Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Preambul La Jo Sau Euro2008

Recommended Posts

Sunt multe lucruri care ma uimesc in ziua de azi, iar sportul e unul din domeniile ce o face parca din ce in ce mai tare.

 

Sarind peste mocirla numita "Liga I" si evaluata la o suma colosala pentru nivelul calitativ, tin sa va zic la toti, stelisti sau dinamovisti, spectatori sau ultrasi, ca, dupa parerea mea, fotbalul practicat in aceasta liga este... de tot rasul. Ca suntem ani lumina nu numai fata de Premiere League, Bundesliga or LaLiga, dar chiar si fata de fotbalul din Ligue I sau ce se mai joaca prin Portugalia, Italia si alte cateva. Drept urmare, undeva la coada Europei...

Astea sunt, poate, lucruri normale pentru o tara ce pare abia scapata de comunism. Fanatismu' e la cote de nedescris, argumentele fiind cele precum "noi am castigat cl in '86!" (nu voi ati castigat-o, ci Ceausescu si, eventual, jucatorii vremii), "arbitrul ne-a furat" (peste tot 'fura' arbitrii) sau "voi apasati butoanele" (oricum n-ar scuza propria-ti evolutie).

 

Trecem si peste evidentul regres general de performanta al gimnasticii, chiar daca fetele au iesit destul de bine la ultimele campionate. Poate chiar cel mai bine de la retragerea celor doi mari antrenori. Trecem peste statisticile ce arata cum, la fiecare 4ani, trimitem tot mai putini sportivi la Jocurile Olimpice...

 

La naiba, inchid ochii si la performantele inotului sau a nenumaratelor discipline unde, sa zicem, nu exista 'motivatie financiara'. Noi nu avem apa in bazine, in timp ce un australian are doua mii de senzori ce-i monitorizeaza, real-time, miscarile in apa, oferindu-i o analiza de-un detaliu inimaginabil acum cativa ani. Un canotor va muri de foame, iar singurul motiv pentru care va castiga vreodata vreo medalie va fi, indiscutabil, pasiunea de nedescris pentru barcuta ce se da pe apa, care, cum altfel, pare mult mai murdara in Romania decat in orice alt loc de pe pamant.

 

Ce ma face sa scriu aici e faptul ca, azi-noapte, undeva tarziu, am ajuns cu telecomanda pe Eurosport. Unde, ce sa vezi, niste 'masinute' defilau intr-un peisaj mirific... Mi-am adus aminte de anularea Paris - Dakarului, si-am cascat ochii la ce scria sub sigla Eurosport: "Dakar series" or' ceva de genu. Da, era cursa ce ar fi trebuit sa inlocuiasca Paris-Dakar ce nu a avut loc anul acesta, din motive (mai mult sau mai putin) cunoscute multora dintre noi. Era pe undeva prin Maramures (Baia Sprie, cred?!)...

 

Brazi, zapada, drumuri de munte. PADURI!

 

Si nu, nu era cum am crezut eu, "o copie mignona a maretului raliu". Luc Alphand, Carlos Sainz, Marc Coma...sunt in Romania! Touareguri, KTMuri, BMWuri si Nissanuri, TATRE si cate si mai cate, au venit toate.

 

Dar, parca pentru ca "nu sunt spalate" si n-au ajuns la mall, nu citesc nimic in ziar. Ma uit pe gsp.ro, ma uit pe prosport.ro, dar nu scrie domnilor NIMIC! Pe cuvant, zice de galerii sexy, am titlu mare cu "Borcea către Colţescu: ?Scrie că ţi-am luat maşină!"...nu cred, dau search dupa "dakar", nimic...dupa "rall", nimic...."ral"?! De unde, 'directori generali' si 'ciorovaiara generala'...

 

 

Acuma, nu stiu ce ma oftica mai tare. Faptul ca sportul nostru e tot mai neinsemnat, faptul ca unui amator ii e aproape imposibil sa practice un sport (orice sport ii place lui, cu exceptia fotbalului - ba chiar si-a fotbalului, daca nu-si permite 'insignifianta' suta de mii de lei fara de care 'nu are maidan'), sau prostia generala?!

 

Cand eram mic, bucuria unui Mondial, European sau JO era de neegalat! Ba chiar si-acum doi ani, parca, stateam lipit de TV, la Durau (!!!), strangand literalmente pumnii micilor gimnaste si dorindu-mi (ce misel! :D ) sa cada chinezoaica 'lor'. Si, nu neg, numar zilele pana la Euro, cu gandul la berile ce le voi bea... si cu speranta, vazand realizarile jucatorului 'Mutu', parca tot mai impresionante...

 

E drept sa precizez chiar ca, neavand timp de TV prea mult, se poate sa fi ratat 'relatarile', insa "am cautat" de-aseara si tot ce am gasit a fost un mic 'titlu' in scrollbarul Antenei3... in rest, absolut nimic. DE CE NU?

Evenimentul nu e neinsemnat. Rally-raidul e un sport mondial, care are adepti peste tot. Si chiar s-asa, am dat atatea transmisiuni din CT, de la "intrecerea de barci", incat s-ar fi cuvenit macar cateva randuri (fie din tipografie, fie in bitsi), chiar daca peisajele nu pot fi 'vorbite'.

 

Avem un conational pe locul 9 la auto. Un motociclist pe 26 la general...

 

Pentru mine, o "maimuta" trista si atat de legata de munca, care prea rar poate evada 'spre brazi si zapada', e cel putin ciudat. Sunt atatea rauri de "fotbal", incat nu mai inteleg, si-mi vin in minte toate nemultumirile pe care le am legate de un domeniu atat de frumos si sanatos. :redface:

 

 

Luam MACAR 3 medalii de aur la JO?

 

Si, NB: sunt nebun? :D

 

 

LE: pfuai, cat m-am intins. Asta era subiect de 'blogareala', mai degraba. Scuze celor ce le-am irosit timpul cu abjectiile si refularile-mi personale :(

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...