Jump to content
Sign in to follow this  
Al3x_xct

Schimbare Culoare Ceas Cielo

Recommended Posts

As dori, daca stie cineva, cum se poate schimba culoarea cesului din verde in alb. Sau, daca stiti de ce cand aprind pozitiile scade atat de mult intensitatea luminii ceasului incat nu prea se mai poate citi decat daca e intuneric de tot. Atasez si niste poze, poate va prindeti voi cum se poate schimba beculetul ala :) Eu m-am gandit initial ca are vreun beculet ceva inauntru si se schimba usor, insa dupa ce l-am desfacut..iata ce monstru e inauntru :) )

post-15580-1205589410_thumb.jpg

post-15580-1205589428_thumb.jpg

Share this post


Link to post

astea-s tuburi nixie - puteam mai multi sa-ti spunem inainte de a-l desface - culoarea lor nu se poate schimba decat poate prin intermediul unor "filtre" aplicate pe geamul afisajului

Share this post


Link to post

Lumina scade in intensitate cand aprinzi farurile pentru a nu te deranja in timpul condusului. Noaptea doar de asta ai nevoie- sa-ti bata o lumina intensa in ochi.

Totusi nu inteleg cu ce te deranjeaza verdele ala, consider ca e o culoare fff odihnitoare.

Share this post


Link to post
Lumina scade in intensitate cand aprinzi farurile pentru a nu te deranja in timpul condusului. Noaptea doar de asta ai nevoie- sa-ti bata o lumina intensa in ochi.

Totusi nu inteleg cu ce te deranjeaza verdele ala, consider ca e o culoare fff odihnitoare.

pai, avand in vedere ca bordul meu arata ca in pozele urmatoare, ala a ramas singurul verde :) de asta vroiam sa`l fac tot alb :D

 

edit: Nu cred ca poti cu vreun "filtru" sa scoti verdele ala in alb :P

post-15580-1205618606_thumb.jpg

post-15580-1205618625_thumb.jpg

Edited by Al3x_xct

Share this post


Link to post
As dori, daca stie cineva, cum se poate schimba culoarea cesului din verde in alb. Sau, daca stiti de ce cand aprind pozitiile scade atat de mult intensitatea luminii ceasului incat nu prea se mai poate citi decat daca e intuneric de tot. Atasez si niste poze, poate va prindeti voi cum se poate schimba beculetul ala :) Eu m-am gandit initial ca are vreun beculet ceva inauntru si se schimba usor, insa dupa ce l-am desfacut..iata ce monstru e inauntru :) )

 

 

Am o statie de amplificare nu zic firma... Care are afisajele verzi nouanta cam la ceasu' de la cielo si are un gemulet rosu.. mai ciudat si de afara se vad perfect albe. Deci cumva se poate. si eu m-am mirat cand am desfacut statia si am vazut ca sunt defapt verzi afisajlele alea. Bafta. Oricum nu stiu unde gasestia sa ceva :(

Share this post


Link to post

eu le am facut rosu

nu stiu daca se vede bine in fotografie

daca te intereseaza nu este mare lucru.

pt ca la aprinderea de pozitie sa nu scada din intensitate am scos un fir din conectorul din ceas. (sincer acum nu stiu care dar nu este mare lucru)

post-10385-1227462892_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai scrie si tu aici cum se procedeaza: cum se scoate acel ceas, ce ai facut sa-i schimbi culoare si care din fire (macar zona pe unde este pozitionat).

Share this post


Link to post

deci ceasul se scoate cu o surubelnita sau cu orice altceva, pt ca nu este prins cu surub

in fata dispalyului eu om pus o bucata de plastic de pe o luminare (rosie) cred ca 2 straturi am pus

pe conectorul din ceas trebuie scos firul care diminueaza lumina cand pui pozitie, sincer nu imi mai amintesc care fir era, l-am facut acum un an acest lucru, dar daca nu ma insel scria acolo care fir care este

 

spor la munca

post-10385-1227545261_thumb.jpg

Share this post


Link to post

1. Pentru reducerea luminozitatii la aprinderea pozitiilor (cel putin) e cum a zis... predecesorul.

2. Pentru schimbarea culorii, chestia e discutabila. Transformarea in rosu e practic posibila cu pierderea corespunzatoare de luminozitate (chiar asa, dupa aplicarea celor 2 filtre se mai vede ceva ziua in amiaza mare?). Transformarea in alb e imposibila cu pastrarea ceasului din dotare.

