Jump to content
Sign in to follow this  
dsign

Shortshifter Pe Tico/maty

Recommended Posts

m-am gindit sa confectionez la atelier un shortshifter, metoda cu tija alungita sub masina. problema e ca imi trebuie ceva documentatie, ceva sfaturi din partea celor care au vazut asa ceva... ce materiale sa folosesc? as vrea sa gasesc mai intii un schimbator cu tot cu tija, sa fac dupa el. ma poate ajuta cineva?

 

daca ma perfectionez si functioneaza dupa asteptari, va fac si voua...PROMIT

Share this post


Link to post

Ce-i ala shortshifter? Da-ne si noua ceva detalii, sa stim cu ce se mananca.

Share this post


Link to post

Cred ca se refera la maneta schimbatorului de viteze... taiată si cu o maciuca belea ca să arate ca a celor de curse. :banana:

Share this post


Link to post

pai tocmai aia e, ca maneta trebuie sa aiba aceeasi lungime in habitaclu, dar sa schimbe mai scurt vitezele.

 

ca sa va explic: maneta de schimbat viteze (tija) are o parte in habitaclu, si o parte in afara. partea de afara trebuie lungita un pic, cu vreo 2-3 cm, atit cit iti permite tija de sub masina, care duce direct la cutie.

 

bineinteles ca dupa treaba asta se poate scurta tija din habitaclu si sepoate monta o maciuca frumoasa...

 

eu vreau sa confectionez toata tija asta, am tot ce-mi trebuie in afara de cunostinte si material. am un atelier cu strunguri, freze, mas. de rectificat, etc.

 

:o fftopic: pai ce ajutor sa mai imi dati voi amicilor daca ma intrebati ce-i aia, sau imi spuneti ca se taie schimbatorul :shock: :-?

Share this post


Link to post

Daca-i pe-asa atunci iti recomand calduros schimbatorul de solenza, ca eu unul am ramas prost cand am vazut cat e de scurt. La mine cel putin schimbatorul e prin cabluri, nu prin parghie, ca la dacie/oltcit etc. Banuiesc ca asa e si la tine asa ca se complica treaba.

Share this post


Link to post

la mine e acelasi schimbator ca pe solenza, fiindca am motor de 1.6, aceeasi cutie de solenza...e cu pirghie. nasol pt voi ca este cu cabluri...

Share this post


Link to post

Bai Dany facem la mine...studiem problema eu am demontat si m-am uitat acolo trebuie sa vorbim si sa mergem la atelier sa facem piesa. Vb si de material atunci!

Share this post


Link to post

hehehe, tot cu omu meu fac treaba... dupa sesiune sorine, dupa sesiune [-O<

Share this post


Link to post

Apropo la atelier trebuie sa indrept un pic si discurile de frana cum ai facut tu la Supernova pt performanta pe o masina de rectificat!

Share this post


Link to post

Eu deja am scurtat maneta la Matiz cu vreo 3-4 cm si am schimbat maciulia si e mult mai comoda. Cred ca la mati s-ar putea scurta cursa la schimbator prin solutii nu foarte complicate: tot mecanismul din interior la care sunt conectate cablurile sta pe o placa metalica prinsa in sasiu prin 4 suruburi. S-ar putea pune niste distantatoare intre placa si sasiu, eventual prelungit suruburile si scurtat in continuare tija. Singura chestie este sa nu atinga mecanismul in plasticul ce il acopera. E doar o chestie de bratul fortei si cred ca se poate scurta destul de mult cursa. O sa studiez problema cand o sa se incalzeasca afara ca pe frigul asta sigur nu am chef de mesterit la masina.

Share this post


Link to post
m-am gindit sa confectionez la atelier un shortshifter, metoda cu tija alungita sub masina. problema e ca imi trebuie ceva documentatie, ceva sfaturi din partea celor care au vazut asa ceva... ce materiale sa folosesc? as vrea sa gasesc mai intii un schimbator cu tot cu tija, sa fac dupa el. ma poate ajuta cineva?

