Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Ue, Aderare, Politici, Valori

Recommended Posts

Deschid acest opic pentru ca vad cu oarecare ingrijorare o cunoastere si intelegere foarte redusa asupra mecanismelor, politicilor, idealurilor, strategiilor si organsimelor Uniunii Europene. Poate situatia se datoreaza faptului ca majoritatea si-au format o opinie dupa ce au citit din presa, articole scrise de ziaristi de o calitate indoielnica, cultura nula si de multe ori puternic motivati politic sau poate chiar de la unii politicieni de o incomptetenta si prostie imensa.

 

Cred ca cea mai frecventa eroare este a considerea UE un soi de actiune umanitara pentru Romania iar orice insucces local transmite o vina asupra entitatilor europene. Sa intelegem odata si bine: nu am intrat in UE pentru ca suntem pregatiti, pentru ca avem o economie extraordinara si un potential incomensurabil . Am intrat deoarece a existat vointa politica la nivelul factorilor de decizie a UE dar atentie, asta nu inseamna ca ne vor ca sa ne mulga sa ne faca piata de desfacere, sa ne falimenteze sau mai stiu eu ce aberatie. Pur si simplu, majoritatea deciziilor importante in UE s-au luat prin vointa politica iar ei au considerat ca prin extindere se intareste rolul UE in calitate de actor global(politic, economic, geo-strategic), se asigura o dinamizare a economiei sau doar pentru ca pe termen lung o Uniune mai mare are potential mai bun. Eu nu spun ca aceste argumente sunt adevarul absolut sau ca este cel mai bun lucru pentru UE largirea catre est.

 

UE are o serie de probleme la ora actuala ce tin de coeziune, de discrepante mari regionale, de birocratizare excesiva si hiper-reglementare, de crestere economica redusa, conflicte poliice, intarzierea creeri unei politici externe si de aparare comuna, buget exacerbat pentru Politica Agricola Comuna(cu rezultate reduse) si multe altele. Totusi nu poti sa iti imaginezi ca o formatiune de complexitatea UE, careia i s-au dat sanse mici de a ajuge atat de departe inca exista si polarizeaza, in mare parte, vointele si idealurile unui intreg continent unde diversitatea este la ea acasa. Chiar daca aceste probleme par insurmontabile nu pot sa cred ca UE nu ar aduce mai multe beneficii statelor membre decat costuri. Mai mult, pentru statele nou aderate, UE ofera un imbold pentru dezvoltare si un sprijin de nepretuit (vezi cum au evoluat Irlanda sau Spania dupa aderare) atat prin fonduri cat si prin aflux de informatie si investitori.

 

Mai mult, in contextul geo-politic actual, credeti ca ne-ar fi fost mai bine unde? Langa mama Rusie, langa dictatorul Putin sau credeti ca vor veni americanii sa ne scoata din rahat? Ca exista costuri ale integrarii este indubitabil, ca nu prea ni s-a spus de ele este corect dar nu poti sa spui ca per total nu este cel mai important si mai bun pas facut de ROmania din 89 incoace.

 

Rolul acestui topic nu este de a aduna milionul de posturi si nu doresc sa se transforme intr-o dezbatere fara argumente solide (a la dacia logan).

Share this post


Link to post

Categoric e mai bine sa fim in UE decat in ceva confederatie comunista rusa.

Din punctul meu de vedere pentru Romania in momentul de fata este exterm de avantajos sa fim parte din UE, deoarece in primul rand aceasta Uniune o sa puna presiune pe Guvernul respectiv Parlamentul RO, oricare ar fi el (politic vorbind), sa schimbe anumite legi capitale, care altfel ar ramane doar de factura clientelara sau pseudo-comunista.

Institutiile Romanesti ale Statului sunt compuse in momentul de fata dintr-o multime de batrani comunisti, fosti securisti actualmente mafioti, baroni locali, care nu sunt in stare sa faca ceva constructiv pentru tara. Culmea e ca nici nu vor si nici nu au intentia sa isi strice lor afacerile.

Din pacate pentru noi generatia tanara, nu putem sa scapam de ei, de acesti dinozauri batrani, prin mijloace democratice iar ei de buna voie nu se dau la o parte.

Trebuie sa astptam ca biologia sa isi faca treaba si sa ii trimita in mormant.

Apoi unul cate unu au sa ajunga in groapa cu gunoi a istoriei. Nimanui nu o sa-i para rau ca se duc si nici nu o sa ne mai aducem aminte de ei.Amin.

 

Cei care nu au mai avut rabdare ca sa moara dinozaurii au emigrat in tari unde se se apreciaza valorile si cred ca nu au gresit!

Pentru noi astia care am ramas in tara nici copiii nostrii nu o sa prinda o tara civilizata. Si asta pentru ca inca multi ani de acum inainte dinozaurii au sa mai exite si au sa se opuna cum pot ca sa ramanem tara in curs de dezvoltare.

 

"Sub lege libertas!" Dar ce lege? Asta e de fapt problema!

Din pacate Legile momentului in Romania si toate birocratia creeata de legi (made in Guvern/Parlament 89-'98) ne fac sa ne miscam extrem de greu la orice capitol.

UE este un factor important care poate sa ne ajute sa acceleram schimbarile legislative in bine in Romania.

Odata cadrul legislativ pus la punct, romanii au sa invete sa faca astfel incat economi sa le mearga extrem de bine.

 

UE este un sprijin important pentru noi in razboiul economic global ce va sa vina (daca nu cumva o fi inceput deja :-? ).

UE se bazeaza pe noi dar si pe alte tari mai sarace din regiune pentru a atinge masa critica esentiala de lupat impotriva altori mari poli de interese economice globale.

 

Din punctul meu de vedere UE nu vine cu ajutoare umanitare sau populiste, ba dimpotriva vine si cu anumite probleme.

Astfel pe ansamblu UE nu ne da 'peste moca', ci ne da o undita si ne invata si cum sa o folosim.

Cred ca asta este cel mai sanatos pentru noi.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...