Morala (din care ar trebui sa ma inspir si eu ca sa nu fiu... lup): cand va apucati de tuning, evaluati toate elementele ce trebuiesc schimbate.

Share this post


Link to post

drept asa este ca ziua cand bate tare soarele se vede destul de slab, dar in rest este ok.

eu am modificat in rosu pt ca si celelalte becori tot rosii sunt , si verdele nu mergea cu restul

post-10385-1227546230_thumb.jpg

Share this post


Link to post

E vorba de firul gri (iluminare). Pentru a vedea ziua mai montezi ... inca un ceas! :)

Share this post


Link to post

ziua il folosesc pe cel de la cd-player :) )

chestia cu lumanarea am facut-o si eu, si`i cam scade din intensitate. Eu ziua oricum nu vedeam nimic pentru ca ceasul meu are el o problema..se vede mai slab (mi`am dat seama cand ma urcam la altii in masina si ma lua ceasul lor de ochi :P ). La mine se vede normal cum se vede deobicei atunci cand aprinzi luminile.

Share this post


Link to post

Am incercat sa-i aplic un filtru rosu ceea ce am si reusit, insa mult mai ortodox este cel verde. Drept urmare, eu am revenit la culoarea de fabrica.

Share this post


Link to post

Poti sa scoti alb din verdele ala din mai multe probe. Cauta si tu o coala ceva transparenta, si coloreaz-o cumva cu rosu. Eu am incercat cu marker si a mers, dar eu am vrut rosu sa fie si a iesit. Am observat la un moment dat ca daca faci mai slab acel rosu, nu intens, iese alb ceasul. Bafta la colorat, hai ca se poate! Salutari.

Share this post


Link to post

Asta am reusit sa fac eu.Ceva munca si multa migala.Multa bafta. :thumbl:

post-18944-1244138796_thumb.jpg

post-18944-1244138813_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce ai folosit pana la urma pt schimabrea culorii? filtru rosu?

n-ai specificat nici in topicul masinii tale..

Share this post


Link to post

Nu am folosit filtru.Am probat la plastice rosii de am inebunit cautind.Pana la urma am demontat ceasul,scos filtrul original si pe partea interioara am dat cu marker permanent rosu.Initial un strat subtire dar iesise alb.Am dai dat un strat si a iesit culoarea asta. :thumbl:

Share this post


Link to post

Noroc!

Chiar nu poate nimeni sa puna o imagine cu firul care trebuie "amputat" pentru a nu mai fii obligat sa ma chiorasc din mers pentru a vedea ce ora este? este un aspect deranjant pe care as dori sa-l remediez ( cu ajutorul vostru)

Multumesc

Share this post


Link to post

Chiar e greu de citit mai sus? La mufa ceasului vin patru fire: doua cu rosu, unul gri si unul negru. Daca il deconectezi pe cel gri se anuleaza functia de "dimmer". Ziua, cu luminile de pozitii aprinse va fi afisajul vizibil dar noaptea s-ar putea sa nu-ti placa... :) ) . Deci: firul gri!

Share this post


Link to post

Io am firul gri "amputat", si noaptea nu deranjeaza..so..go on :D

Share this post


Link to post

Ma bucur de promptitudine! Am dorit sa stiu sigur ce anume trebuie sa tai sa nu ajung apoi sa fac improvizatii grosolane pentru a repara. Cred ca o sa ma gandesc la un intrerupator (de bun gust) pus pe acel "fir gri" sa-mi pot activa cand poftesc iluminarea ceasului.

Multumesc de raspunsuri!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...