Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Rca/casco/impozit Pentru O Masina Din Bulgaria

Recommended Posts

1. Este RCA-ul diferit ( ca si suma sau in orice elt fel ) daca masina e inmatriculata in Bulgaria ?

2. Se poate face CASCO real ( adica d-ala care chiar sa iti iei banii in caz de ceva ) pt o masina inmatriculata in Bulgaria ? Daca da, la ce firma asiguratoare ? ( banuiesc ca trebuie sa fie o firma care sa aiba reprezentante SI in Bulgaria )

3. Impozitul pe masina se mai plateste la Statul Roman daca masina e inmatriculata in Bulgaria ?

 

Rog pe cei care cunosc concret raaspunsurile la aceste intrebari si in general care sunt avantajele si dezavantajele in cazul inmatricularii unei masini in Bulgaria sa ne ilumineze si pe noi, restul.

 

Repet, doar cei care stiu exact despre ce e vorba !

Acest topic nu vrea sa fie unul de discutii gen "cafenea", parca exista subiectul "masini - bulgaria" sub forma de discutie generala si nu are sens sa il repetam .

 

Multumiri infinite !

Share this post


Link to post

Eu ti-as recomanda sa stai de vorba cu cei de la OTP Asigurari, ei au filiala si in Bulgaria (DSK Insurance, locul 2) si iti pot facilita incheierea asigurari si alte chestii.

 

Nu-mi dau cu parerea despre nivelul asiguarii, si acoperire, pentru ca nu stiu.

 

Daca te hotarasti te pot ajuta cu niste contacte.

Share this post


Link to post

Parca am vazut o reprezentanta Allianz Tiriac prin Varna. Data viitoare cand te mai duci pe litoralul bulgaresc, opreste si intreaba. :P

 

P.S. Sper ca stii bulgara. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Intre timp am gasit un prieten "de incredere" ( mi-am amintit de el la nevoie ) care si-a facut firma in asociere cu varul lui bulgar si cu sediul in Bulgaria si care acum, exact asta face, faciliteaza inscrierea masinilor acolo.

Cica treaba sta asa ( ACUM A NU SE INTELEGE CA II FAC RECLAMA ) :

 

1. Se face un contract ( preferabil de donatie ca sunt taxele mai mici ) aici in Romania prin care eu ii donez masina firmei bulgaresti.

2. Se merge impreuna in Bulgaria si cu prima ocazie se face RCAul lor ( aprox 40 euro / an la motor de 1.8 )

3. Se merge la RARul lor si se face RAR si ITP in numele firmei bulgare ( aprox 3-4 ore daca e fara spagi "care si ele sunt foarte mici gen 20 euro " )

4. Se merge dupa obtinerea RARului si a ITPului la ( impropriu spus RAR ) la asigurator ( el a facut pana acum la Allianz, poate ca sunt mai multi ) si se face Casco ( la masina lui plateste 10% din valoarea masinii / an "intamplator asa vine )

5. Se merge la notar bulgar si se face procura prin care masina devine din toate punctele de vedere a mea, atat ca si beneficii cat si ca si obligatii. In procura respectiva se specifica ORICE clauze se doresc, din punctul lui fiind obligatorie cea care zice ca daca trec 15 luni si imputernicitul NU si-a achitat impozitul la stat ( de vre-o 4-5 ori mai mic decat la noi ) firma isi rezerva dreptul ( si poate prin avocat bulgar ) sa radieze masina.

6. Se opreste pe la Metro Bulgaria pt o cumparatura rapida :P

7. Se vine in tara si se traduce / legalizeaza procura.

 

Una peste alta, in cazul meu ajung in primul an sa dau cu RCA / CASCO / impozit samd platite undeva la 850 euro fata de Romania unde as fi dat 2500 euro.

Urmatorii ani devin mai ieftini intrucat NU se mai face RAR ci doar ITP ( care contra sumelor de 20-30 euro ) se poate face remote ( fara deplasare cu masina ) + actele de notariate samd. Adica in urmatorii ani se ajunge undeva la 600 euro/ an. Asta la mine dar la motoare mai mici sumele sunt mult mai mici.

 

In regim de oferta respectivul taxeaza pe langa taxele oficiale 750 euro pentru acest "ajutor". Din acesti bani EL plateste spagile pe acolo ca sa se miste mai rpd.

Operatiunea cica dureaza 1 zi de lucru normala de la plecare Bucuresti pana la intoarcere Bucuresti.

 

 

Sper ca nu am uitat nici un pas si sper sa va ajute informatiile !

 

Pute ceva in ecuatia de mai sus ?

Share this post


Link to post

Pai bine mai cumnate te plangi ca in Germania lingi de pe jos de curat ce e si pe de alta parte umblii cu manevre strict romanesti care uneori depasesc limitele legalitatii.

 

Deh... Roman 100%.

Share this post


Link to post

Pai nu e nimic ilegal din operatiunea de mai sus mai !

Decat spagile ca sa se miste mai rpd cu actele, spagi existente si la noi sumai ca la ei sunt aproape legalizate.

Ce e ilegal din ce am descris ?

Share this post


Link to post

Urmatorii ani devin mai ieftini intrucat NU se mai face RAR ci doar ITP ( care contra sumelor de 20-30 euro ) se poate face remote ( fara deplasare cu masina ) - si asa o sa se umple tara de troace fara ITP.

Share this post


Link to post

Era vorba de masina lui , nu de o masina din 95 cu 300.000 km la bord.Si faptul ca da o atentie ( pt ca spaga nu se poate numii ) nu mi se pare asa de grav . Toata lumea a dat sau da.

Share this post


Link to post
si asa o sa se umple tara de troace fara ITP.

 

Din ce mi-a zis cunostinta mea, sunt cazane rau de tot care trec ITPul dar daca NU trec sectiunea "directie si frane" foarte putin probabil sa treaca ITPul.

Cica se mai inchid ochii la restul ( noxe, rugina, lumini samd ) dar nu si la directie si frane.

Acum, sa fim seriosi, cu siguranta ca masina mea are o oarecare uzura pe aceasta parte dar ultimele teste le-a trecut FARA nici o spaga. Ea a fost data la noi la romani doar pt a nu mai se tine cont de ordinea actelor si pt. a se elivera mai rapid.

Si o fi ea barca dar cazan nu e :P

 

+ daca esti indeajuns de inconstient incat sa circuti cu probleme la directie sau la frane atunci iti meriti minutul de la protv.

 

:o fftopic: balky, nu prezinti si colegilor minunatia ? :D ( si vezi ca ai datele de la profil expirate )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

De masina ta era vorba? Parca e deja inmatriculata in .ro...

Share this post


Link to post

Informatiile erau de interes general dar da, daca am posibilitatea sa platesc legal si fara stres mult mai putin decat daca as incerca sa indoi regurile romane as dormii mai linistit.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...