Jump to content
Sign in to follow this  
cipri_plam

Proiector Ceata Aburit

Recommended Posts

Salutare tuturor forumistilor!

Proiectorul de ceata dreapta de cateva zile s-a transformat intr-un acvariu (fara peste :P ) si as vrea sa stiu cum as putea sa-l sterg, cum se demonteaza, deoarece nu as vrea sa merg la reprezentanta pt ca masina nu mai este in garantie. Mentionez ca am montat si scut pe masina, ceea ce cred ca imi ingreuneaza accesul la proiector.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Fara scut, ajungeai foarte usor la far cu masina suspendata pe elevator (azi m-am uitat acolo). Si altfel, daca te tavaleai pe jos. Cu scut, ti-ai taiat toate caile.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Nu chiar :)

Β 

Imbraca-te de... salahor.

Trage masina intr-un loc unde sa ai ceva loc pe partea cu pricina si in fata (nu strica sa ii tragi si o spalare, ca sa nu-ti cada prea mult pamant in cap).

Bracheaza rotile in partea opusa.

Iei parasolarul (daca nu ai unul, cumpara, e ieftin si te ajuta la multe :D ) si il pui oblic dinspre centrul botului pana in dreptul axului rotii (acolo-ti va sta capul :) )

Desi ar putea pare util, nu ridica masina pe cric - capul tau e pretios.

Te asezi frumusel pe spate, capul stii unde sta, picioarele... in partea cealalta.

Tragi o uitatura si incerci sa vezi cum sta treaba pe acolo.

Mufa cu becul se scoate usor, mai ales pe stanga. Pe dreapta e un pic mai stramt.

Sincer, proiectorul nu stiu cum se scoate cu totul, dar tot pe acolo e.

Scutul nu te incomodeaza, pentru ca oricum el nu-ti blocheaza accesul in zona respectiva, ba chiar poate fi util sa nu atingi motorul daca e cald :)

Pe urma faci o miscare de balet si iti bagi manutele pe acolo. Ma astept sa-ti trebuiasca un cap-cruce, cu maner cat mai scurt dar tapan si cam atat.

Evident, in afara de golirea acvariului, incearca sa vezi de ce a intrat apa ;)

Share this post


Link to post

Apa a intrat cand am fost la peste si am trecut printr-o balta mai mare astfel incat a ajuns apa pana la capota(eu ma temeam sa nu se intample ceva mai grav pe la motor,dar iata ca am scapat numai cu proiector avariat)

O sa urmez sfaturile lui AB si o sa postez "isprava". Apropo ,cand am deschis topicul chiar ma asteptam la un raspuns din partea voastra(tolin si AB) .Deci ...va multumesc!

Si inca ceva: becul de ceata o fi cumva halogen? pt ca am auzit ca nu am voie sa-l ating cu mana ci doar cu o carpa.

Share this post


Link to post

Atinge-l cu ce vrei tu si sterge-l pe urma bine cu o carpa din bumbac curata. E bun un "servetel" din micro-micro-fibra cu care se sterg ochelarii sau display-urile d epe la telefoane si PDA-uri (nu d-alea umede :) ). Merge insa destul de bine si cu un tricou curat.

Daca reusesti sa dai proiectorul jos, dupa ce il scuturi bine de apa, baga-l la cuptor, cu gaura unde se pune becul in sus si coace-l la foc mic pentru a se evapora toata apa. Poti sa incerci si la soare, ca vad ca e darnic zilele astea.

Verifica garniturile de la soclul becului, precum si izolatia intre corpul proiectorului si "sticla" lui. Nu ar fi trebuit sa intre apa. Ceva nu e etans. Proiectoarele nu au "ventilatie" (din cate stiu).

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...