 

daca ma perfectionez si functioneaza dupa asteptari, va fac si voua...PROMIT

Frate am eu pe matiz shortshifter ;) mi sa rupt cablu vechi si mi-au pus unu mai scurt oricum merge super okk cursa e incredibil de scurta si super misto cablu e 800 de mii cam asa e mai scurt eu l-am facut la CICLOPu de pe magheru intrebari ceva imi zici ;)

Share this post


Link to post

Atentie la cat lungiti tija in jos... daca agatati ceva cu ea... nu stiu cat ii va convine cutiei

Share this post


Link to post
Atentie la cat lungiti tija in jos... daca agatati ceva cu ea... nu stiu cat ii va convine cutiei

Daca ii schimbi cablul nu are nici o legatura cu alungitul tijei e mai safe si stai cu inima impacata ca nu patesti ceva daca iei o bordura

Share this post


Link to post

Ptr. cielo am vazut ceva de genul...pt. matiz nu s-o putea face?

Share this post


Link to post

N-am idee...nu ma pricep...sunt afon cand vine vb. de asta...dar vazusem pe un site un tip de zicea ca are pe matiz shortshifter...l-am intrebat ce si cum dar inca nu a raspuns. Si cum stiam si de topicul asta... am pus si eu o intrebare...daca nu e ok...la Gazeta cu mine :D

Share this post


Link to post
Cum faci short-shifter pentru sistem pe cabluri?

S-ar putea sa gresesc, dar practic cam in acelasi mod in care faci pentru un schimbator cu tija ... Cred ca ra trebui inaltat suportul unde culiseaza maneta, iar aceasta lungita mai apoi in jos cu acceasi 2-3 cm, sa zicem ... Nu ar trebui teoretic sa obtinem aceesi culisare a cablului la o manevrare mai scurta a tijei ?

Share this post


Link to post

Mai jos de podeaua masinii nu poti duce tija, acolo unde este deja. Mai mult, tija culiseaza pe o "nuca" ce se afla in partea ei dreapta, la baza.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Am vazut sistemu de mai multe oril. Pai daca o ridici mai sus ai loc s-o mai prelungesti exact cu atat cu cat o ridici. Logic ca implica taiat cu flex si sudat apoi, n-a zis nimeni ca faci asta cu chibrite si elastic. Uite o idee rapid. Eu cred ca se poate face chiar daca este pe cabluri ... Maresti exact cursa schimbatorului, deci trebuie sa tragi mai putin de maneta ... Iar selectorul nu cred ca isi reduce cursa ...

post-2615-1221170631_thumb.jpg

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

...

 

Daca-ti permite locul chiar este usor de modificat ,chiar si cu un centimetru si tot o sa se cunoasca dar ma gandesc si la partea a 2-a din cauza tijei mai lungi forta de schimbare o sa fie mai mare plus ca o sa mai trebuiasca scurtat din tija deasupra.

Edited by tolin
citare inutila post anterior

Share this post


Link to post

Daca scurtezi tija , sigur rezulta o cursa mai mica in partea superioara , la aceeasi cursa in partea cu cablurile.E de la fizica , cu bratul fortei... :)

Share this post


Link to post

ok intreb si eu am citit aici, da nu m-am lamurit,

:)

Nu prea suna bine metoda bonfaier sau flex si aspirator , eu vreau totusi ceva unpic mai profii :P

Un pistol de aer cald pe nuca ce efect o avea ? se va desprinde mai usor de pe tija. Daca era dupa mine incercam pana acuma ,da nu prea am curent jos, in parcare si mai astept unpic, de asta ma gandeam sa cer si o parere innainte sa incerc.

pot strica ceva ?

Multumesc,

Share this post


Link to post

bun pun poze cum am schimbat maciulia de tico cu una de logan prestige .

 

pozele zic tot , fara flex si alte dalea timp de lucru 30 min ptr prima data ca miera sa nu ia foc maciulia de tico si o incalzeam cu grija . da trebuie insistat bine pana incepe sa iasa fum din ea :D

post-4301-0-11853900-1349508941_thumb.jpg

post-4301-0-57633400-1349508981_thumb.jpg

post-4301-0-79392600-1349509017_thumb.jpg

post-4301-0-60608200-1349509029_thumb.jpg

post-4301-0-05499900-1349509036_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...