Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Proiectoare Tico

Recommended Posts

Sunt un pic offtopic, am mers eu cu proiectoare (la SFe), asa ca vb in cunostinta de cauza cit de cit.

 

Teoretic, batand "mai de jos" (decat farurile), ar trebui sa-ti arate UMBRELE mai mari. Chestie de Fizica, clasa a VII-a sau a VIII-a, Cap. Optica.

Umbra marginii gropii se mareste. Poate imi explica si mie cineva cum te ajuta asta la identificarea mai precisa a gropii. Urmarea e ca nu mai vezi bine (de fapt vezi si mai prost decat doar cu farurile) unde incepe groapa si (mult mai important) cit de adinca e!

Share this post


Link to post

Cam asta am incercat sa spun cu "bat mai de jos".

Share this post


Link to post

proiectoarele au fost inventate pentru conditii de vizibilitate proasta, cum ar fi ceata, furtuna de zapada sau ploaie... Acolo sunt utile, in rest... daca nu s-a observat ele latesc campul vizual, ca sa stii cam pe unde esti. Si atat

Share this post


Link to post

La masinile moderne, montarea in spoilere, prin definitie elastice, are inconvenientul vibratiei si implicit al instabilitatii spotului luminos ca si a lipsei unui reglaj corespunzator. Desi sunt necesare tuturor conducatorilor, producatorii le monteaza doar pe variantele de varf a liniei dintr-o iresponsabilitate care mie imi scapa. In mod normal, un proiector trebuie imobilizat de o parte rigida a caroseriei si trebuie sa aiba o posibilitate de reglaj a unghiului de atac si implicit a zonei pe care s-o ilumineze exact ca farurile. Altfel, lumina produsa de ele nu satisface proprietarul si deranjeaza pe cei care vin din sens opus. Nu cred ca sunt singurul care este de parere ca autoturismele produse acum sunt doar exercitii pe hartie si n-au legatura cu tehnica. Ca mai in toate domeniile, toate aceste produse sunt creatii de marketing si ratari ale profitului imediat, adica nu mai au nici o legatura cu ingineria. Iar in cazul acesta doar consumatorul este singurul vinovat.

Share this post


Link to post

Si ramai la convingerea ca vezi gropile mai bine cu proiectoare. Vorbim de cazul nostru: proiectoare puse in gospodarie pe tico.

Oricum imi place ce a iesit la AAdorjan si sigur sunt si utile.

Share this post


Link to post

Proiectoarele sunt pentru ceata asta e clar de aceea si in optiuni scrie "faruri de ceata". Sunt jos ca sa vezi pe sub ceata si sa nu vezi un nor mare alb in fata masinii cand e ceata lucru care te dezorienteaza total, deci ramai cu faza scurta sau eventual doar cu pozitiile si aprinzi farurile de ceata. Daca vreti sa vedeti gropi punetiva un bull bar de papuc si patru proiectoare HELLA cu releu pe fiecare si o sa vedeti perfect :)

Share this post


Link to post
Daca vreti sa vedeti gropi punetiva un bull bar de papuc si patru proiectoare HELLA cu releu pe fiecare si o sa vedeti perfect :)

 

De ce nu pui tu primu sa vedem si noi ...dupa aia daca e ne punem si noi =))

Share this post


Link to post
De ce nu pui tu primu sa vedem si noi ...dupa aia daca e ne punem si noi  =))

 

Eu nu am nevoie, vad si cu farurile care le-am montat...am vrut la un moment dat am avut chiar un bullbar frumos de inox micutz nu de jeep, dar imi era frica sa nu imi fure farurile care fiecare costa vreo 35 euro, asa ca le-am pus bec-uri de 24 si le-am vandut la un TIR-ist!

Share this post


Link to post

cum spunea tolin: daca nu vedeti utilitatea, inseamna ca nu ati mers cu asa ceva... faceti un exercitiu, opriti noaptea pe o strada dinamitata si aprindeti pe rand faza scurta iar apoi pozitii si proiectoare si apreciati singuri care e diferenta...

proiectoarele fiind pozitionate mai jos decat farurile, in loc sa bata in groapa luminand fundul acesteia, ele bat razant asemenea unei nivele laser si arata mai bine imperfectiunile soselei...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Farurile de la Tico oricum sunt puse foarte sus...

Share this post


Link to post

mi-am pus si eu niste proiectoare ..dar sunt dezamagit..nici nu prea am avut unde sa le montez ..si le-am pus sus langa faruri ..in principiu aratau bine .numai ca lumina data de ele .. no comment,nu se merita ..probabil proiectoarele adevarate sunt scumpe,acestea sunt mai mult de design nu ajuta la drum,noaptea sau in conditii urate ..in fine o sa pun si poze curand

Edited by exemplu

Share this post


Link to post

Pai daca le pui langa faruri nu obtii nimic. Ideal ar fi sa le pozitionezi undeva cat mai jos pentru a oferi o lumina la nivelul carosabilului. Asa, intre faruri, nu faci decat sa mai bagi o sursa (slaba) de lumina intre faruri, spotul proiectoarelor va avea valoare aproape nula.

Incearca o pozitionare cat mai jos in bara si vei obtine un rezultat mai bun.

Share this post


Link to post

Te asteptai sa se vada ca niste proiectoare HELLA sau ce vroiai sa obtii? Pune-le becuri de 100W...

Share this post


Link to post

proiectoarele sunt pentru partea laterala. sa completeze unghiul de lumina

Share this post


Link to post

asta asa este ..chiar lumineza mai bine in lateral ..cum vedem la masini mai bune ...asa o arie larga de acoperire ,dar in fatza ..mai puin :)

Share this post


Link to post

Proiectoare de ceata care gasesti la dimensiuni mici nu o sa lumineze niciodata cat un far la distanta, insa iti lumineaza lateralele si iti completeaza cel mult lumina produsa de farurile autoturismului la la distanta mai mica. Daca vrei insa sa mergi noaptea doar cu pozitii si proiectoare mai greu.

Share this post


Link to post

asa . le-am modificat locul ..le-am pus jos in bara ..arata mai bine si lumineza si mai bine ..incerc sa pun poze acum :)

 

dupa cum se vede si in poze ,am modificat si putin capota,dar a aprut alta problema ..un spatiu mai mare intre bara si capota ..aveti idee cu ce sa umplu acel spatiu ?

Edited by exemplu

Share this post


Link to post

Cu spuma poliuretanica... :) )

 

Am si eu oarecum aceeasi problema. Mai bine incerci sa mai inalti punctele de prindere ca daca umpli locul cu un cheder sa zicem se vede urat mai ales ca masina este alba.

Share this post


Link to post

deja am incercat treaba cu locul gaurilor..nu merge ..se ridica peste far ... :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...