticul din care sint facute minerele mai de proasta calitate? sau la alte masini e din metal?

Share this post


Link to post
faceti-ma sa inteleg: de ce la matiz nu e ok si la alte masini da? e plasticul din care sint facute minerele mai de proasta calitate? sau la alte masini e din metal?

 

 

 

Nu as vrea sa ii contrazi pe 'colegii forumisti' de mai sus, dar nici sa le dau dreptate :P .. marea diferenta intre manerele vopsite din fabrica si cele 'negre' este faptul ca la majoritatea masinilor ce cad sub incidenta categoriei intaii sunt fie din fibra de sticla, tabla (nu d'aia de tigla de casa :) ), ABS+ tratat cu acrilic, etc. pe cand cele 'negre' de cele mai multe ori sunt din ABS poros (lower grade).

 

 

Sfat personal: daca ai de gand sa vopsesti manerele si sa ramana vopsite si dupa ceva mai mult de atat >...< ar trebui sa cauti o solutie ce functioneaza ca agent de imbinare intre vopsea si plastic (ATENTIE! sa nu contina acetona sau alti agenti asemanatori deoarece ataca plasticul si o sa ramai cu 'arsuri'). Poti incerca sa vorbesti cu o firma specializata in vopseluri gen Dyo sa iti recomande o astfel de solutie.

Share this post


Link to post

Scoti manerele le speli bine le degresezi le usuci aplici un strat de primer pentru plastic aplici vopsea 2 straturi si apoi un strat serios de lac si nu vei avea probleme. Un vopsitor bun n-are ce face intr-o ora cu tot cu timpul de asteptare pentru uscarea straturilor intermediare!

Share this post


Link to post

Mai bine iti cumperi vopsea sub forma de spray si ti le faci singur.

Urmezi pasii care i-a enumerat SORAN.

Iti recomand vopselurile din imagine, eu am lucrat cu ele si am fost foarte multumit. Primerul este tot de la ei.

post-17383-1219956402_thumb.jpg

Share this post


Link to post

hmmm :-?

 

Subscriu la Soran

Share this post


Link to post
hmmm :-?

 

Subscriu la Soran

 

 

...asa ma gindeam si eu, am un tub de spray sper sa fie exact aceeasi culoare, ramine sa vad cum naiba se desfac minerele...multumesc mult baieti pentru sfaturi , o zi excelenta

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...