Jump to content
Sign in to follow this  
steph

TS ... Yaris TS

Recommended Posts

Si pe cat de urate sunt rotile astea pe atat sunt de bune. Pe vremea asta nenorocita de astazi am ajuns din Bucuresti in Brasov in putin peste 2 ore.

 

Chiar si pe serpentinele acoperite cu zapada pot sa ma misc decent, sa mai fac o depasire, sa franez la nevoie etc.

post-689-1235084097_thumb.jpg

post-689-1235084116_thumb.jpg

post-689-1235084153_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

da chiar nu ti-a fost mila de masinuta ( a se citi ""bestie"" :D )...

 

unde ai cocotat`o pt ""priveliste"" ??

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

Prin Poiana prin padure.

Share this post


Link to post

Frumoasa rau masina! Pot sa spun ca visez la asa ceva, dar las' ca ma fac eu mare! :->

Share this post


Link to post

asteptam ""rezultatele"" excursiei pe topicul de fotografie  :P

Share this post


Link to post

Am ajuns la 21k km si masina o sa primeasca pe garantie discuri si placute de frana fata. Nu se stie cum si de ce dar s-au deformat asa ca la viteze mari vibreaza volanul pe franare.

 

Atasez catvea poze de la o incursiune in nameti. :)

post-689-1238539092_thumb.jpg

post-689-1238539107_thumb.jpg

post-689-1238539119_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cloropila eu zic sa stergi pozele ca poate vad aia de la Toyo si nu-ti mai schimba discurile pe garantie :) )

Share this post


Link to post

Intrebare: Chiar iti schimba aia discurile pe garantie?

Share this post


Link to post

Nu numai discurile dar si placutele. :)

Share this post


Link to post

Siiii am achitionat un set de jante originale pe 17 rulate vreo 2k km impecabile.

 

Pret la Toyo undeva la 800 de euro plus TVA bucata =))

 

Pretul meu 1100 de lei. Ma bate un gand sa renunt la jantele de 15 iarna si sa le incalt si pe astea cu gume de iarna pe 17.

 

Altceva nu prea am ce face cu ele ca am casco fara reintregire fara fransiza fara nimic.

 

LE: 1100 RON toate.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Intre timp am facut si revizia de 30k sau 2 ani (un an si 4 luni la mine). Undeva pe la 850 RON.

 

Cu ocazia asta s-a schimbat pe garantie coloana de directie. Nu era nimic grav doar un mic zgomot care se auzea la miscarea volanului stanga dreapta doar daca opream si ventilatia sau pe denivelari luate in curbe. Putea sa mai astepte dar fiind marcat de zgomotul casetei de directie de Matiz am zis sa o schimb. Ce e suspect e ca m-am suit in o gramada Toyote cu simtomele astea.

 

Greieri nu prea au aparut, si nici alte zgomote suspecte.

 

In acesti 30k am putut sa observ si consumul de carburant...

 

Galati - Tulcea - o ora - 10%

Tulcea - Bucuresti - doua ore jumatate - 9.8% pana la Slobozia si 11.4% de la Slobozia pana in Bucuresti.

Bucuresti 9.4 - 9.6

Bucuresti - Galati 10

Bucuresti - Poiana 8.9

Bucuresti - Pitesti 12

Bucuresti - Tulcea 10.5

Bucuresti - Suceava - Siret: 9.7 - 4:20

Siret - Radauti - Putna - Sucevita - Moldovita - Voronet - Gura Humorului - Falticenti - Suceava - Siret: 8.3

Siret - Suceava - Bucuresti ( noaptea si mai domol ): 8.2 - 4:45

Bucuresti - barajul Paltinu si retur: 8.2

Bucuresti - Tulcea: 2 ore 25 minute, 10.5 %, 109km/h viteza medie

Tulcea - Bucuresti: 2 ore 15 minute, 10.2 %, 116km/h viteza medie

 

In general toate drumurile unde consumul e peste 10% au avut si medie orara de peste 100 km/h

 

Au fost si niste recorduri:

 

Bucuresti - Pitesti cu undeva pe la 15% parca medie orara 173 km/h

Pitesti - Bucuresti noaptea cu 5.6% si plimbat noaptea prin Bucuresti, lent, fara bruscat masina si numai frana de motor cu 5.9 %

 

Daca as avea de ales din nou cred ca as lua tot masinuta asta. In schimb s-ar putea intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat sa ajunga la talal meu asa ca am inceput sa fac calcule pentru un type R sau o mzd 3 mps.

Edited by steph

Share this post


Link to post

S-au mai adunat 3k km.

 

A venit si vremea yarisului sa faca o mica sesiune de mers pe drumuri proaste. Am fost in Delta si a mers vreo 25km pe noroaie, gropi, paduri, stuf, diguri, canale de irigatii si noroaie.

 

Ma cam durea sufletul asa ca am avut o medie orara de 3.7km si evident am avut grija sa nu ating pe sub masina. M-am cam dat jos sa inspectez toate gropile si sa rup crengile de pe marginea potecii ca sa nu ma trezesc cu zgarieturi.

 

Dupa o spalare a fost ca noua.

post-689-1250095269_thumb.jpg

post-689-1250095319_thumb.jpg

post-689-1250095339_thumb.jpg

post-689-1250095358_thumb.jpg

post-689-1250095377_thumb.jpg

post-689-1250095412_thumb.jpg

post-689-1250095440_thumb.jpg

post-689-1250095451_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bai frate nu e chiar asa scump sa inchiriezi un SUV pt mers in delta, nu prea vad sensul in a distruge masina aiurea .

Parerea mea care este .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

A fost o plimbare neprogramata. In rest masina a stat in curtea pensiunii si plimbarile s-au facut cu barca. Oricum la 3km/h nu prea are ce sa se strice si vede drumuri mai rele cand ma duc la service in Pipera. :)

Share this post


Link to post

Si am ajuns la 58k. Masina imi place la fel ca in prima zi. Nu a ridicat nici o problem, a iest cu bine din iarna si... cam atat :)

Share this post


Link to post

Da posesoru a mai crescut si el? In greutate ...

Cu arcurile cum stai? =))

Share this post


Link to post

Posesoru` a scazut in greutate. :P

Share this post


Link to post

58 k...ile? :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sa fie într-un ceas bun draga Steph, poate faci un efort sa mai ajungi pe la întâlniri, m-ai făcut curios :D

Share this post


Link to post

Vin vin da astept sa ajung la 75 ... kile ca sa fie socu mai mare :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...